ČT edu, nový web, který pomůže s učením doma na dálku

Nový projekt České televize ČT edu je dostupný od 1. dubna a nabízí přes 3 000 krátkých vzdělávacích videí určených pro děti předškolního věku i žáky středních škol. Videa se zaměřují na předměty od biologie po zeměpis a jsou přehledně členěna podle stupňů vzdělávání i konkrétních témat. ČT tak reaguje na aktuální situaci, kdy žáci nechodí do školy a učí se s rodiči doma, mohou se tak vzdělávat i on-line.

CT edu pripravovala CT s vice nez padesatkou ucitelu a odborniku na vzdelavani
Zdroj: Česká televize

Projekt ČT edu jsme původně připravovali pro učitele, aby na jednom místě našli videa pro doplnění svého výkladu. V této mimořádné situaci, kdy učitelé a žáci čelí náročné výuce na dálku, jsme se ale rozhodli, že ČT edu otevřeme nejen učitelům, ale i rodičům a dětem. A to v co nejkratším možném čase, přestože jsme původně měli projekt ještě několik měsíců vyvíjet. V posledních dnech jsme vlastně nonstop pracovali na tom, abychom první verzi ČT edu nabídli už v dubnu,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „ČT edu v tuto chvíli zahrnuje přes 3 000 krátkých videí vhodných pro děti od předškolního věku po žáky středních škol. Videa jsou vybírána zkušenými učiteli a jsou přehledně rozdělena podle stupňů, předmětových oblastí i témat tak, aby se uživatelé co nejsnáze dostali k tomu, co je zajímá a baví.“

Web ČT edu je otevřený pro všechny, kteří mají přístup k internetu a není nutná registrace.  Portál tak pomůže učitelům doplnit „na dálku“ svá zadání pro žáky o kontextová videa k probíraným tématům.


,,ČT edu,
tisíce videí pro chytrou zábavu i vědu.“


Video samozřejmě nemůže nahradit výuku, ale tím, že je názorné, nese emoci, humor nebo příběh, stává se užitečným a zábavným doplňkem v procesu vzdělávání. Toho budou moci nyní využít nejen učitelé, ale i rodiče, kteří se během uzavření škol učí doma se svými dětmi daleko intenzivněji,“ říká vedoucí projektu Alžběta Plívová a doplňuje: „Videa pro ČT edu jsme vybírali s téměř padesátkou zkušených učitelů a odborníků. V návaznosti na rámcové vzdělávací programy i učitelskou praxi jsme je pak zpracovávali tak, aby bylo snadné se v nich orientovat. Nyní tak ČT edu nabízí videa pro víc než dvacet předmětů či oblastí a pro asi dvě stovky různých témat.  Je to startovní stav a naším plánem je portál do budoucna rozšiřovat nejen o nová videa, nové předměty, jako je třeba matematika, ale i jiné formáty, například pracovní listy.“

Většinou mají videa poměrně krátkou stopáž a vycházejí tím vstříc zejména mladším žákům, kteří neudrží tolik pozornosti, jako ti starší.

CT edu pokryva pres 20 predmetu a oblasti
Zdroj: Česká televize

Jde o velmi dobrý počin s výbornou perspektivou,“ říká k ČT edu za Informační centrum o vzdělávání EDUin jeho výkonný ředitel Honza Dolínek. „Projektu fandíme. Kvalitních, zábavných, ne moc dlouhých a profesionálně vytvořených didaktických videí není nikdy dost,“ doplňuje PaedDr. Michal Černý, ředitel Masarykovy základní školy v Klánovicích a prezident Asociace ředitelů základních škol ČR.

 

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .