Česká televize představila model letošního volebního vysílání

volby2012_perexNejvíce živých televizních diskuzí v dosavadní historii slibuje Česká televize u příležitosti konání krajských a senátních voleb pro rok 2012. Oproti předchozím rokům odvysílá debaty ze všech třinácti krajů České republiky, jejich hlavním průvodcem nebude nikdo jiný než ostřílený Václav Moravec. Novým způsobem budou vybíráni diváci přítomni v sále. Model ale už dříve napadla Jana Bobošíková v čele se svojí stranou Suverenita, požaduje zastoupení všech kandidujících subjektů.

Otázky Václava Moravce speciál odvysílá v roce 2012 Česká televize ze všech 13 krajů, v nichž se budou volit krajská zastupitelstva. V předchozích letech však redakce zpravodajství vyjížděla jen do několika největších krajů. První speciál nasazuje ČT24 už 28. srpna 2012 od 21:00, vysílat se bude z nejmenšího kraje České republiky, tedy Karlovarského. Devadesátiminutové debaty budou vysílány až do voleb každé úterý a čtvrtek, jejich model se bude od předchozích let mírně lišit.

Do studia bude moci přijít jen 70 diváků

Do studia bude zváno šest krajských lídrů nejsilnějších stran podle volebního průzkumu dvou na sobě nezávislých agentur (StenMark a SC&C). Obě společnosti zveřejnily volební model, celkem bude dotazováno 500 respondentů (za jednu agenturu), jednotliví tazatelé se budou moci dotázat maximálně 20 lidí, čímž se bude předcházet vzniku nepřesností. Do průzkumu budou zahrnuti ti respondenti, jež jsou přesvědčeni, že půjdou k volbám, a vědí, koho chtějí volit.

Tato kritéria se nelíbí například Janě Bobošíkové, předsedkyni strany Suverenita. Poukazuje na to, že ačkoli ji volební průzkumy České televize přisuzovaly v minulých volbách okolo 1%, ve skutečnosti se dokázala přiblížit 5%. Požaduje, buď aby byli pozváni lídři všech kandidujících subjektů, nebo byly debaty zrušeny.

volby2012_mainHlavní tváří volebních speciálů bude Václav Moravec a Marcela Augustová

Novinkou bude složení publika. Česká televize se inspirovala modelem BBC, kapacita se bude pohybovat okolo 70 diváků v sálech po republice, zájemci se mohou přihlásit na www.ct24.cz/volby. Veřejnoprávní médium chce tímto předejít situaci z loňských let, kdy sály ovládli příznivci některých parlamentních stran.

Z virtuálního studia se bude samozřejmě hlásit opět Marcela Augustová. V den konání voleb nezveřejní Česká televize tzv. „exit-polls“ (odhady výsledků na základě odpovědí voličů při odchodě od volební urny), místo nich zveřejní výsledky „velkého sociologického průzkumu„. Speciální program plánuje Česká televize i k plánovaným volbám do senátu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .