ČT1 ráno se zprávami, večer bez Pokondrů, ČT2 s dětským pásmem

vecernicek_2

Kluk s čepicí se skutečně nakonec přesouvá od ledna 2012 na druhý program veřejnoprávní televize. Ta slibuje, že se vysílací čas nezmění, navíc chce dětské pásmo zcela přesunout do podvečerního času na Dvojku. První program ČT přijde o show Pokondr Live, Kolo plné hvězd a Výletníci se druhé řady taktéž nedočkají. Velké úpravy na Jedničce přinesou nové ranní zpravodajství, regionální Dobré ráno se transformuje na odpoledne. Večerníček na Jedničce nejprve nahradí Taxík, později nový formát.

Dětské vysílání bude od ledna na Dvojce

Petr Dvořák, generální ředitel České televize, ve včerejším rozhovoru pro deník Právo uvedl, že dětské vysílání se přesune zejména na Dvojku. Večerníček bude nadále vysílán v 18:45. „Vycházíme přitom z průzkumů mezi diváky, kteří toto řešení podporují. Dětské vysílání v posledních letech výrazně začalo ztrácet výkonnost, počet dětí sledujících odpolední blok a Večerníčka na Jedničce klesl o dvě třetiny a musíme na to reagovat,“ řekl Dvořák.

ZAJÍMAVOST: „A je to! Peníze!“ ohrožuje jazykové návyky… aneb jak se cvrček chtěl oběsit

Dětský blok odstartuje v 17:00 a skončí v 19:30. Pokračovat bude také pásmo Planeta YÓ, nová koncepce prý nelze „oddělit od plánu na nový samostatný dětský televizní kanál„. Po skončení Večerníčku mají následovat seriály typu Včelka Mája. Večerníček se vysílá od 2. ledna 1965, na ČT2 se už ale v minulosti vysílal.

K TÉMATU: Kluk s novinovou čepicí na odpis? Překáží ve sledovanosti Událostí?

Každý den v týdnu půjde od 20:00 dokument, dále se na Dvojce chystá cyklus Velikáni filmu, jedná se o dva snímky týdně od jedné režisérské legendy, jako příklad uvedl Petr Dvořák jména Vláčil, Fellini, Polansky a jiné. Filmový klub se dočká rozšíření na pět dnů v týdnu, mezi nimi bude i dokumentární vydání. „Zůstanou i zavedené cykly Krásné ztráty, Na plovárně, Ta naše povaha česká nebo divadelní a operní večery,“ doplňuje Dvořák v rozhovoru.

radiotv_googleplus_01

Ranní vysílání Jedničky se zaměří na zprávy, regiony odpoledne

Schéma prvního programu má být přehlednější: „Ráno na Jedničce bude zpravodajské, po vzoru BBC vnímáme jako veřejnou ranní službu informace,“ přibližuje novinky Petr Dvořák. Dosavadní regionální živé vysílání z Brna a Ostravy se přesune na odpoledne, dvě a půl hodiny přinesou informace o životním stylu, spotřebních tématech, hobby a novinkách v kultuře a technice. Sama Doma, Události v regionech a Události zůstanou zachovány.

SOUVISEJÍCÍ: Petr Mrzena střídá na postu šéfredaktora zpravodajství ČT Karla Nováka

Před Událostmi připravuje veřejnoprávní tým soutěž pro širší publikum. V lednu bude testovat Taxík, změní se ovšem jeho dramaturgie a přibudou moderátoři. Podobnou praxi znají němečtí diváci, kde je Taxík rovněž denním formátem. Brněnské studio ČT má za úkol vyvinout nový soutěžní formát, diskutuje se o osudu AZ kvízu, který by měl projít rovněž větší změnou. Magazíny Pod pokličkou a Kuchařská pohotovost budou pozastaveny, pořad o bydlení pokračuje. Formát Kluci v akci bude upraven.

ROZHOVOR: Konec reklamy v ČT se na trhu zásadně neprojeví, říká bývalý obchodní ředitel Novy

S archivem chce ČT1 šetřit a využívat jej přiměřeně – příkladem je repríza seriálu Zdivočelá země, její třetí řadu vůbec poprvé zreprízuje ČT1 v lednu 2012, na podzim se chystá premiéra čtvrté řady. „K tomu ještě zreprízujeme úspěšná Dobrodružství kriminalistiky. Většina ve vysílání ale bude nová, nebo to budou pokračování úspěšných cyklů jako je Vyprávěj, Pošta pro tebe, Na cestě, Všechnopárty či 13. komnata. A přineseme i nový původní seriál,“ doplňuje šéf Kavčích hor pro deník Právo. Onou novinkou je seriál Život je ples s Danielou Kolářovou, Radoslavem Brzobohatým, Vilmou Cibulkovou a dalšími. Rodinný seriál bude vyprávět o rodinných vztazích mezi generacemi.

radiotv_face_n04

Fridrich: „Musíme otevřít cestu ke střední generaci“

ČT není muzeum televizní tvorby, musí omladit typy pořadů i publikum. Ale cesta ke střední generaci potrvá dva roky,“ říká Milan Fridrich, ředitel programových okruhů ČT, pro server iDnes.cz.

ARCHIV: ČT v sobotu ukončí vysílání reklamy, ředitel znepokojen “neobvyklou rychlostí Rady”

Chystají se navíc další, dosud nezveřejněné změny. Od příštího roku končí talk-show Pokondr Live, Kolo plné hvězd a Výletníci.

Náklady na brněnské studio se sníží o více než 250 milionů

Petr Dvořák ve středu Radě České televize prezentoval kromě programových návrhů také informace o novém studiu České televize v Brně. Náklady na stavbu se budou pohybovat jen okolo 350 milionů korun místo původně avizovaných 600-750 milionů.

ANALÝZA: Nový filmový zákon může změnit trh s televizní reklamou

Stavební povolení bylo již vydáno a Česká televize by jej měla získat v řádu dnů. Před volbou nového generálního ředitele České televize rada dokonce zvažovala zastavení celého projektu brněnského studia.

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. Ivo Rottenberg

    Tak mi ty chstané změny připadjí jako poškozování ČT ve prospěck soukromých televizí. Jestliže někdo sledoval večerníčky, přeladí sice na dvojku, ale už se na události nevrátí. Pokud ovšem budou události jen „vládními mluvčími“, nebude o ně nikdy zájem vyšší, i kdyby před nimi bylo něco skutečně zajímavého, což u nového vedení nelze předpokládat.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .