Česká televize v rámci oslav 17. listopadu nabídne v kině Světozor projekci filmů České století

Kino Světozor se v pondělí 17. listopadu stane svědkem sovětské invaze, vzniku Charty 77, sametové revoluce i rozdělení Československa. Česká televize zde uvede všechny nové filmy z cyklu České století režiséra Roberta Sedláčka, zcela zdarma.

Záběr z natáčení filmu Je to jenom rockenroll

Záběr z natáčení filmu Je to jenom rockenroll

Minifestival pěti filmů v rámci oslav demokracie

Sérii projekcí odstartujeme v pravé poledne snímkem Musíme se dohodnout, který mapuje první dny po invazi v roce 1968. Následovat budou filmy Je to jen rock´n´roll o vzniku Charty 77, Poslední hurá, které pojednává o sametové revoluci a snímek Ať si jdou, přibližující rozpad Československa, po kterém bude ještě jednou promítnut film Poslední hurá. Zvláště zvědavý jsem na to, jak budou diváci vnímat herce v rolích politických ikon polistopadového vývoje, ať už jde o Marka Daniela jako Václava Havla, Jaroslava Plesla jako Václava Klause nebo Martina Dejdara jako Miroslava Macka,“ shrnuje kreativní producent České televize Jan Lekeš, v jehož tvůrčí producentské skupině České století vzniká.

Autorsky zpracovaná série televizních dramat, která se vrací ke klíčovým událostem českých dějin z pohledu jejich aktérů, se bude kromě pražského Světozoru promítat také v brněnském kině Scala a divadle Husa na provázku a ostravském Minikinu. „Svou geografickou polohou je kino Světozor nedaleko místům událostí let 1968 či 1989, programovou koncepcí mu jsou zase blízké ambiciózní umělecké projekty, jimiž pokus o reflexi nedávno minulých historických milníků bezpochyby je. Jsme proto rádi, že můžeme ve spolupráci s Českou televizí hostit tuto speciální událost, navíc v den dvacátého pátého výročí Sametové revoluce,“ říká mluvčí kina Světozor Jan Noháč.

V rámci oslav 25. výročí Sametové revoluce Česká televize odvysílá řadu tematicky zaměřených pořadů od dokumentů přes unikátní koncerty až po speciální Otázky Václava Moravce s českým a slovenským premiérem. Protože při každé příležitosti chceme divákům nabízet něco navíc, rozhodli jsme se udělat krok směrem do ulic, resp. do kin, a uspořádat exkluzivní předpremiéru všech čtyř nových filmů oceňovaného cyklu Českého století, které v televizi budou vysílány vždy v neděli od 16. listopadu do 7. prosince. Snad diváci v Praze, Brně i Ostravě tento mimořádný předpremiérový dárek na velkém filmovém plátně od České televize ocení,“ říká ředitel programu České televize Milan Fridrich.

Vstup na všechny projekce filmů z cyklu České století je zdarma.

Filmové projekce pro den 17. listopadu 2014 v pražském kině Světozor (Vodičkova 41):

12:00 Musíme se dohodnout (1968)
Týden po 21. srpnu 1968. Sovětská okupace, smrtelná rána Pražskému jaru. Šok. Zoufalství i odhodlání. A pak jednání v Moskvě. A kapitulace.
Hrají: E. Horváth, J. Gallovič, O. Ignatusha, J. Greššo, J. Zapletal ml. a další.

14:00 Je to jen rock´n´roll (1976)
Píše se rok 1976 a před pražským soudem probíhá proces se skupinou The Plastic People of the Universe. Mimořádný zájem veřejnosti, v normalizačním bezčasí se cosi začíná měnit. Rodí se myšlenka Charty 77.  Marginální zákaz jedné neznámé hudební skupiny vede k velkým následkům, k procitání lidské svobody.
Hrají: M. Daniel, T. Hofová, D. Matásek, F. Němec, P. Vacek, M. Táborský, M. Pavlata a další.

Marek Daniel ve filmu Je to jenom rockenroll

Marek Daniel ve filmu Je to jenom rockenroll

16:00 Poslední hurá (1989)
Rok 1989 a pád komunistického režimu. Kdo si vůbec pamatuje, co je to skutečná demokracie? Kdo udrží v ruce otěže doby, kde se idealismus potká s pragmatismem normálního života? Havel a Čalfa, taková byla realita.
Hrají: M. Daniel, J. Lábus, O. Kaiser, R. Luknár, J. Plesl, M, Hanuš, A. Švehlík

18:00 Ať si jdou (1992)
Poslední díl unikátní filmové série, která rozkrývá tabu klíčových událostí našich moderních dějin. Od Masaryka ke Klausovi a Mečiarovi. Konec Československa.
Hrají: J. Plesl, M. Ťapák, M. Hanuš, B. Klepl, M. Daniel, M. Dejdar, A. Švehlík, K. Halbich a další.

20:30 Poslední hurá (1989)
Opakování projekce z 16:00.

Fotografie z natáčení filmu Poslední hurá

Fotografie z natáčení filmu Poslední hurá

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .