Digitální TV stanice: Jako první odstartují TV Barrandov, Z1 a Óčko

radiotv-archiv22Šest nových digitálních stanic může od 1.ledna požádat o kompenzační licenci, na jejímž základě začnou vysílat v rámci pozemního digitálního vysílání. K tomuto kroku se v blízké budoucnosti chystají zatím tři z nich. V následujícím půlroce by se prostřednictvím multiplexů měli čeští diváci dočkat stanic TV Barrandov, Z1 a TV Óčko. Zbývající tři vplují na mediální trh zhruba za rok.

Zatím jen polovina ze šesti nových digitálních televizí požádá v nejbližších týdnech o kompenzační licenci, která jim umožní konečně odstartovat vysílání. Jeho spuštění bylo zablokováno před rokem a půl poté, co pražský soud zrušil platnost prvních digitálních licencí vydaných Radou pro rozhlasové a televizní vysílání. Na dlouhé měsíce se tím projekt pozemního digitálního vysílání v Česku zastavil. Odblokovalo ho až přijetí novely zákona o digitálním vysílání, která těmto subjektům přisoudila kompenzační licenci.

Diginovela vstoupila v platnost v první letošní den a od tohoto data může každá ze šestice stanic o náhradní licenci požádat. Kdy tak učiní, záleží pouze na jejich vlastním uvážení. Udělením licence však začíná lhůta 360 dní, v které musí provozovatel zahájit vysílání. Zatím se k tomuto kroku chystají plnoformátová stanice TV Barrandov, zpravodajská Z1 a hudební TV Óčko. Tato trojice již několikrát deklarovala zájem spustit své pozemní digitální vysílání co nejdříve. Naopak Febio TV, TV Pohoda a RTA otálejí a na přípravu svých stanic hodlají využít větší časový prostor.

Nábor v Z1: vrátí se dvojice Severa – Kociánová

V prosinci vrcholil nábor novinářů i technického personálu pro zpravodajsko-publicistickou stanici Z1, patřící finanční skupině J&T. Generální ředitel Martin Mrnka již v několika prohlášeních potvrdil, že o licenci požádají v nejbližších dnech. Na samotné vysílání se diváci mohou těšit ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Šéfem zpravodajského týmu se stal Hanuš Hanslík, ředitelem výroby další ostřílený profesionál Vít Novotný, krajánky bude mít na starosti Petr Schwarz. Na obrazovce se objeví známí novináři Hana Vítková, Petra Procházková či moderátor Jan Němec. Nabídku na společné uvádění hlavních zpráv zvažují Martina Kociánová a Martin Severa, kterou známe z prvních let vysílání celoplošné televize Nova.

V minulém týdnu bylo také vyhodnoceno výběrové řízení na dodavatele výrobní technologie. „Z několika nabízených systémů byla vybrána jako nevhodnější nabídka francouzské firmy Dalet,“ uvedla vedoucí PR oddělení Ivana Dubášová. Vítězný systém používají i některé lokální mutace BBC, francouzská TF1, Deutsche Welle či významné ruské stanice.

TV Barrandov požádá o licenci v tomto měsíci

Plnoformátová TV Barrandov se chce stát významnou konkurencí pro obě současné celoplošné komerční televize. O licenci požádá také ještě v lednu. V současné době probíhají intenzivní stavební práce na zázemí stanice v areálu barrandovských ateliérů. „Začneme vysílat jakmile dostaneme k užívání stavbu našeho sídla. Nemělo by to být později než v září,“ řekl serveru Tyden.cz generální ředitel Kamil Spáčil.

I TV Barrandov připravuje vlastní zpravodajský tým, který povede Přemysl Svora. Ten má stejně jako vedoucí nákupu zahraničních programů Jana Porybná praxi z konkurenční TV Nova. Z ní přišel i obchodní ředitel David Bártík. O publicitu stanice se bude starat manažer Janis Sidovský, který má bohaté zkušenosti ze zastupování hvězd tuzemského showbussinesu a mohl by tak významně pomoci v tvorbě výrazných tváří nové stanice.

Spor UPC a TV Óčko

Určitou daň za všechny nové digitální stanice musela zaplatit hudební TV Óčko. Ta již léta vysílá v kabelových, satelitních a IPTV systémech. Největší tuzemský kabelový operátor UPC vyřadil začátkem ledna tuto televizi ze své základní analogové nabídky. Argumentoval nutností použít tento kanál pro digitální vysílání všech šesti nových stanic. Jejich zařazení do základní nabídky nařizuje všem operátorům právě zmíněná diginovela. Prostor zde je však omezený a analogově zde všichni vysílat nemohou. Ve slotu pro jeden analogový kanál tak bude v budoucnu digitálně k dispozici více stanic. Abonenti si však budou muset pronajmout digitální dekodér za 90 korun měsíčně. Óčko tak nynějším zásahem UPC přišlo o zhruba čtvrtinu domácností, které byly schopny přijímat její vysílání. Navíc v únoru zmizí i z obrazovek abonentú satelitní platformy UPC Direct. Pozemně prozatím vysílá jen na území Prahy v rámci experimentálního digitálního vysílání v multiplexu Czech Digital Group.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .