Česká televize vrací regiony na ČT 1

velke_ct1Události v regionech se zanedlouho znovu vrátí na program ČT 1. Česká televize vyslyšela přání diváků a v prospěch tohoto formátu jsou i výsledky sledovanosti, jaké dosahoval na prvním programu. Regionální zpravodajství se původně stěhovalo na specializovaný kanál ČT 24, aby tak uvolnilo prostor retro seriálům na Jedničce.

Důvodem je sledovanost

Sledovanost regionálních bloků na čistě zpravodajském kanálu ale nebyla nikterak závratná. Podle serveru Digizone.cz se Události v regionech sice staly nejsledovanějším pořadem celého kanálu ČT 24, ale mívaly jen mezi 200 a 300 tisíci diváky denně. V době, kdy se regionální události vysílaly na ČT 1, je sledovalo přes 600 tisíc diváků a zajišťovaly Jedničce každodenní nárůst ve všedním podvečeru. Návrat regionálních informací na ČT 1 potvrdil ve včerejším chatu s diváky i mluvčí České televize Ladislav Šticha. „Události v regionech se opravdu vrací na ČT 1. Ukázalo se, že digitální pokrytí ještě není zcela dokonalé v příhraničních oblastech Moravy a diváci si přáli mít informace ze svých regionů na Jedničce. My jim chceme vyjít vstříc,“ dodal.

Zajímavé je, že Česká televize kvůli regionálnímu zpravodajství spustila speciální mutace programu ČT 24 na satelitu. U operátora si objednala vyšší datový tok, který několikrát denně rozpojuje pro potřeby vysílání tří regionálních mutací. Satelitní diváci tak mají na primární pozici 23,5 st. východně k dispozici i předvolby ČT 24 SM a ČT 24 JM, kde se vysílají příslušné bloky regionálních zpráv pro severní a jižní Moravu. Toto rozdělení v rámci ČT 24 by mělo být zachováno. Změní se pouze to, že ČT 1 bude v podvečer přebírat část programu ČT 24 a obě televize tak budou od 18:00 vysílat půl hodinu totožného obsahu.

Poradí si kabelové společnosti s novou situací?

Rozdělení satelitního vysílání na regiony konečně umožnilo, aby i kabelové společnosti přenášely všechny regionální mutace veřejnoprávního vysílání v digitální podobě. Mnoho operátorů totiž nabíralo regionální vysílání České televize z technických důvodů pouze ze satelitu, a diváci v určitých částech republiky tak neměli k dispozici vlastní mutaci v nabídce kabelové společnosti, a byli odkázáni pouze na zpravodajství z Prahy a Čech. Otázkou je, jak si kabelovky poradí s šířením ČT 1 v odpojovaných časech, pokud se bude regionální zpravodajství na satelitu odpojovat pouze na programu ČT 24. Je možné, že řada operátorů to nebude nijak řešit a diváci, jež budou sledovat regiony pouze na programu ČT 1, budou mít k dispozici jen pražskou mutaci. Na druhou stranu, Česká televize může před vysíláním každého bloku přinést upoutávkovou kampaň, která doporučí divákům přepnout na kanál ČT 24 aby tak mohli sledovat regionální vysílání dle svého výběru.

Jak uvedl mluvčí televize Ladislav Šticha, odpojované regionální vysílání dosáhlo po novém roce nárůstu vysílacího času o 49 procent. Celkový podíl regionálních bloků v rámci celostátního vysílání vzrostl o 38 procent.

Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .