ČT6 se zaměřením na regiony? Děkuji, nechci!

regionalnitelevizeczGLOSA – Poslední dobou je nečekaně živo na regionálně-televizní scéně. Eva Stejskalová, šéfka projektu Regionalnitelevize.cz, by chtěla získat na provoz část z koncesionářských poplatků. Záhy generální ředitel ČT Petr Dvořák oznámil, že kromě dětského kanálu se uvažuje o spuštění dalšího programu se zaměřením na regiony. Je ovšem veřejnoprávní službou informovat o dění na radnicích? Zajímá vůbec někoho tolik informací z regionů?

Nedávno založená Asociace regionálních a lokálních televizí zareagovala na iniciativu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání zavést třetí typ televizních stanic, neziskové televize komunitní, a informovala, že prosazuje vznik tzv. Druhé veřejnoprávní televize.

Regionální zpravodajství suplující Českou televizi?

Její studia by z velké části tvořila síť již fungujících regionálních televizí. Ty totiž vykonávají veřejnou službu v těch nejmenších regionech, kde doplňují úlohu České televize – zatím monopolní veřejnoprávní TV financované z koncesionářských poplatků,“ uvádí se v tiskové zprávě asociace. Regionalnitelevize.cz se podle svého vyjádření inspiruje modelem německé ARD, ta tvoří program od měst, spolkových zemí až k centrálnímu programu.

PSALI JSME: Česká televize plánuje dva nové kanály

Asociace regionálních a lokálních televizí (ARLT) tak chce z měsíčních koncesionářských poplatků 35 Kč, zbylých 100 Kč by si nechala Česká televize. Studia dle ARLT už nemusí být znovu vytvářeny, protože malé soukromé televize už tady existují. „Legitimuje nás k tomu nejen skutečnost, že tyto regionální televize již vysílají na satelitu ASTRA vedle ČT, TV NOVA a PRIMA čtyřiadvacetihodinový tok zpravodajských pořadů, ale zejména skutečnost, že regionální televize jsou těmi, které skutečně dokumentují život v našich regionech, aniž by za to byly odpovídajícím způsobem ohodnoceny. Mnohé z nich plní tuto funkci na bázi dobrovolnosti,“ řekla předsedkyně ARLT Eva Stejskalová.

ČT se ohradila: „Je to nepřiměřená částka“

O změně zákona nerozhoduje ani ČT, ani asociace regionálních vysílatelů, ale zákonodárci. Pro tuto chvíli je jediným televizním veřejnoprávním vysílatelem Česká televize, která plní službu veřejnosti v souladu s Kodexem ČT,“ uvedla v této souvislosti tisková mluvčí České televize Michaela Fričová pro Rádio Impuls. Část 35 Kč z poplatků prý odpovídá provozu ČT24 a ČT4. „Je to nepřiměřeně vysoká částka, vezmete-li, že za to ČT nabídne dva celoplošné programy – zpravodajský a sportovní,“ doplnila Michaela Fričová.

rta-pokrytiStudia RTA prý neměla kde vysílat. No jiní si místo našli

Koho zajímá, co schválí radnice v Horní-Dolní?

Eva Stejskalová z Regionalnitelevize.cz si myslí, že zájem je silný. Jako hlavní výhodu vidí v možné propagaci regionů a cestovního ruchu. Lidé z jednoho konce republiky se tak dozvědí, kam mohou cestovat. Navíc zdůrazňuje, pouze tyto regionální televize „dokumentují život v našich regionech„. Myšlenka je to jistě chvályhodná. Projektu Regionalnitelevize.cz přeji mnoho diváků a úspěchů. Rozhodně ale nemám zájem sledovat, jak se radní a zastupitelé chlubí svými úspěchy. Nechci tím útočit na malé televize, nicméně tendence nekriticky hodnotit dění určitě „veřejnoprávní“ není. Nechci jako koncesionář přispívat na provoz podobných projektů.

SOUVISEJÍCÍ: Prima by teoreticky mohla vysílat dvě verze. S regiony i bez nich

Asociace regionálních a lokálních televizí dále argumentuje tím, že Česká televize neinformuje pozitivně o tom, co se děje v regionech. Pokud se prý něco odvysílá, je to vždy v souvislosti s nějakým kriminálním zločinem. Proč sledovat, jak paní Nováková právě odchovala dvacet kachniček? Pozitivně o regionech informuje například Toulavá kamera a nepotřebuji dokumentovat život v mém okolí. To s odpuštěním zvládnu sám.

Máme tu až čtyři regionální projekty

Radim Pařízek a Vladimír Železný chtějí spustit další regionální projekt Regio. Čili to máme už třetí teoretický projekt. No a ještě Metropol TV. I ta pracuje na spuštění celoplošného projektu, do něhož by se připojovaly regionální studia. Mohli jsme tu mít i další dvě sítě. R1 zanikla, resp. jednotlivá studia se osamostatnila. No a RTA tvrdila, že nemá kde vysílat. A ono hle, jsou tací, kteří si místo najdou. Kde se teda stala chyba? Že by došlo na slova škarohlídů, že prodej studií RTA byl čistý kalkul s možností případné arbitráže?

K TÉMATU: Radim Pařízek a Vladimír Železný připravují televizi Regio, celoplošný program pro regiony

Myslím, že o něco větší prostor regionům by Česká televize věnovat mohla. Řekl bych ale, že není třeba navyšovat nijak radikálně (stačilo by o deset minut denně víc). A hlavně proboha, nezřizovat samostatný regionální kanál ČT6! Omlouvám se za expresivní výraz, ale jednoduše toto už není veřejnoprávní služba. Zajímá-li mě dění v mém okolí, jednoduše se podívám na internet, poslechnu si obecní hlášení, přečtu místní zpravodaj, nebo se jednoduše zeptám sousedky (ty bývají zpravidla velmi dobře informovány).

Autor článku:

Komentáře (3)

  1. Petr_B

    Pokud si zástupci ARLT myslí, že „ČT neinformuje pozitivně o tom, co se děje v regionech“, znamená to, že nevědí absolutně nic o zpravodajství a TV tvorbě obecně a že jim jde jen o jejich business plán. Takové ale ať si dělají za své a netahají do toho koncesionáře. Úlohou televize veřejné služby není cíleně vyzobávat dobré zprávy a předhazovat lidem idylku. A jestli, panebože, je úlohou asociace pořádat workshopy pro své reportéry, kameramany atd. (cf. http://www.mediar.cz/vznikla-asociace-regionalnich-a-lokalnich-televizi-sdruzila-14-stanic/), tak to asi ty televize fakt nestojí za nic…

  2. xsc

    Tahle akce s veřejnoprávní regionální televizí ukázala 2 věci.
    – Jednak účelovost a drzost onoho sdružení. Je to sdružení soukromých firem založených za účelem zisku. Jako takové nemá žádné právo žádat nějaké dotace ve formě TV poplatků, není myslitelné abych povinně přispíval na něčí zisk. I když si o tocích peněz v ČT můžu myslet cokoliv, tak aspoň podle zákona musí všechny prostředky opět vracet do vysílání.
    – Hloupou reakci ČT. Místo toho, aby se vůči takovým nárokům důsledně postavila a argumentovala o nesmyslnosti takového projektu, v nějakém záchvatu paniky přijde Dvořák s ČT6. Čímž ovšem potvrzuje smysluplnost takového vysílání.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .