Prima by teoreticky mohla vysílat dvě verze. S regiony i bez nich

primafamily_vanoceANALÝZA. Přemalovaný program televize Prima pod značkou Prima family je v éteru už několik dní a spolu s ním i nemožnost regionálních studií RTA připojovat se do vysílání. V tomto kontextu je na místě otázka, jaká budoucnost tyto studia čeká pod vedením Pavla Zuny a pod oficiálně nepotvrzeným údajným majitelem Jiřím Šmejcem. Z nabízených variant je nejpřijatelnější žádost o vlastní licenci nebo dohoda s Primou.

Prima family není žádný nový program

Po jedenácti dnech vysílání televize Prima family je jasné, že nejde o žádný nový program. Přesun programu pod novou licenci byl čistě formální a zřejmě účelový, samotné vysílání kromě nového loga a grafiky nedoznalo téměř žádných změn. Stará licence Primy je sice stále v platnosti, Prima ji však nevyužívá a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ji prozatím nezrušila. Teoreticky by se studia RTA mohla připojovat do vysílání v multiplexu 2 právě na základě této licence, ale muselo by jít o původní programovou pozici televize Prima, a nikoliv o Prima family. Na původní pozici je ale černá obrazovka takže studia RTA by tímto opatřením prakticky nic nezískala, i kdyby využila celé tříhodinové vysílací okno, na které má dle licence nárok.

Na druhou stranu je pochopitelná i opatrnost regulačního orgánu pokud jde o zrušení původní licence Primy. Ta je totiž přímo propojená s regionálními licencemi. Pokud by RRTV formálně zrušila tuto licenci, vznikl by obtížně řešitelný problém. Dalším paradoxem je fakt, že licence by měla zaniknout po 30 dnech, když na ní provozovatel nevysílá. Zánik ale není automatický – v zákoně je pouze napsáno, že RRTV může podobnou licenci odejmout. Tedy může, ale nutně nemusí.

PSALI JSME: Prima navrhuje, ať regiony RTA vysílají s Českou televizí

rta-pokrytiSíť RTA je aktivní v těchto regionech.

Budoucnost RTA? Dohoda s Primou nebo žádost o vlastní licenci.

V úvahu může čistě teoreticky připadat i tříhodinové vysílání v multiplexu 2 na původní programové pozici televize Prima v případě, že RRTV ponechá v platnosti i původní licenci televize Prima. Jenomže, jak jsme již uvedli, na této pozici je ve dne černá obrazovka a tudíž by regionální televize nemohly využít potenciálu, který jim Prima dosud dávala. Jenomže Prima by teoreticky v případě dobré vůle mohla regionálním televizím nabídnout i dosud nevyslovené řešení – identickou verzi svého programu na původní programové pozici v multiplexu 2.

V praxi by šlo o přebírání svého vlastního programu Prima family i na původní pozici s tím, že regionální televize by se mohly připojit se svými pořady. V éře digitálního vysílání by to nebyl vůbec žádný problém, kapacita multiplexu 2 by se nemusela navyšovat, pouze by přibyla jedna „virtuální pozice“. Prima by tak divákům nabízela fakticky dvě verze – program s regiony a nepřerušované vysílání Prima family bez regionů. Podobným způsobem Prima vysílá i v nabídkách některých kabelových operátorů v regionech.

Tohle zatím nevyslovené řešení má jednu nezanedbatelnou výhodu – pokrytí multiplexu 2 je podstatně kvalitnější než u „trojky“ a navíc je uzpůsobeno pro regionální odpojování programu. Tato síť byla přizpůsobena právě pro účely koexistence televize Prima s regionálními televizemi.

POZNÁMKA: Prima to překombinovala, stěžuje si zbytečně

prima-ledova-kralovnaTelevize Prima je od letošního roku minulostí. Tedy alespoň formálně. Nyní vysílá pod licencí pro program Prima family. Screenshot RadioTV

Vzpomínáte si na TV Praha? Měla to být „Prima“ pro regiony

Prima se po dlouhá léta snažila očistit od povinnosti pouštět do svého vysílání regionální partnery. Nakonec ji z toho „vysvobodila“ až digitalizace a s tím související liberalizace televizního prostoru.  Regionální studia se právem brání, ale na druhou stranu se trh od té doby výrazně změnil. Když Prima koexistovala s regiony, šlo o nezávislé subjekty, pro které byl její program životně důležitou půdou. A Prima na oplátku potřebovala jejich frekvence, jinak by nesestavila celoplošnou síť. V momentě, kdy se z regionálních studií stala samostatná síť s významným investorem a ambicí Primě přímo konkurovat (nebo alespoň využívat její potenciál), nastala na trhu nerovnost, kterou Prima po letech snah vyřešila poměrně radikálně.

Málokdo si ale vzpomene, že Prima před deseti lety nabízela na tu dobu smířlivé řešení situace, které by dnes přišlo vhod. Už tehdy totiž vysílala samostatný regionálně zaměřený program pod názvem TV Praha. Centrální vysílání mělo být společné pro všechny, regiony by se do vysílání připojovaly pod značkou svého města. Tak fungovala nejen TV Praha ale i TV Hradec Králové pod kontrolou majitele Primy, v přípravě navíc byla i TV Pardubice a TV Brno. Celý projekt ztroskotal na právních nejasnostech kolem vysílací licence, kterou původní majitel chybně převedl na jinou společnost. A jelikož se ostatní regionální televize nechtěly vzdát lukrativních vstupů do hlavního programu Primy, odpadl i hlavní pragmatický důvod k existenci TV Praha.

Novou „Prahou“ se stala Prima love. Ta je drahá a pro regiony neatraktivní

Nyní Prima nabízí regionálním televizím vstupy do svého třetího programu Prima love. Má to ale minimálně tři nedostatky. Prima love nevysílá v multiplexu 2 jako původní Prima. Regionům sice nabízí až dvě hodiny vysílacího času denně, ale pouze mezi šestou a osmou hodinou ranní, což není zdaleka ideální čas. A kromě toho si za vstupy do svého vysílání chce účtovat přibližně 100 tisíc korun měsíčně za každé studio, které toho využije.

V této situaci je pro regiony jednodušší požádat o vlastní licenci a domluvit se s Českými radiokomunikacemi nebo jiným operátorem na provozování vlastní programové pozice pouze v konkrétním regionu. Některé samostatně působící lokální televize už toho využily a budou mít k dispozici celých 24 hodin denně pro svůj program. Zda celý prostor využijí pro vysílání zpravodajské smyčky nebo zařadí do vysílání i další prvky /například placené soutěže nebo levnější akviziční pořady/, to už je na rozhodnutí managementu každého studia. Pokud by se podobnou cestou pustila i studia RTA, určitě by to byla zajímavá alternativa vůči společnému vysílání s Primou.

prima-love-tk-1Prima nabídla regionům místo na programu Prima love, ale za výrazně horších podmínek než měly regionální televize na původní Primě. Ilustrační foto – TV Prima.

Požádá televize RTA o vlastní licenci?

V tomto kontextu je paradoxní, že televizní síť RTA už jednu celoplošnou licenci vlastnila. Její původní majitel Jaroslav Berka ji získal v prvotním licenčním řízení, v němž se udělovaly digitální licence. RTA tehdy uspěla společně se zpravodajskou televizí Z1, hudebním Óčkem, plnoformátovým Barrandovem, televizí Febio nebo dětskou televizí Pohoda. Žádný z těchto programů ale nezahájil vysílání, s výjimkou Barrandova a zpravodajské stanice Z1 (která ale po dvou letech skončila). Tehdejší licenční řízení se stalo zamínkou k mnoha soudním přím a studia RTA svou celoplošnou licenci nikdy neuplatnila.

Pokud by se ale televize RTA chtěla vrátit do éteru, může tak učinit. Přidělení vysílací licence je dnes pouze formalitou, důležitější je dohoda s operátorem multiplexu. A samozřejmě je důležité i „mít co vysílat“. RTA má i v tomto ohledu několik možností – může buďto produkovat svůj vlastní celodenní program, k čemuž má podle slov ředitele Pavla Zuny nakoupeno i několik akvizicí, především dokumentů. Další možností je dohoda s jinou televizí o vzájemném sdílení vysílacího času a souvisejících nákladů. Zde se nabízí například staronová televize STIL, která má ambice vysílat i terestricky. A poslední možností je samostatné působení na programové pozici v multiplexu 3, ale pouze v rozsahu tří hodin denně.

Autor článku:

Komentáře (5)

  1. Jan Nový

    Vždyt byly dostupné ve Vacově Dokonce 3 Verze Na
    35 kanále Dvb-t Javořice bylo R1 vysočina na
    39 kanále Mařský vrch byla Rta Jižní čechy a na
    41 Kanále – votice byla Prima bez Regionů ,
    Regiony by se mohli vysílat klidně na Prima Love Na střídačku celý den :-)

  2. Maxx

    Myslím si, že je blbost ten nápad vysílat jako Prima family a souběžně s tím stejný program Primy jen s tím rozdílem, že se tam napojí regiony. Primě by se tak rozstříštila sledovanost na dva kanály. A proč by to dělala? Proto, aby jimi nenáviděná RTA měla kde vysílat?

    1. juko

      Maxxi, Primě by se tím neroztříštila sledovanost. Pouze by vysílala jeden a ten samý program na dvou různých pozicích. Šlo by i nadále o kanál Prima family jen na základě dvou licencí :-) Přesně tak jak to kdysi Prima dělala v kabelovkách.

    2. PV

      je to nesmysl,pro Primu by pak náklady na vysílání dvakrát stejného programu převýšilÿ ztráty z poklesu počtu diváků po RTA vstupu a plus platby RTA že nevyužívala celé 3 hodiny denně…

  3. juko

    PV, pokud vysíláte totožný program na dvou pozicích, z nichž jedna je virtuální, náklady na vysílání vám nevzrostou protože využíváte stále stejnou kapacitu. Náklady by mírně vzrostly jen v časech, když by na této pozici vysílaly studia RTA – ale to už by nebyl problém Primy. Ale je zřejmé, že v době odpojeného vysílání by asi muselo dojít ke snížení datového toku u ostatních programů v multiplexu 2.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,