Česká televize připravuje druhý HD kanál, spustí ho ještě před Londýnem

hdtvV rámci České televize finišují přípravy na vysílání druhého HD kanálu, který by měl odstartovat ještě před letní Olympiádou v Londýně. Blížící se hry jsou impulsem k posílení distribuce obsahu ve vysokém rozlišení, který se v západních zemích stává samozřejmým standardem. U nás jde zatím spíše o nadstandard.

Druhý HD kanál začne nabízet sportovní přenosy

Informaci přinesl jako první ekonomický deník E15, jemuž ji potvrdila i mluvčí České televize Michaela Fričová. „Ano, naší snahou je mít připravený druhý HD kanál do začátku velkých sportovních událostí, které bychom chtěli divákům nabídnout v nejlepší možné kvalitě,“ řekla listu. Management ČT přitom čelil ostré kritice letos v únoru, kdy generální ředitel Petr Dvořák inicioval poměrně zásadní změnu v HD vysílání. Mix programů ČT1, ČT2 a ČT4 ve vysokém rozlišení nahradila televize konstantním vysíláním kanálu ČT1 v HD. Diváci tak přišli o kvalitní dokumenty z ČT2 a sportovní přenosy z ČT4, které jim díky kanálu ČT HD byly dostupné právě ve vysokém rozlišení.

hdtv-televizor-foto-technisatModerní televizní přijímač vyžaduje i vyšší rozlišení. Ilustrační foto – prezentace značky Technisat

Zpravodajské pořady z ČT24 v HD? Možné to je…

Už v té době ale vedení televize mělo rozpracovaný koncept spuštění nového HD kanálu, který bude v začátcích přinášet sportovní přenosy z olympijských her. Posléze by měl kopírovat program sportovního kanálu ČT4. Otevřená je ale i varianta, že půjde o mix nativního HD vysílání ze tří zbývajících kanálů ČT. Program ČT1 by zůstal dostupný v HD 24 hodin denně, kanály ČT2 a ČT4 by se střídaly. Není vyloučeno ani zařazení zpravodajských relací ve vysokém rozlišení – Česká televize připravuje spuštění hlavní zpravodajské relace Události v HD. Zatím ale není jasné zda bude ve vysokém rozlišení vyrábět i další zpravodajské pořady, neboť hlavní Události nebude vysílat ze svého zpravodajského studia ale z virtuálního studia, které umožňuje výstup v nativním HD. Tímto způsobem například televize vysílá i publicistické pořady Reportéři ČT, 168 hodin nebo Otázky Václava Moravce.

ct-udalosti-2012-nahledČeská televize bude od 1. dubna vyrábět hlavní zpravodajskou relaci Události v HD kvalitě a vysílat ji z virtuálního studia. Vizualizace – Česká televize

Finální podoba se teprve řeší

Druhý HD kanál České televize by tak mohl vhodně kombinovat nativní HD vysílání ze všech tří stanic. V době sportovních přenosů v nativním HD by poskytoval prostor ČT4. Kvalitní dokumenty by přebíral z ČT2. A v době, kdy by nebyl k dispozici jiný HD obsah, by ve vysílání běželo zpravodajství ve vysokém rozlišení z ČT24. O finální podobě nového HD programu ale zatím není definitivně rozhodnuto. „Zda bude nový kanál stávající ČT4 ve vysokém rozlišení nebo zda bude obsah namixován z HD obsahu více programů České televize, je v tento okamžik předmětem interních rozhodování,“ upozornila mluvčí České televize Fričová.

Autor článku:

Komentáře (10)

  1. juko

   Prozatím pouze na satelitu. Ani ČT1 HD nemá jistou budoucnost v DVB-T.

 1. JJirka

  Nechápu, proč chce ČT spouštět extra HD kanál s obsahem všech čtyř stávajících. Nemělo by smysl spíš vysílat všechny programy ČT v HD, než vytvářet extra kanál, který obsahově vůbec nic nového nepřinese?

 2. xsc

  Žádný extra HD kanál nebude, to by jim nepovolila Rada. Doufám, že to dopadne tak, že druhý HD kanál bude mix ČT2/4. Ideální by samozřejmě bylo vysílat oba kanály rovnou v HD, ale šíření taky něco stojí a nativního obsahu zatím tolik není. O zpravodajství v HD se nemá smysl bavit. Zpravodajci jsou vybaveni převážně SD, nové Události budou výjimka, vše ostatní pojede na ČT24 postaru.

 3. pevy

  Naprosto souhlasím s „xsc“. Ideál = v HD samostatně ČT1+ČT2+ČT4. Řešit ČT24 v HD, to je myslím v dnešní době předčasné a pokud, tak to bude jedině pro masochisty. Na přenosy tlučhubů z parlamentu je ta současná kvalita až příliš vysoká :-)).

 4. Ivo Rottenberg

  Komu ČT přihodí tento lukrativní program? Já si vždy myslel, že by se měli soustředit na kvalitu OBSAHU a ne OBRAZU. Kolik příspěvků (šotů) na ČT 24 je v HD kvalitě? A tak budeme lépe vidět hlsatele a běžící titulky, také se těším až bude v HD kvalitě vykulený Moravec:-)))))))))

  1. juko

   Pane Rottenbergu, pokud se nemýlím, tak Moravec už se vysílá v HD nějaký ten pátek, stejně jako další pořady z virtuálního studia. Ale přiznám se, v praxi jsem nikdy neměl potřebu přepínat na ČT1 v neděli v poledne, natož abych zkoušel co právě běží na ČT HD.

  2. Ivo Rottenberg

   Předpokládám, že ředitel ČT nestojí o potřeby diváka, takže udělá jen to, co je výdělečné.

  3. Barka

   Pane Rottenberg , s Vámi nelze než souhlasit. Obsah nikomu prakticky nevadí.
   Pochybuji o tom , že pan ředitel vůbec ví , čemu tak nějak řediteluje.

  4. xsc

   Program můžou přihodit jen nějakému satelitnímu distributorovi. Těch na výběr moc není i vzhledem k už existující pozici kanálu ČT1 HD. Kvalita obsahu je samozřejmě nejdůležitější, ale kvalita obrazu je dnes důležitá také. V době, kdy se prodává možná 70% TV full HD a těch zbylých 30% HD ready je PAL rozlišení již hodně zastaralé. Zvlášť když i domácí kamery jsou v HD.
   Jinak – nepůjde o žádný nový kanál, ale jen další verzi ČT HD s přepínáním, primárně ČT2 a ČT4. O té ČT24 se spíš vedly akademické úvahy, že by to byla vhodná výplň ve chvílích, kdy se přepíná z jednoho kanálu na druhý a vysílá se jen upscale. Aby si lidi zase nestěžovali, že je kvůli přepínání jeden program useknut jiným, dala by se vysílat výplň z ČT24, kde nějaké přerušení moc nebude vadit. Samozřejmě, že mnohem lepší by bylo nepřepínat, ale vysílat výběr stejně jako BBC HD, ovšem to by to naše Rada a zákonodárci nesměli považovat za další program. Jenže u nás nejsme v Británii :-)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .