České Radiokomunikace technicky obhospodaří tři multiplexy ze čtyř

radiotv-archiv24Výsadní postavení v technickém zajištění vysílání pozemních multiplexů u nás získávají České Radiokomunikace. Tato firma provozuje nejen svůj Multiplex 2, který jí byl přidělen Technickým plánem přechodu, ale na základě podepsaných smluv se stala i správcem Multiplexu 1 (provozovaným Českou televizí) a Multiplexu 3 (Czech Digital Group). Poslední ze čtveřice tuzemských digitálních sítí vybuduje pomocí svých vysílačů Telefonica O2.

Prozatímní monopol v poskytování technické podpory pro šíření pozemního digitálního vysílání (DVB-T) v Česku získaly České Radiokomunikace. Už Technický plán přechodu (zákon stanovující přesný postup při zavádění a poté provozu DVB-T) jim přisoudil provozovat Multiplex 2. Tato síť je určena pro komerční stanice. Smlouvu o šíření svých programů zde podepsali provozovatelé TV Nova (pro kanály Nova a Nova Cinema), TV Prima (Prima a Prima Klub) a TV Barrandov. Šíření těchto pěti stanic zajistí 26 hlavních tuzemských vysílačů, jimiž dojde k pokrytí až 95% území České Republiky. K 1. listopadu bude Multiplex 2 k dispozici na těchto vysílačích: Cukrák, Č.Budějovice-Kleť, Plzeň-Krašov, Brno – Hády, Brno – město (Barvičova), Domažlice-Vraní vrch, Ostrava – Slezská Ostrava (Hladnov), Praha – město (Žižkov) a Ústí nad Labem – Buková hora. V postupných krocích se zmíněná síť objeví dále v těchto místech: Cheb – Zelená hora, Sušice – Svatobor, Chomutov – Jedlová hora, Jáchymov – Klínovec, Jihlava – Javořice, Vimperk – Mařský vrch, Liberec – Ještěd, Votice – Mezivrata, Trutnov – Černá hora, Brno – Kojál, Mikulov – Děvín, Ostrava – Hošťálkovice, Pardubice – Krásné, Frýdek-Místek – Lysá hora, Jeseník – Praděd, Valašské Klobouky – Ploštiny a Zlín – Tlustá hora.

Siamským dvojčetem Multiplexu 2 se stane síť s označením 1. Ta je určena pro přenos signálu stanic České televize a Českého rozhlasu. Vžil se pro ní také termín veřejnoprávní multiplex. Jeho operátor – Česká televize uzavřela v srpnu smlouvu o zajištění vysílacích služeb pro Multiplex 1 právě s ČRa. Ve výběrovém řízení o tuto velmi zajímavou zakázku se společnost utkala s dalšími dvěma uchazeči, ale od počátku byla považována za hlavního favorita. Obě sítě tak může rozvíjet koordinovaně, což se stane výhodou nejen pro ni, ale i pro diváky, kteří budou ladit více multiplexů ze stejných lokalit. Síť 1 bude k 1. listopadu k dispozici na stejných vysílačích jako Multiplex 2 (viz výše) a navíc také na 36. kanálu Zelené hory u Chebu.

Svoji snahu o ovládnutí lukrativního byznysu završily ČRa v uplynulém týdnu podpisem smlouvy se společností Czech Digital Group (CDG), která je operátorem Multiplexu 3. Uzavřená dohoda stanovuje, že Radiokomunikace budou od konce listopadu zajišťovat vysílací služby a distribuci signálu k vysílačům pro Multiplex 3 v rozsahu 15 vysílacích lokalit. Už několik let spolupracují s CDG na vysílání MPX3 v Brně, Ostravě a Plzni. Jen na vysílacích stanovištích v Praze si distribuci signálu zajišťuje CDG prozatím sama. „Dohodnuté řešení bude pro diváky velice atraktivní, neboť na 15 stanovištích naladí signál nejen multiplexu 3, ale i multiplexu 1 a 2 a nebudou tedy muset investovat dodatečné prostředky do další přijímací antény. Uděláme všechno pro to, abychom umožnili příjem digitálních televizí vysílajících v multiplexu 3 ještě před vánočními svátky,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel Úseku pro transformaci ČRa Kamil Levinský. Programová nabídka MPX3 v současnosti obsahuje TV Prima, TV Óčko, Z1, TV Noe a Radio Proglas. První jmenovaná stanice však tuto síť zanedlouho opustí a objeví se v MPX2. CDG tak bude muset pro pozice ve svém balíku programů najít další zájemce.

V prosinci se MPX3 objeví v lokalitách, které pokryjí vysílače Praha – Cukrák, Praha – město, Brno – Hády, Plzeň – Krašov, Ostrava – Hladnov a Ústí nad Labem – Buková hora. V první polovině příštího roku se dočkají diváci z Brna (stanoviště Barvičova ulice). Během dalšího půlroku MPX3 naladí lidé z okolí Kleti u Č.Budějovic, Svatoboru u Sušice a zvýšený výkon z Bukové hory potěší obyvatele Severních Čech. Síť bude dobudována v listopadu 2011 spuštěním posledního vysílače Tlustá hora u Zlína. Mutiplex 3 bude mít ve své konečné podobě reálné pokrytí minimálně v úrovni 85% obyvatel České republiky.

Nezávisle na velkých vysílačích obhospodařovaných Českými Radiokomunikacemi vybuduje svůj Multiplex 4 Telefonica O2. Stavět bude na svých pozicích ve vlastní mobilní síti. Bude mít nejnižší pokrytí (zhruba 70% území), obsadí jen větší aglomerace. Zkušebně nyní vysílá v Praze a Brně, řádný provoz spustí 1. listopadu v Ostravě-ulici 1. máje. O měsíc později se připojí Ostrava-Lanová, Praha-Zelený Pruh, Praha-UTB a Praha-Petřiny, Kutná Hora-Vysoká, Ústí nad Labem-Krušnohor, Brno-Jihlavská a Brno-Jana Babáka.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .