ČT bude učit děti prostřednictvím projektu UčíTelka

Základní, střední i vysoké školy jsou od 11. března dle nařízení Vlády ČR uzavřené kvůli pandemii koronovairu, Česká televize na to ihned reaguje a spouští od pondělí 16. března unikátní projekt nazvaný UčíTelka. Každý den čeká na programu ČT2 žáky prvního stupně základních škol vyučování prostřednictvím televizní obrazovky.

Česká televize přichází s chytrou alternativou, jak vzdělávat děti, které jsou školou povinné i přesto, že jsou školy plošně zavřené. Generální ředitel České televize, Petr Dvořák říká: „v době mimořádných opatření a uzavření škol v celé České republice chceme nabídnout dětem alternativu ke klasickému školnímu vzdělávání, které může doplnit jejich samostudium. A také ulehčit rodičům. Připravili jsme proto živě vysílané výukové bloky, vedené vystudovanými pedagogy. Nový projekt UčíTelka je primárně určen pro žáky prvního stupně základních škol. Kromě toho chystáme pro starší žáky také přípravu na přijímačky a plánujeme spuštění specializovaného edukativního webu s více než třemi tisíci vzdělávacími videi z pořadů ČT.“ 

Projekt UčíTelka aneb Když děti učí telka, vzniká za podpory a s odbornou garancí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. ČT bude vysílat tento projekt prozatím jeden celý měsíc. Provázet jím budou moderátorky Petra Křížková a Kateřina Bílková. „Každý všední den od devíti startuje vyučování. Každý učební blok bude trvat třicet minut a bude určen vždy pro jeden ročník prvního stupně s krátkou přestávkou v podobě vzdělávacích pořadů z produkce Déčka. Vysílání bude pravidelné, abychom i rodičům umožnili přizpůsobit podle něj denní program. Výukovou hodinu v kulisách školní třídy, povede vždy jeden učitel, vyučování se zúčastní také tři děti,“ vysvětluje vedoucí projektu Luboš Rosí. Na vzdělávací pásmo navážou od 12 do 15 hodin další vzdělávací pořady určené pro starší děti.

Dalším z formátů pro posílení samostudia bude specializovaný web, který nabídne skoro tři tisíce vzdělávacích videí z pořadů ČT. Učitelé tak na ně budou moci odkazovat, a rodiče tak naleznou materiály pro domácí přípravu svých děti.

Ve fotoateliéru České televize proběhlo fotografování moderátorských tváří České televize.

Zdroj: Česká televize – Alena Zárybnická

Pro starší žáky, kteří se aktuálně připravují na přijímací zkoušky bude připraven pořad Škola doma, který bude probíhat po skončení pořadu Sama doma a bude trvat 45 minut. V úterý se bude procvičovat čeština a ve čtvrtek matematika. Moderátorkami budou Lenny Trčková a Alena Zárybnická. „Půjde o interaktivní formát, žáci se budou prostřednictvím chatu ptát na to, co je zajímá a čemu nerozumí, zároveň ale budou probírat s učiteli, zajímavou a interaktivní formou, i vybraná témata z daných oblastí. Opakovat si mohou i dospělí, budeme se zaměřovat na obecně problematičtější jevy, jako jsou například slovní úlohy nebo psaní velkých a malých písmen,“ vysvětluje vedoucí projektu Radomír Šofr.

Řadu edukativních aplikací mohou děti najít také na webu www.decko.cz

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .