Co na tiskové konferenci České televize k podzimnímu programu nezaznělo

ct-mikrofon-167Proč Česká televize zrušila populárně-naučný magazín Port? Je možné, že se tento formát ještě na obrazovky vrátí? Nejen tyto otázky jsme položili programovému řediteli České televize Milanu Fridrichovi. Veřejnoprávní televize na podzim ruší několik dalších magazínů – O češtině, Prizma a Musicblok. Nezapadají totiž do podzimního programu. Dvojka České televize se definitivně oprostí od všech zpravodajských formátů (výjimkou jsou zprávy ve znakovém jazyce).

Na tiskové konferenci k podzimnímu programovému schématu, kterou Česká televize uspořádala ve čtvrtek 9. srpna, jsme se bavili s programovým ředitelem České televize Milan Fridrichem o několika formátech, jež veřejnoprávní médium ruší. Zajímaly nás důvody a případná náhrada těchto formátů.

Formát magazínu Port se přežil

Po pěti letech mizí z České televize populárně-naučný magazín Port. Milan Fridrich, programový ředitel ČT, nám odpověděl na dotaz, proč jej diváci ČT2 na podzim už neuvidí: „Formát tohoto typu se myslím na televizních obrazovkách přežil.“ Podobný zpravodajský magazín se do televize zatím nechystá. Podle ředitele Fridricha to ale naznamená, že by pořady podobného ražení z veřejnoprávní televize zmizely: „Například máme páteční seriál Dobrodružství vědy a techniky. V pátek večer potom budeme vysílat velmi zajímavý dokumentární cyklus Vesmír.“

K TÉMATU: Česká televize ruší další magazín, populárně-naučný Port skončil

Jedním z důvodů, proč nebude Port na ČT2, je fakt, že se vedení televize rozhodlo očistit tento kanál od zpravodajských formátů. „Informace o vědě a technice zařadíme podle aktuálnosti do zpravodajství na ČT24,“ doplňuje Milan Fridrich. ČT dá prostor i českým vědcům, jestliže se odehraje něco významného, televize o tom natočí například 26 minutový dokument. Z programového schématu ČT24 navíc zmizí již zmiňovaná Prizma. Částečně má podobné magazíny nahradit spin-off Hyde Park Civilizace.

NENECHTE SI UJÍT: Politické spektrum o krajských volbách, podívejte se na zářijové schéma ČT24

V médiích se objevily spekulace o možnosti nasazení magazínu Port na nový okruh ČT3 určen dětem a mládeži: „Já by se v tuto chvíli vyhnul spekulacím. Možné je všechno.“ Aktuálně ustanovuje vedení ČT realizační tým, který bude mít na starosti skladbu nového kanálu. Na informace o jakýchkoli formátech je ještě brzy: „Věda se tam může objevit, ale ne nutně jako magazín.“ Možností jsou živě moderované kontaktní pořady.

ctport_velkeIlustrační snímek, screenshot: RadioTV

Mizí též Musicblok a pořad O češtině

Z programového schématu již zmizel Game Page, důvodem je fakt, že tento formát nemá na obrazovkách veřejné služby opodstatnění: „Specializovaný pořad pro počítačové hry je z hlediska veřejné služby kdekoliv v Evropě nonsens.“ V době internetu se ČT domnívá, že se hry propagují a recenzují už samy a jinými cestami.

SOUVISEJÍCÍ: Herní pořad Game Page po 13 letech končí. Důvod? Je to “nonsens”!

Od září už nebudete moci sledovat ani pořad O češtině, kterým provázel Aleš Cibulka. Poslední premiérové díly můžete zhlédnout v pondělí v 16:15 na ČT2.

Musicblok si najde své diváky jinde,“ uvádí programový ředitel. Žánrově do schématu Dvojky nezapadá, hudebním pořadem pro mladé ale zůstává hitparáda Medúza. Milan Fridrich shrnul důvody, proč některé pořady zmizely z veřejnoprávní televize: „Jednoduše nemůžete třeba nasadit operu a hned po ní nějaký horor.“ Do programu ČT2 nejde jednoduše umístit všechno a vytvořit z toho „guláš“.

PODZIM NA ČT:
Retro se na ČT24 ohlédne za dobou porevoluční, stejně tak seriál Vyprávěj
Česká televize představila model letošního volebního vysílání
ČT přinese na podzim novou grafiku, Vyprávěj, StarDance, nebo Na stojáka
ČT má schválený ekonomický výhled, registruje značku ČT Juni

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .