Česká televize natáčí třídílný televizní film Reportéři a ti druzí od Josefa Klímy

reporteri-a-ti-druzi-651

Tento týden padla první klapka třídílného televizního filmu Reportéři a ti druzí v režii Dana Svátka. Minisérie bude vyprávět emotivně silné příběhy hrdinů, jejichž soukromí a profese se spojují v jeden těžko oddělitelný celek, a podobné to je i s jejich mezilidskými vztahy. V hlavních rolích se objeví Tereza Voříšková a Jiří Bartoška.

Série vypráví o dvacetileté Hedvice (Tereza Voříšková), která se chce stát novinářkou. Po přijetí do vydavatelství je přidělena k ostřílenému reportérovi Vlachovi (Jiří Bartoška), který ‚hulí jak fabrika‛, počítače považuje za nutné zlo, jezdí ve staré ‚kraksně‛, žije v paralelním vztahu s manželkou a milenkou, ale jinak je poctivý až k sebezničení. Scenárista Josef Klíma vybral pro televizní cyklus jeden z nejpozoruhodnějších osudů, s nimiž se jako dlouholetý novinář setkal, přičemž podobnost se skutečnými postavami současného mediálního prostředí je opravdu čistě náhodná,“ shrnuje kreativní producentka a dramaturgyně Reportérů a těch druhých Marča Arichteva.

Josefa Klímy si velice vážím jako člověka, jako novináře i jako autora. V jeho scénářích nacházím nejen jeho osobní zkušenost, ale uvědomuji si i poctivost jeho novinářské práce. Režisér Dan Svátek prokázal letošní nominací svého filmu Occamova břitva na festivalu v Monte Carlu, že je jedním z velkých nastupujících talentů. Velmi se těším na spojení těchto dvou tvůrců v nové minisérii,“ říká ředitel vývoje pořadů a programových formátů České televize Jan Maxa.

V dalších rolích se diváci mohou těšit na Jana Plouhara (fotoreportér), Václava Jiráčka (kariéristický šéf vydavatelství) nebo Tomáše Töpfera v roli rozvážného šéfredaktora.

Jak veřejnost postupně ztrácí důvěru ve státní instituce i politiky, sílí tlak na novináře, aby nebyli jen kronikáři událostí, ale také jejich hybateli a tím suplovali nedostatečnou práci policie a justice. Například, aby v přestrojení odhalovali společenskou špínu a alespoň ji skandalizovali, když chybí politická vůle ji účinně stíhat. Nese to s sebou základní etické otázky, například zda má novinář opouštět svou pozici nezúčastněného pozorovatele, kterým se v Reportérech chceme věnovat,“ říká autor scénáře Josef Klíma.

V Reportérech a těch druzích hrají také Markéta Hrubešová, Kateřina Brožová, Dana Batulková, Martin Finger, Hynek Čermák nebo Jan Novotný.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .