Česká televize představila chystaný dětský kanál ČT :D neboli „Déčko“

ct-d-decko-675-barvaČeská televize představila filozofii, program a pořady nového dětského programu ČT :D. Avizovaný dětský kanál začne vysílat 31. srpna, jeho program bude určený dětem ve věku od 4 do 12 let. Programově se opírá o sedm pilířů. Kromě hrané a animované tvorby to jsou zábavné vzdělávání, magazíny, zábavní a soutěžní pořady, zpravodajství a publicistika, sport a cvičení.

Multižánrová televize pro děti s původní tvorbou

Dětský kanál ČT :D začne vysílat 31. srpna každý den od 6 do 20 hodin jako plnoformátová a multižánrová televize pro děti. Dětem zprostředkuje současné i nové pořady původní dětské tvorby České televize i pořady převzaté.  „Většina pořadů Déčka cílí buď na menší, nebo starší deti. Děti si tak ke sledování mohou vybírat pořady, které jsou přizpůsobené jejich věku, zájmům a potřebám. Filozofií dětského kanálu ČT :D je nabízet dětem kvalitní a pestrý program a děti zábavnou formou vzdělávat. Déčko chce být současně partnerem rodičů, kterým nabídne bezpečný program pro jejich děti,“  uvedl generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Dětský program se bude minimálně v prvních letech dělit o programovou pozici s kulturním kanálem ČT art. Jedním ze stěžejních programových pilířů bude zábavné vzdělávání. Jde o cykly pořadů se vzdělávací tematikou zpracované tak, aby byly pro děti zábavné a udržely jejich pozornost. Tahákem programu ČT :D by měla být hraná tvorba a nové původní seriály, které ČT :D uvede ke startu vysílání na podzim letošního roku a v první polovině příštího roku.

Animovaná tvorba přinese několik nových Večerníčků

Půjde například o nový původní seriál Mazalové – seriál sitcomového typu o soužití jedné příšerné rodiny se skupinkou překvapivě sympatických hradních strašidel. Dalším dílem nové původní tvorby budou Špačkovi v síti času – fantazijní seriál o návštěvách paláce, kterým protéká náš promarněný čas i o láskách a starostech v našem civilním světě.

Animovaná tvorba se soustředí na oblast Večerníčků, i mimo ni. ČT :D nabídne pokračování úspěšné série Večerníčků Tarbíci či Štaflík a Špagetka a zároveň uvede hned čtyři nové řady Večerníčků. Budou to Chaloupka na vršku, Bílá paní na hlídání, Nejmenší slon na světě a To si piš, je to myš. Dlouhodobým cílem je rozvíjet a nabídnout dětem jiné formáty původní animované tvorby a představit náročnější příběhy, které překračují rámec pohádky na dobrou noc.

ct-d-galerie-03Dětský kanál České televize řídí Petr Koliha. Foto: Česká televize

ČT rozšíří produkci pásmových magazínů a nabídne zpravodajství pro děti

Pevnou oporou programu budou pravidelné pásmové magazíny, na které jsou děti zvyklé už ze stávajícího vysílání České televise, tedy především Kouzelná školka a víkendové Studio Kamarád nebo inovovaná podoba Planety Yó. K novým magazínům bude patřit Draci v hrnci či Náš zvěřinec. Nově se děti na ČT :D setkají s lifestylovými magazíny. Jedním z takových bude pořad Wifina – magazín pro děti od osmi do dvanácti let.

Samostatným celkem bude publicistika a zpravodajství. Publicistika bude zastoupena pořadem Tamtam – moderovaným sobotním informačním servisem pro děti od 4 let i jejich rodiče. Bude přinášet tipy na výlety, zajímavé akce a aktivity. Novinkou bude i každodenní relace Zprávičky, denní zpravodajský servis pro děti školního věku, který v pěti minutách nabídne  souhrn aktuálního dění. Přinese příspěvky z domova, regionů, zahraničí, sportu i počasí – vybrané a upravené pro děti.

Zprávy budou podávány z dětského pohledu, osobněji, ale civilním jazykem. Na přípravě se bude podílet redakce Zpravodajství ČT. Dalším pilířem má být i sportovní magazín, který bude Déčko produkovat ve spolupráci s ČT sport. Mezi pohybově motivační magazíny budou patřit například Hýbánky nebo Jóga pro děti.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .