Česká televize zahájila vysílání své přechodové sítě v DVB-T2

Česká televize ve čtvrtek 29. března zahájila avizované vysílání Přechodového multiplexu 11 v novém standardu DVB-T2. Pro diváky to znamená možnost příjmu všech stanic ČT ve vysokém rozlišení i na běžnou anténu.

ceska-televize-ct-chodba-plachta-651

ČT spustí většinu svých vysílačů ve stejný den, v některých lokalitách už je k dispozici testovací vysílání. Svůj přechodový multiplex postaví na cílovém kanálu 26. Výjimkou budou lokality České Budějovice – Kleť, Ústí nad Labem – Buková hora, Vimperk – Mařský vrch a Chomutov – Jedlová hora. Z těchto vysílačů bude nový multiplex ČT k dispozici na kanálu 50. Vysílač Jáchymov – Klínovec využije kanál 39.

Díky využití všech klíčových vysílacích lokalit pokryje Česká televize hned v první fázi své DVB-T2 sítě až 98 procent obyvatel.

Na rozdíl od komerčních televizí nabídne veřejnoprávní vysílatel všechny své programy v plnohodnotném Full HD rozlišení (1920×1080). Jde o jediný způsob jak sledovat všechny stanice České televize na běžnou anténu právě ve vyšším rozlišení. Komerční televize vysílají v tzv. qHD rozlišení (960×540), které jen mírně převyšuje standardní rozlišení.

Spuštění vysílání v novém standardu DVB-T2 neznamená, že by diváci přišli o programy České televize v původním DVB-T multiplexu 1. Proces vypínání jednotlivých vysílačů „první generace“ bude zahájen až v listopadu 2019.

Na diváky však čekají změny v distribuci některých programů České televize už v těchto dnech. Dětský kanál „Déčko“ společně s ČT art opouští nabídku multiplexu 3, kde vysílal vedle stanic Primy nebo Barrandova. Zůstane však dostupný v regionálních sítích DVB-T1 takže ve většině regionů tuto dvojici programů bez problémů naladíte i v DVB-T1.

ČT :D a ČT art budou divákům celoplošně k dispozici ve zmíněné Přechodové síti 11, kterou oficiálně provozuje Česká televize a v Přechodové síti 12 – tu provozují přímo České Radiokomunikace. Díky těmto sítím naladíte Déčko a Art na běžnou anténu prakticky na celém území ČR.

Na začátku června se Déčko vrátí i do původního veřejnoprávního multiplexu v DVB-T1. Díky tomu bude k dispozici celoplošně se stejným pokrytím jaké mají ostatní programy České televize.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .