Český kabelový operátor Orion TV tahá „virtuální kabely“ na Slovensko

internet_tv-zdroj_labnol_orgBrněnská kabelová společnost Orion-TV s.r.o., která zajišťuje distribuci českých televizí pro slovenské partnery, oficiálně požádala Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o rozšíření územního rozsahu o katastrální území a okresy Slovenské republiky. Společnost tak podnikla další pokus o legalizaci příjmu českých stanic na Slovensku. RRTV ale tuto žádost zamítla.

Česká kabelová společnost žádá rozšířit působnost na Slovensko

Orion-TV je malá společnost se sídlem v Brně, která pro slovenské kabelové operátory slouží jako prostředník k šíření základních českých stanic na Slovensku. Někteří tamní operátoři jí pronajímají část svých sítí a česká společnost tak vystupuje přímo jako poskytovatel českých televizních stanic, které by jinak nemohly být přítomny v nabídkách slovenských kabelovek.  Slovenští diváci tak sice mají přístup k českým programům, ale formálně jim ho neposkytuje jejich domovský kabelový operátor. V roli poskytovatele vystupuje právě česká společnost Orion-TV, se kterou mají slovenští zákazníci dokonce sepsanou smlouvu.

Zavedení služby vyjde zájemce na symbolické jedno euro. Podmínkou ale je, že musíte současně odebírat i nabídku vybraného kabelového operátora, který s Orion-TV spolupracuje. Za symbolický příplatek necelých 25-30 korun měsíčně tak můžete v nabídce Orion-TV na Slovensku sledovat základní české stanice, tedy čtyři programy České televize včetně ČT sport, pět stanic Novy, čtyři kanály Primy a jeden program TV Barrandov.

Firma je trnem v oku českým televizím

Orion-TV s.r.o., má ale podle platné registrace u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, právo poskytovat služby retransmise pouze na území České republiky, a nikoliv na Slovensku. Firma je rovněž trnem v oku českým televizím, které se dlouhodobě brání vysílání svých programů na Slovensku. Důvodem jsou chybějící vysílací práva i partnerská dohoda se slovenskými televizemi, kterým nechtějí konkurovat. Jediná Česká televize se nebrání exportu svých programů na Slovensko. Povoluje ale jenom kanály ČT 1, ČT 2 a zpravodajskou ČT 24. Vysílání ČT sport na Slovensku oficiálně neumožňuje.

Nova exportuje k našim východním sousedům placené kanály Nova sport a MTV Česká republika. Prima dlouhodobě tolerovala šíření svého hlavního kanálu i na Slovensku, nyní ale odmítá se slovenskými operátory jakkoliv aktivně spolupracovat. Barrandov se šířením na Slovensku rovněž nesouhlasí.

PSALI JSME V LÉTĚ: Orion-TV nová hvězda na česko-slovenském televizním nebi?

internet_tv_philips-zdroj_newlaunches_comIlustrační foto – zdroj Newlaunches.com

Orion-TV nechce podléhat slovenské regulaci, spoléhá na českou Radu

Z tohoto důvodu se česká společnost Orion-TV s.r.o., rozhodla požádat Radu pro rozhlasové a televizní vysílání rozšíření územního rozsahu své kabelové licence o některé slovenské okresy. Tím by se její vysílání na Slovensku stalo legální a vyhnula by se slovenské regulaci. Slovenské regulační zákony jsou v této oblasti mnohem tvrdší, a proto se české společnosti vyplatí spadat pod působnost české Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Právě tento krok ale česká RRTV nemohla schválit. „Žádost společnosti Orion-TV s.r.o., ohledně změny územního rozsahu převzatého vysílání prostřednictvím kabelových systémů je právně nepřípustná tím, že je požadováno rozšíření územního rozsahu převzatého vysílání o katastrální území a okresy Slovenské republiky, tj. mimo území České republiky,“ uvedla RRTV v tiskové zprávě. Zároveň brněnské společnosti oficiálním dopisem odkázala, aby se v případě zájmu o vysílání kabelové televize na Slovensku obrátila na tamní obdobu RRTV – slovenskou Radu pre vysielanie a retransmisiu.

Obraťte se na Slovensko, jste mimo naši působnost, reaguje RRTV

Pokud tedy česká společnost Orion-TV bude pokračovat v šíření českých stanic na slovenském území, bude se muset zaregistrovat jako řádný kabelový operátor na Slovensku. V takovém případě ale bude paradoxně muset ukončit šíření českých stanic, jelikož jí to nedovoluje slovenský zákon. Ten totiž podmiňuje vysílání českých stanic na Slovensku jejich aktivním písemným souhlasem. České stanice ale vůči svému vysílání na Slovensku dlouhodobě protestují a je tedy zřejmé, že písemný souhlas neudělí.

V případě, že Orion-TV zachová svou působnost na Slovensku bez souhlasu tamního regulátora, může být pokutován za neoprávněné vysílání.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: ,