Gital nabídne ČT na Slovensku a STV v Česku

Společnost Gital, jeden ze dvou distributorů dekódovacích karet pro příjem českých programů ze satelitní platformy CS Link, plánuje nabízet své karty i divákům na Slovensku. Kromě Novy, Primy a ČT4 Sport bude možné aktivovat všechny další kanály z nabídky Gitalu i legální cestou pro slovenské diváky. Novinky v podobě slovenských kanálů by se měli dočkat i čeští diváci na kartách Gital.

Legální příjem ČT1 a ČT2 na Slovensku


Zařazení se bude týkat jen prvních dvou programů České televize, a zpravodajského kanálu ČT24, který vysílá volně na třech satelitních družicích. Souhlas k tomu dala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém 15. zasedání, které se konalo v tomto týdnu. Slovenští diváci nebudou mít možnost sledovat programy komerčních televizí Nova a Prima, ani ČT4 Sport. Sever Parabola.cz uvedl, že programy Slovenské televize by mohli být aktivovány i českým divákům. „Žádost o vysílání programů ČT na Slovensku jsme podali na základě zájmu slovenských diváků. Souhlas Rady neznamená automatické a rychlé zařazení těchto programů pro zákazníky na Slovensku. Je to jeden z prvních kroků, který jsme museli učinit k tomu, abychom mohli ČT na Slovensku nabízet,“ řekl serveru parabola.cz Tomáš Bujnoch, obchodní ředitel firmy Gital, přičemž ale popřel, že by jeho společnost zvažovala zařazení sportovního kanálu ČT4.


Slovenští diváci si však můžou již dnes na českých kartách legálně aktivovat prémiové programy Galaxie sport, HBO, CS Film, FilmBox, Nonstop Kino a XXX X-treme, které vlastní vysílací práva i pro slovenský trh. Zájem o ně je ale minimální. Prostřednictvím českých karet sledovalo tyto programy na Slovensku jen několik stovek slovenských diváků. Většina diváků se satelitem ale sleduje české programy prostřednictvím registrace na české občany a této možnosti využívají i Češi, kteří své slovenské karty Sky Link registrují na slovenské občany.


Problém pro slovenské kabelovky?


Legální možnost aktivace ČT1 a ČT2 i na Slovensku může znamenat problém pro slovenské kabelové společnosti. České programy v nabídce jsou hlavním tahákem pro slovenské diváky, a pokud si je pořídí individuálně, mohou ztratit motivaci k sledování televize přes kabel. Mnoho diváků se v internetových diskuzích vyjádřilo, že pokud by byli české programy přístupné samostatně, kabelovku by ani nepotřebovali. Na kartách Gital však bude Slovákům chybět Nova, Prima i celodenní verze Public TV s filmovými okny. I proto se dá předpokládat, že řada slovenských diváků bude nadále registrovat své dekódovací karty na české občany.


Změna ale může prospět českým satelitním divákům. Případné zařazení STV1 a STV2 na české karty by bylo výrazným bonusem. Už dnes je možné sledovat program komerční televize JOJ, která dlouhodobě vysílá nekódovaně. Jediný slovenský program, který by tak v české nabídce chyběl, by byla Markíza. Čeští diváci by ale měli přístup ke všem původním českým i slovenským programům ze satelitu, které je mohou zajímat.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .