ČT art uvádí Eurovision Film Week, pět exkluzivních filmů veřejných televizí

První prosincový týden na obrazovkách České televize patří evropským filmům. Česká televize se zapojila do mezinárodního festivalu Eurovision Film Week a divákům promítne pět evropských snímků, které v českých televizích ani širší distribuci ještě neviděli.

ebu-eurovision-film-week-651

Eurovision Film Week je festivalem veřejnoprávních televizí sdružených v Evropské vysílací unii EBU, které si během jednoho týdně vymění práva k vysílání jednoho vlastního či koprodukčního filmu. Festivalu se zúčastní 26 zemí a jednotlivé televize mohou vybírat ze stejného počtu filmů.

Společným rozhodnutím evropských veřejnoprávních televizí je poskytnout ve svém vysílání prostor excelentním snímkům, které by se v mnoha případech jinak nedostaly za hranice země svého původu. Nejlepší počiny evropských veřejnoprávních televizí zprostředkujeme i českému divákovi,“ říká generální ředitel ČT Petr Dvořák.

Z nabídky celkem 25 filmů evropské produkce vybrala Česká televize pro své diváky snímky Díky za Sunderland z produkce slovinské RTVSLO, Nebeský ptáček Maďarské MTV a Krauseho kúra německé ZDF. Doplnila je filmy Zvuk hluku a Lurdy ze švédské a francouzské produkce. Všechny snímky promítne v programovém bloku Filmová Evropa na ČT art. První film Díky za Sunderland promítla v pondělí, další představení Nebeský ptáček proběhne ve středu a festival pěti filmů na obrazovce ČT art zakončív sobotu 7. prosince.

DOKUMENT KE STAŽENI: Anotace k filmům Eurovision Film Week na ČT art

Sama Česká televize poskytla do projektu snímek Occamova břitva, který si do vysílání vzalo jedenáct veřejnoprávních televizí, například nizozemská, irská nebo maďarská.

Festival se koná i v návaznosti na udílení cen European Film Awards, které proběhne 7. prosince. Společným festivalem upozorňují evropské veřejnoprávní televize také na svou nezastupitelnou roli na poli filmové tvorby. Součástí programu festivalu proto budou také pořady o trendech ve filmovém odvětví. Záštitu festivalu poskytli uznávaní tvůrci evropského filmu, mezi nimi také Jiří Menzel.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: