Co ukázal nový pořad Bez cenzury? Navzdory Johnovi může oživit televizní investigativu

bez-cenzury-titulek-1NÁZOR A FOTOGALERIE – První díl nového investigativního pořadu Radka Johna Bez cenzury, který v úterý večer odvysílala v prime-time televize Barrandov, ukázal i světlé stránky. Mimo mírně komické reportáže samotného Johna přinesla redakce zajímavý materiál z jedné noci na Václaváku a emotivně laděný příspěvek o osudu odchycených psů na Slovensku.

Když Radek John káže poslancům o konfliktu zájmů

Nechme teď stranou, že pořad vede, uvádí a dramaturguje stále aktivní politik a poslanec Radek John, který se prostě rozhodl vrátit do stavu novinářského, aniž by opustil ten politický. Jeho první reportáž o kauze solárních elektráren odhalila největší Johnovu slabinu – konflikt zájmů. Pátrání po vinících situace, kdy stát může kvůli dotování energie z obnovitelných zdrojů přijít až o 1 bilion korun, bylo doslova komické. Jak jinak nazvat situaci, v níž John obviňuje některé poslance a politiky z konfliktu zájmů, když on sám má máslo na hlavě v podobě „politické novinařiny“.

Docela mě překvapilo, že ho nikdo z oslovených respondentů neposlal s podobnými otázkami „do háje“. Prostě a jednoduše – Radek John nemá momentálně dostatečný kredit pro to, aby pátral po důsledcích podobných kauz. V reportáži sice ukázal, že ještě i po deseti letech umí točit, ale i to, že se mu rozhodně nevrátila soudnost.

radek-john-bez-cenzury-2Radek John poučuje bývalého poslance Jana Špiku o konfliktu zájmů. Screenshot – RadioTV

Noc na Václaváku šla po povrchu, reportáž o pejscích na hraně emotivního bulváru

Druhá reportáž o noci na Václaváku byla obsahově zajímavá, i když docela bulvárně zpracovaná. Ale v komerčním prostředí to chápu. I američtí televizní investigativci mnohdy sázejí na šokující momenty a málo se věnují podstatě problému. Pozitivem ale je, že i podobně laděná reportáž může přispět k řešení některých společenských problémů. Moje jediná výtka tak směřuje k technické stránce – reportáž v sobě míchala asynchronní komentár s hlučnou zpívanou skladbou, takže v některých pasážích nebylo reportérovi rozumět zhola nic. Vytratily se tak některé pasáže.

Třetí reportáž už balancovala na hraně laciného emotivního bulváru. Šlo o viditelnou snahu vykreslit Slovensko jako zaostalou zemi pro zákon, který nařizuje utratit odchycena zvířata v útulcích, pokud do 60 dnů od jejich nalezení nenajdou nového pána. Věřím ale, že po podobné reportáži se najde dostatek soucitných lidí, kteří budou ilegálně dovážet ze Slovenska odchycené psy, jen aby je uchránili před jistou smrtí. Škoda, že něco takového není možné legální cestou. Tím neobhajuji špatnou a nešťastnou slovenskou legislativu, nicméně bych vytkl tvůrcům, že nepřímo nabádají případné diváky k porušování místních (českých) zákonů ohledně dovozu zvířat ze zahraničí.

Díky Barrandove alespoň za investigativní pořad

Ale jinak dávám novému pořadu velké plus a to i navzdory přítomnosti Radka Johna. Podobný investigativní pořad může být pro český televizní trh oživením. Pryč jsou časy, kdy každá větší televize měla svůj investigativní pořad, Česká televize dokonce dva. Proto každý nový přírůstek v této oblasti vítám s nadšením. S dovětkem, že čím méně času bude mít Radek John na praktickou tvorbu, tím líp pro kredit nového pořadu a jeho týmu.

bez-cenzury-reportaz-vaclavak-2

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .