ČT zatím nemá vysílací kapacitu pro dětský kanál. To se ale vědělo už za Janečka

ct-mikrofon-167POZNÁMKA – Management České televize připravuje varianty spuštění dětského programu. Naráží ale na problém omezené kapacity veřejnoprávního multiplexu 1, přes který vysílá všechny své kanály. Kapacitu totiž využívá i Český rozhlas.

Nový dětský kanál České televize s pracovním názvem ČT 3 je jedním z cílů současného managementu ČT v čele s Petrem Dvořákem. Na Kavčích horách už pracuje tým lidí, jehož cílem je připravit východiska ke spuštění tohoto programu. Vedení ale i nadále naráží na letitý problém omezené kapacity multiplexu 1, v němž vysílají všechny programy České televize a celoplošné a digitální stanice Českého rozhlasu.

Generální ředitel Petr Dvořák vidí právě cestu v možné dohodě s Českým rozhlasem, který by televizi mohl přenechat část potřebné kapacity. Nicméně tento problém byl známý už v době ředitelování Dvořákova předchůdce Jiřího Janečka, který i z důvodu nedostatečné kapacity přípravy nového programu zastavil. „Nejde o to, že by se tam nevešel, ale přes naši digitální síť vysíláme kromě programu i mnoho dalších informací, a ta není nafukovací,“ řekl tehdy Janeček.

Problémem jakéhokoliv nového kanálu televize je i fakt, že by musel být šířen přes terestrickou digitální síť. Pokud by ČT zvolila poloviční řešení a dětský program by umístila pouze v nabídkách satelitních a kabelových operátorů, dostala by se zřejmě pod silnou veřejnou kritiku. V nabídce kabelových společností je přitom dětských programů celá řada. Exkluzivita České televize tak může být pouze v tom, když nabídne podobný program právě v terestrickém vysílání.

Autor článku:

Komentáře (17)

  1. juko

   ČT ze zákona využívá mux 1, ten má i zákonem dané pokrytí. Pokud by vysílala dětský kanál v muxu 3, kromě legislativního problému by byla terčem kritiky i za to, že není dostupná „všem koncesionářům“.

  2. xsc

   Kdyby vysílali v Muxu 3, tak je to bude stát dalších 60MKč. Zatímco Mux 1 je komplet jejich a je tedy cenově naprosto jedno, jestli vysílají 4 kanály, nebo ho zprasí a těch kanálů tam natlačí 10. Jen divák z té kvality nadšen nebude :-) Jedině vyhnání ČRo je bude něco stát, protože rozhlas jim platí za ty 2Mb/s, které tam má.

  3. Jose

   Rozhlas prostě vyhoděj. V tom bych problém neviděl. To soudruhu Dvořákovi poslanci odhlasují rádi. Ale jsou ještě jiné možnosti. Například by takový kanál mohl být v DVB-S2 a DVB-C a to přímo HD. Nebo by třeba ČRo mohl říci…Ano opustíme rádi jakýsi mux 1 DVB-T, ale chceme jako náhradu celoplošný mux DAB+ v III.Bandu, kanál 12. Nebo taky může dát ČTÚ prostor ČRa s jejich projektem DVB-T2. Takže možností je povícero, jak to může celé dopadnout…

  4. Barka

   Znám dost lidí, kteří přes TV rozhlas poslouchají, snad to nezruší.

  5. Jose

   Tak není ,,poslech přes TV“ (ono to má samozřejmě výstupy, takže zobrazovač není nutný) jako ,,poslech přes TV“ máš DVB-C, kdy v nabídce kabelevek jsou kolikrát stanice, které nejsou na daném místě dostupné z FM, máš DVB-S a v rámci komprimace MPEG4 aby tam toho narvali ještě více tak DVB-S2. No a máš DVB-T, že… A hovoří se zde o DVB-T2, že… Ale v každém případě DVB znamená DIGITAL VIDEO BROADCASTING je to tedy prioritně o obraze. Na rozhlas je určené DAB tedy DIGITAL AUDIO BROADCASTING. Už pro to, že DVB funguje tak do rychlosti asi 18km/hod čili dejme tomu ještě by to z toho šlo poslouchat / mobily s tunerem pro DVB-T zde byly v prodeji / při pomalé jízdě na kole… Ale už se to netýká auta, vlaku a čehokoli… Takže ČRo by měl vysílat v DAB a ne v DVB-T. No a Kasík bral DVB-T jen jako provizorium tedy přechodný-dočasný stav. Nikoli, že by to tak mělo být na stálo. Jenže pak Kasíka vyhodili a přišel Medek a ten jančil s DVB-T, pak se zbláznil a přišel Duhan a ten se k tomu raději moc nevyjadřuje. Tedy hovoří převážně jen o reformě na FM a také o Netu. Tyhle DVB i DAB ponechává trochu stranou. Ovšem Dvořák měl jako image s kterým vyhrál konkurz na ředitele ČT právě onen údajně chybící dětský kanál ČT. No a tak se snaží udělat vše proto aby ho vyrobil. Měl na tom postavené své zvolení. Sice si nemyslím, že by jsme tu dětský kanál potřebovali za koncesionářské poplatky, tedy myslím si, že jich je tu x komerčně a že to není vůbec potřeba. Ale to je fuk. Prostě on se s tím spojil tedy identifikoval tedy odstartoval si na tom karieru u ČT. No a samozřejmě pokud tedy nechce ze sebe udělat naprostého šaška a že jen tak vařil nesmysly z vody. Tak bude muset ČRo pryč aby tam ten pátý dětský kanál ČT, narval. No uvidíme. Tahle zem snesla x veletočů. Takže se třeba řekne, že prostě jen tak kecal a bude ředitelem dál. A na dětský kanál se zase zapomene. Atd.

  6. Jose

   Já to s prominutím ještě trochu rozvedu. Jak známo v DVB-T zkrachovala Z1, zkrachovala PUBLIC TV. Jak známo Óčko vysílá pouze v Mux 4 tedy Praha, Brno, Ostrava a lokálních multiplexech tedy Budějovice, Liberec, Klimkovice. Taktéž Noe. A ten vysílal celoplošně jen v době návštěvy papaže. Tj. asi 3 dni. Metropol TV pak vysílá jen v Praze atd. Co tím chci říci. Že DVB-T je po měrně drahé. Čili Óčko na něj nemá… A má tedy na satelit, má na kabelovku, ale nemá na DVB-T. Mux 3 zeje prázdnotou. Je tam pouze Prima Love a Radio Proglas. U nás ještě Genus plus. Ale zrovna ten se chce stáhnout z dalšího vysílače, tedy Černé hory. Prostě na to nemá… Pak se ovšem nelze divit, že se lidi na jiném serveru v diskuzi ptají…Má na to ČRo ? Tedy má opravdu smysl aby ĆRo bylo v DVB-T ? Údajně u nich probíhá reforma, která má končit 2015…Neměly by jít raději ty peníze do té reformy nebo tedy do zkvalitnění programu ČRo ? Je to takové porovnání…Tedy televizní stanice v tom krachují Z1, Public TV… Televizní stanice v tom nejdou celoplošně a drží se jen DVB-S a DVB-C a v DVB-T jen lokálek, tj. Óčko, Noe…Jiní jen místa Metropol Tv… Jiná regionální už jde taději rovnou na satelit… No a ČRo tedy na to má ? Taky otázka do pranice… Na druhou stranu tuner DVB-T má dnes každý… / s tím operoval Medek / Tuner DAB má pár lidí… Ale zase kdo si pustí z tuneru DVB-T rádio ? Zase jen pár lidí…. A kdo chce rádio, ten už si tuner DAB taky sežene…. Ale hlavně televize na tu srandu prostě nemají… To přece bylo řečí, co v tom bude stanic… Lagardere žvanili o 4 kusech…Fanič se angažoval.. Pařízek, vídíš ten taky chtěl dětský kanál…Vlastně Lagardere tuším taky… Barka měl 2 licence že… TV7 a ještě něco… Takové ty kecy s Hobby Tv atd. Atd. To bylo keců… A na konec na to nikdo nemá…. A tedy opravdu otázka … ČRo na to má ? Ostatně do DVB-T chtělo prý svého času Dance rádio… Ovšem nerealizovali to… Stáhli se u z DAB…. Kdo je tam mimo ČRo ? Jedině Proglas. Prostě DVB-T je příliš drahá srandička. To už v DVB-S je alespoň Beat a Country rádio, když už nic…Tedy mimo ČRo a Proglasu. Nevím. Ale DVB-T mi opravdu nepřijde pro rozhlasové vysílání jako ten nejlepší nápad.

  7. Barka

   Já si myslím, že Čro ,ČT musí mít stále peněz na rozdávání. Je to přece placená služba. Výše platů ředitelů na to také ukazují. Proč by měli lidé vyhazovat peníze
   za SAT nebo kabel, když jim stačí STB? Jak se má hospodařit a nefňukat ,ukazuje
   Proglas , vysílající pouze z darů. My tady chytáme i všechny slovenské TVR, takže
   pro fanatiky je výběr větší i když výhra to není žádná.

 1. Ivo Rottenberg

  To mi připomíná kdysi v MS, dopisy pro Saly, kdy jeden dotaz zněl: „Milá Saly, radi bych založili námořní oddíl nebo alespoň vodácký. Nemáme moře a ani lodě, co máme dělat?“ Nyní bychom řekli, aby to zatím jen deklarovali, jako všichni, kteří slibují vědomě nesplnitelné!!!!

 2. jpa

  Tak a já napíši poněkud odvážné řešení – sice asi nerealizovatelné u nás ,ale co tak použít vyšší a modernější kompresní formát ve standardu tkz.MPEG 4 ,H.264 AVC a je vymalováno!- 7 až 8 SD nebo 1 HD a zbytek SD .Jednoduché technické řešení .Ale poslouchat ten kravál majitelů jen MPEG dvojek to by asi nešlo.

  1. xsc

   Digitalizace oficiálně skončila nedávno a celou dobu se zde prodávaly STB jen s MPEG2 (TV od roku 2009 už většinou mpeg4 umí). Měnit najednou tolik STB po tak krátké době, to by lidi opravdu dožralo.

  2. Jose

   To je trochu fráze digitalizace začala, digitalizace skončila atd. Jen jakási nezáživná hesla soudruhů papalášů. Nic víc. Kdo používá DVB-S FreeSat By UPC Direct, či M77 Group Sky Link / CS Link, tak ten digitalizoval už někdy v roce 2000 a nedávná taškařice se ho ani příliš netýkala. Takže tady jsou takové bludy a válka a každý je nejlepší, jedni ukazují grafy, jak tu všichni používají připosrané DVB-T, jiní ukazují, jak to všechno běží přes SES. Já se domnívám, že tak asi 50% bude opravdu používat DVB-T a tak asi polovina používá DVB-S, DVB-C nebo DVB-S2. DVB-C tam má přímo komprimaci MPEG4, takže v podstatě žádné DVB-C2 se nepoužívá. Co se týče DVB-S s MPEG2 a DVB-S2 s MPEG4, tak jsme tak asi v polovině. Tedy v půlce přechodu. Někdo má ještě satelitní SD přijímač, někdo už má satelitní HD přijímač. Dle toho, jak kdo chce. Co se týče DVB-T tak první STB k zobrazovačům měly jen MPEG2, ale zobrazovače novější už měly tunery na DVB-T s MPEG4. STB s MPEG4 se u nás v podstatě neprodávaly, tak asi 4 typy celkem a nebylo to potřeba. Buď lidi měli starý televizor CRT a k tomu si pořídili STB s MPEG2 nebo už šli rovnou na nový zobrazovač s DVB-T a MPEG4. V každém případě monopolní provozovatel terrestrického televizního vysílání tedy České radiokomunikace by rád přešel na DVB-T2 s MPEG4. Tedy DVB-T s MPEG4 už je nezajímá vůbec. A DVB-T s MPEG2 nijak zásadně neuspělo, což se dalo čekat. Takže lidi jim odchází buď k DVB-C s MPEG4 nebo k DVB-S2 s MPEG4. Oni toto cítí a vědí a zcela správně chtějí jít na DVB-T2 s MPEG4. Podle mne je tak opět asi 50% lidí s novými zobrazovači tedy DVB-T MPEG4 a tak polovina ještě se starými, tedy CRT + STB s MPEG2. Takže to je potencionální skupina, která v pohodě může ignorovat velectěné DVB-T a jít rovnou na DVB-T2. Nebo jim stejně brzy všichni zdrhnou k DVB-S2 a pak to můžou České radiokomunikace celé odpískat. Ovšem proti zavádění DVB-T2 s MPEG4 se nyní postavili šašci z ČTÚ. Jinak jsou proto připravené prý až 3 celoplošné okruhy. Podle mne pokud divák chce sledovat HD kanály a nechce zešílet z toho, co lobisticky upatlají ouřadové a soudruzi na zemi. Jednoduše na ně hodí bobek a půjde na DVB-S2 s MPEG4. Takže to by byla televize. Co se týče audia je tu už v provozu DAB+, smůlu mají ti, co šli ještě na staré DAB. Už se jede DAB+. A jede se zatím L-Band a očekává se III.Band. Ten jede vedle v Německu. Letos by měly v III.Bandu testy u nás a v Polsku. Také je u nás přidělen L-Band a měl by letos začít příděl pro III.Band. Co se týče DRM, tak tam se zatím nic moc neděje a výhledově je pro EU plánováno DRM+ a to je ve fázi testů. Takže audia zatím vegetí na netu, což je také otázkou, co tu udělá, tedy lepší pokrytí, vyšší rychlosti, mobilnost, paušální ceny v rámci něčeho jiného. Takže jakýpak konec digitalizace ? Skončila jen DVB-T MPEG2 státní taškařice za naše peníze, kdy si pár zlodějů a s nimi spřátelených firmiček namastilo kapsu, nic víc neskončilo ani nezačalo.

  1. Jose

   Ale jo, používá se to, ne moc, ale používá… Jenže lidi z toho poslouchají převážně Leonardo, Česko a Wave. Ovšem Leonardo i Česko mají do konce roku 2012 zaniknout. A 1.1.2014 má být spuštěna nová stanice pro mladé po FM. Takže je dosti pravděpodobné, že v té chvíli, kdy ji spustí zruší i Wave. A v tom okamžiku celý ČRo v DVB-T postrády smysl, protože tam bude zcela totéž, co na FM. Mimo jedné jediné stanice a to D-Dur.

  2. Ivo Rottenberg

   Poslouchám celé noci CRo 2, v sobotu do 9:00, pak Radiožurnál, protože na Praze je Gott, večer opět na Prahu do neděle. DVB-T mi vyhovuje, STB mi zatím dobře funguje.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .