CS Link: ČT navýšila datový tok, na satelitu je nejkvalitnější

radiotv-archiv34Zkvalitnění obrazových složek a možnost obohatit zvukovou stopu o nové technologie přináší navýšení datového toku u signálu všech čtyř programů České televize z družice Astra 3A. Toto satelitní digitální vysílání přenáší platforma CS Link. Kvůli požadavku na větší datový prostor pro veřejnoprávní kanály musejí čtyři stanice v rámci služby CS Link změnit transpodér, odkud vysílají.

Týden před začátkem letní olympiády zkvalitnila Česká televize digitální satelitní signál všech svých čtyř programů, který lze naladit z družice Astra 3A (23,5 stupně východně). Z této pozice přijímá veřejnoprávní stanice do svého balíku satelitní platforma CS Link. Od prvního srpnového dne vysílá čtveřice veřejnoprávních programů ve vyšším datovém toku. Z původních 24 Mbit/s se dostala na nynějších 30 Mbit/s pro všechny čtyři kanály. „Navýšení datového toku o 6 Mbit/s se využívá pro zkvalitnění obrazových složek ČT1, ČT2 i ČT4 SPORT a umožňuje také obohatit zvukové složky jednotlivých programů o moderní technologie,“ shrnul výhody tohoto kroku tiskový mluvčí ČT Ladislav Šticha.

Konkretizoval i možnosti, které nové opatření umožňuje. Jednička i nadále vystačí s jedním zvukovým kanálem, což umožňuje vysílat stereofonně jeden typ zvuku či monofonně dva (původní a český dabing) nebo jeden zvuk v systému Dolby Digital. Dvojka je na tom lépe, pro ni jsou určeny dvě stereofonní zvukové stopy (stereofonně lze vysílat původní i českou verzi). Pro porovnání – nedávno spuštěný pozemní digitální multiplex v Plzni-Krašově vystačí se zhruba dvoutřetinovým prostorem, datový tok zde dosahuje 18 Mbit/s.

Změny u přenosu signálu stanic České televize vyvolaly nutnost přesunu placených kanálů v rámci CS Linku na nové pozice. Předplatitelé CS Filmu, CS mini, Galaxie sport a XXX Xtreme si musí tyto programy naladit na svých receiverech z nových kmitočtů. Vysílají z družice Astra 1E (23,5 stupně východně, kmitočet: 11,876 GHz, polarizace horizontální, SR 27500). Galaxie sport má ID 13106, další tři zmíněné kanály, které vysílají kontinuálně na jedné pozici, mají ID 13100.

V souvislosti s výrazným zvýšením obrazové a zvukové kvality satelitního digitálního přenosu zmínil mluvčí ČT i další technologické lahůdky, se kterými veřejnoprávní televize počítá v relativně blízké budoucnosti: „Navýšením datového toku vysílání DVB-S přes satelit Astra 3A a implementováním nových technologií jakými je Dolby Digital realizuje Česká televize dlouhodobou, racionálně stanovenou strategii v postupném přechodu na HDTV vysílání,“ komentoval nové kroky Šticha a dále nastínil: „Pravidelné, řádné vysílání ve vysokém obrazovém rozlišení (HD) plánujeme, stejně jako řada jiných televizí veřejné služby, rozvážně na rok 2010 u příležitosti zimních olympijských her ve Vancouveru.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .