České Radiokomunikace mají zálusk na další zakázku pro ČT

radiotv-archiv43

Na desítky milionů korun by měla přijít technická zakázka, kterou se chystá zadat Česká televize. Jedním z jejích dalších kroků v procesu digitalizace tuzemského éteru má být výstavba dokrývačů, které zacelí bílá místa v současné digitální mapě Česka tím, že pokryjí malé oblasti, kam nezasahuje signál Multiplexu 1 z hlavních vysílačů.
Digitální síť České televize (MUX 1) je v současnosti k naladění na více než polovině území. „Multiplex veřejné služby k 15. prosinci rozšířil svou dostupnost na 58,1 % obyvatelstva ČR, respektive 52,3 % území republiky. Pokryta digitálním vysíláním ČT tak bude kromě Brněnska a Ostravska již celá západní polovina státu – tedy Praha a střední Čechy, jižní Čechy, západní Čechy a severozápad Čech,“ shrnul aktuální stav Štěpán Janda z tiskového útvaru České televize. V pokryté oblasti se samozřejmě objevují místa se slabším signálem či dokonce zcela v digitálním stínu.

Právě na tyto regiony se zaměřuje nová aktivita společnosti České Radiokomunikace (ČRa), která podle ekonomického deníku E 15 nabídla České televizi vybudovat sérii dokrývačů v části republiky, kde během loňska proběhla aktivace hlavních digitálních vysílačů. „Jedná se o oblast západních Čech. Nabídku jsme předložili a nyní čekáme na rozhodnutí ČT, kterých lokalit se bude první vlna dokrývání týkat,“ potvrdila deníku E15 mluvčí Radikomunikací Marie Fianová.

Nová zařízení by měla celou síť výrazně posílit, čímž umožní jejím prostřednictvím poskytovat kromě přenosu televizního a rozhlasového signálu i některé další interaktivní služby. Jednou z nich je „eGoverment“. Pod anglickým názvem se skrývá jednoduchá elektronická komunikace se státní správou. Prostřednictvím této služby by se v budoucnu mohli lidé doma napojit na portály státních institucí a prostřednictvím set-top-boxu a vlastního elektronického podpisu tak získat třeba výpis z trestního rejstříku, žádat o vydání různých průkazů či povolení bez cesty a front na úřadech. Háčkem je, že tyto doplňkové služby neumožní provést drtivá většina současných set-top-boxů v domácnostech a otázkou tak zůstává jak veliké procento obyvatel bude ochotno (a samozřejmě také v jakém časovém horizontu) investovat do modernějších přístrojů a zda jim vůbec takto vynaložené prostředky navíc budou za úsporu času stát.

O zakázku na vybudování sítě dokrývačů se ucházejí ČRa a společnost Towercom. Obě firmy se také zúčastnily v polovině loňského roku výběrového řízení na technického provozovatele veřejnoprávního multiplexu 1. Z něj vyšla vítězně právě společnost ČRa, která je i operátorem vlastního Multiplexu 2 a zároveň technicky zajišťuje i chod třetí digitální sítě, kterou spravuje firma Czech Digital Group.

Veřejnoprávní multiplex 1 se čtyřmi programy ČT a sedmi stanicemi Českého rozhlasu (Radiožurnál, Praha, Vltava, Rádio Česko, D-dur, Leonardo, Rádio Wave) dostal díky úspěšným obchodním jednáním Radiokomunikací důstojné dvojče – Multiplex 2 s pěti silnými komerčními stanicemi (TV Nova, TV Prima, TV Barrandov, Nova Cinema a Prima 2). Jeho rozvoj jde víceméně ruku v ruce s jedničkou a do regionů se tak dostává téměř desítka digitálních programů v relativně krátkém období, což je pro část veřejnosti silný argument pro akceptaci všech dílčích kroků, které diváci v rámci přechodu od analogového k digitálnímu vysílání musí učinit.

MUX 3 zatím pokrývá jen největší tuzemské aglomerace (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Ústí nad Labem). Jeho programovou náplň tvoří stanice Z1, Óčko a Public TV. Letos se rozšíří jen do dvou regionů – na Budějovicko a Sušicko. Již v únoru bude posílena brněnská aglomerace spuštěním desetikilowattového vysílače Brno – Barvičova ulice na 59.kanále.

V první polovině letošního roku se české multiplexy rozšíří ještě do dalších oblastí. V březnu Radikomunikace spustí komerční dvojku ve dvou oblastech (Mikulov-Děvín 40.kanál a Votice-Mezivrata 41.kanál), o měsíc později dorazí i na Zelenou horu u Chebu (35.kanál). V červnu přijdou na řadu tři regiony. Veřejnoprávní jednička zahájí svůj provoz na vysílačích Vimperk -Mařský vrch 49.kanál a Jihlava-Javořice 33.kanál. MUX 2 se pak objeví i na 35.kanálu z Klínovce.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .