ADT vyzývá k přechodu na digitální vysílání bez Novy

Asociace digitálních televizí vyzvala na pondělní tiskové konferenci české státní instituce, aby nezvýhodňovaly Televizi Nova. Pokud bude nejsledovanější stanice dále blokovat přechod na digitální vysílání, navrhuje ADT, aby digitalizace pokračovala bez ní s tím, že Nova může pokračovat ve vysílání analogově. Šéf Novy Petr Dvořák pokládá výzvu ADT za absurdní.

ADT považuje postoj Novy za snahu zakonzervovat současné monopolistické rozdělení trhu s TV reklamou. Jádrem problému nejsou   žaloby, kterými neúspěšní žadatelé napadli rozhodnutí RRTV, ale kasační stížnost Novy, která se dovolává k Nejvyššímu správnímu soudu kvůli tomu, že nemohla být účastníkem řízení TV Prima proti RRTV. Asociace nyní navrhuje, aby Nova podle své licence vysílala analogově až do roku 2017, kdy platnost její licence končí. Ostatní stanice by vysílaly digitálně na kmitočtech, kterou jsou k dispozici již nyní, a posléze na těch, které se například uvolní po přechodu ČT2 na digitální signál. „Zjistili jsme si během posledních 14 dnů, že tento proces je možný,“ uvedl Balvín.


Vyřazení Novy je technicky možné, protože Nova vysílá na analogové síti po bývalém federálním kanálu F1, který je zkoordinován v I. a II. televizním pásmu, a s touto sítí se v přechodu na digitální vysílání nepočítá. Vyřazení ovšem není možné po právní stránce. „Nemůžu svévolně rozhodnout o vyjmutí jakékoli televize z digitalizace, tedy ani Novy. Druhá věc je, jestli (Nova) bude Technický plán přechodu akceptovat,“ řekl ČTK šéf ČTÚ Pavel Dvořák. Podle šéfa ČTÚ musejí všechny televize měnit své analogové kmitočty za digitální zároveň, a to z důvodu rovné hospodářské soutěže. 


„Nova má platnou licenci, umožňující vysílat jak analogově, tak digitálně. Už proto je požadavek ADT nesmyslný,“ sdělil ČTK generální ředitel Novy Petr Dvořák. „Namísto toho by jednotliví významní hráči na digitálním trhu měli najít společné řešení, které nepoškodí ani jednu ze zúčastněných stran,“ dodal. Podle Petra Dvořáka Nova již mnohokrát deklarovala připravenost přechodu na digitální vysílání. Důkazem je podle něj i to, že jako jediná komerční televize v ČR už provozuje řádné digitální vysílání v Praze, Brně a Ostravě. Nova ve společné digitální síti vysílá se čtyřmi programy České televize.


„Asociace digitálních televizí, která sdružuje šest úspěšných uchazečů o tyto licence, považuje postoj Novy za snahu zakonzervovat současné monopolistické rozdělení trhu s televizní reklamou, z něhož Nova již nyní ročně odčerpává 5 až 6 miliard korun (a zrušením reklamy v ČT jí tento podíl ještě naroste). ADT spatřuje v tomto postoji prvky nekalé soutěže a podnikne v tomto směru příslušné kroky,“ uvedli zástupci asociace ve svém prohlášení. Podle jejího šéfa Jiřího Balvína mimo jiné asociace zvažuje obrátit se na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .