ČT dává svému kritickému moderátorovi větší prostor, slovenská RTVS jej vyhazuje

Česká televize přinese začátkem února nový formát Fokus VM, kde ústřední tváří bude respektovaný moderátor Václav Moravec. Naproti tomu slovenská RTVS vyhazuje z vysílání svou dlouholetou kontroverzní osobnost Štefana Hríba.

Foto: STV

Foto: STV

Formát Pod lampou dosáhl kultovní status, má mnoho podporovatelů

Hríb je šéfredaktorem konzervativního časopisu .týždeň a svůj diskusní pořad Pod lampou s několika přestávkami připravuje už deset let. Bez nadsázky lze říct, že tento pořad si u části společnosti získal kultovní status. Diskusní formát je postaven na volné debatě Hríba s jeho hosty, která může být dlouhá i několik hodin. Ve svých prvních letech dokonce jednotlivá vydání neměla pevný konec a povídání se protáhlo z večerního času až do ranních hodin.

Jednotlivá vydání obsahují krátké klipy a dokumenty, nebo i živá koncertní vystoupení. Pokud bychom chtěli tento pořad k něčemu přirovnat, svým provedením by se nejvíce blížil někdejší Noci s Andělem. Rozdíl je zejména v tematickém zaměření a cílové skupině.

Vedení televize vadí pokuty od regulátora

Producentem formátu ale není sama instituce veřejné služby, nýbrž vydavatelství předmětného časopisu, jehož je Hríb šéfredaktorem. A vedení RTVS nyní rozehrálo mediální hru, ve které tvrdí, že vydavatelství není důvěryhodným partnerem.

Generální ředitel RTVS Václav Mika ve svých vyjádřeních Hríba nijak nešetří. Hríbův subjekt označuje za nedůvěryhodného partnera, se kterým si neumí představit další spolupráci. Vyčítá mu zejména fakt, že diskusní formát byl v minulosti důvodem k několika pokutám za nevyváženost. Hríb tato vyjádření vnímá jako účelová a prohlašuje, že šéf rozhlasu a televize chce jeho pořad pohřbít.

Televize nevysílala včerejší vydání, i když bylo předtočené

Celá situace se vyostřila včera v průběhu dne. Televize neodvysílala včerejší plánované vydání, kde se mělo diskutovat o Islamském státu, ačkoliv tuto část řádně zařadila, promovala, a v neposlední řade i vyrobila. Generální ředitel telerozhlasu nicméně nepodepsal s Hríbem smlouvu na odvysílání tohoto vydání. Pořad se bez platné smlouvy vysílat nemůže, jelikož televize není jeho jediným producentem.

Místo podpisu smlouvy pohrozil Václav Mika tím, že bude požadovat proplacení další pokuty od regulátora. V předchozích týdnech totiž muselo vydavatelství týdeníku .týždeň zaplatit televizi 51 tisíc euro. Další pokuta by už mohla přesáhnout 150-tisíc euro, přičemž obě se týkají sporných vysílání, kde dle regulační rady mělo dojít k poručení mediálního zákona.

Pokud Hríb televizi opustí, nebude to poprvé

Není to přitom poprvé, co by Hríb z televize nuceně odešel. Jeho diskusní formát s otevřeným Pod lampou se na obrazovce objevil díky reformnímu řediteli Slovenské televize Richardu Rybníčkovi. Následující ředitel Radim Hreha nicméně pořad zrušil poté, co Hríb demonstrativně ukončil jedno vysílání už po několika minutách. Lampa se následně přesunula do veřejnoprávního Rádia_FM, které bylo tehdy od televizního managementu zcela nezávislé. Dnes však veřejnou televizi i rozhlas kontroluje jedna instituce.

Další cestou pro Štefana Hríba a jeho tým může být soukromá sféra. S pořadem Pod lampou kdysi krátce působil i na televizi Plus, která patří pod skupinu JOJ.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: