Česká televize připravuje tři nové Večerníčky

Česká televize připravuje tři nové Večerníčky s překvapivými hrdiny. Stanou se jimi slepičí rodinka Kokoškových, klasická postava českého Honzy a jeho kamaráda beránka nebo malý Ježíšek, který se svými přáteli zažívá dobrodružství ve své Zahrádce pod hvězdami.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Petr Dvořák: Tvorba pro ději je klíčovým úkolem televize veřejné služby

Tvůrci navazují v nových Večerníčcích na klasickou ladovskou poetiku i Trnkovu loutkářskou školu, přicházejí ale s moderními animačními postupy.

Tvorbu pro děti vnímám jako jeden z nejdůležitějších úkolů televize veřejné služby. Každý, kdo se touto oblastí zabývá, potvrdí, že dětský divák je ten nejkritičtější a nejupřímnější a že přijít s novým formátem, který na jedné straně naplní vysoké nároky rodičů a na druhé bude děti bavit, není vůbec triviální úkol,“ říká generální ředitel Petr Dvořák.

Honza a beránek

Honza a beránek je Večerníček, jenž vzniká podle výtvarné předlohy a ilustrací Josefa Lady. Stane se jedním z příspěvků České televize k letošnímu dvojitému výročí slavného výtvarníka (130 let od narození a 60 let od úmrtí Josefa Lady) a vrátí na obrazovky klasickou postavu české literatury pro děti – českého Honzu. Ten se vydává do světa s malým černým beránkem, kterého zachránil před pověrčivým sedlákem.

Ukázka večerníčku Honza a beránek. Zdroj: Česká televize

Ukázka večerníčku Honza a beránek. Zdroj: Česká televize

Letem světem aneb Cestování Jonáše Kokošky

Letem světem aneb Cestování Jonáše Kokošky bude vyprávět o redakci Slepičích listů, kde tvrdou rukou, nebo spíš pařátem, vládne šéfredaktor Krocan, který po redaktorovi Kokoškovi neustále požaduje nové a nové sólokapry. A i když se Kokoškovi vzrušující události nejprve jako naschvál vyhýbají, nakonec se jako zázrakem vždycky něco stane. A je to většinou zásluha jeho syna, kohoutka Jonáše, že vždy vše dobře skončí a vznikne reportáž, kterou Slepičím listům všude závidí.

Hrdinové večerníčku Kokoškovi. Zdroj: Česká televize

Hrdinové večerníčku Kokoškovi. Zdroj: Česká televize

Zahrádka pod hvězdami

Na vizuální poetiku dalšího velikána české animace, Jiřího Trnky, naváže loutkový Večerníček Zahrádka pod hvězdami. Tady žije malý Ježíšek s rodiči Marií a Josefem a spolu se svými přáteli Tomášem a Petrem prožívá svá malá velká dobrodružství. Scénář k Zahrádce pod hvězdami je volně inspirován principy biblických příběhů a klade tak důraz na hodnoty, jako je soucit, pomoc, láska či pochopení. Podle původního námětu Ivana Renče jej napsala Martina Komárková.

Večerníček Zahráka pod hvězdami. Foto: Česká televize

Večerníček Zahráka pod hvězdami. Foto: Česká televize

Večerníček Zahrádka pod hvězdami. Foto: Česká televize

Večerníček Zahrádka pod hvězdami. Foto: Česká televize

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .