Americká veřejnoprávní televize PBS stáhla dalšího moderátora kvůli možnému obtěžování

Moderátor noční talkshow Tavis Smiley s rozhodnutím televize PBS nesouhlasí. Ve veřejném prohlášení uvedl, že se hodlá bránit. „Už to zašlo příliš daleko,“ poznamenal na adresu debaty, která se odehrává kolem sexuálního obtěžování. Vedení televize vyčetl přehnanou reakci.

Moderátor a publicista Tavis Smiley. Screenshot z YouTube.com

Moderátor a publicista Tavis Smiley. Screenshot z YouTube.com

Nevhodné pracovní prostředí a intimní vztah s podřízenými

Americká síť veřejnoprávních televizí Public Broadcasting System (PBS) pozastavila noční talkshow jedné ze svých dlouholetých ikon. Moderátor a publicista Tavis Smiley podle prohlášení televize měl svým nevhodným chováním porušit principy a hodnoty instituce, pro kterou pracoval.

Televize podrobila moderátora internímu vyšetřování. To mělo dle magazínu Variety odhalit, že Smiley měl sexuální vztah s několika podřízenými. Dále se měl podílet na vytváření nepříjemného pracovního prostředí. Některé osoby anonymně uvedly, že jejich pracovní uplatnění mohlo být ovlivněno tím, zda měly sexuální vztah se svým nadřízeným.

Sám dotčený moderátor Tavis Smiley podrobil rozhodnutí televize PBS ostré kritice, ke které se vyjádřil na Facebooku.

Zdůraznil, že ve své 30leté kariéře se ke kolegům a kolegyním na pracovišti nikdy nechoval nevhodně. Interní šetření, které provedla televize PBS v rámci jeho případu, považuje za nedostatečné a opatrně naznačil, že mohlo být podjaté. Původně s ním prý vyšetřovatelé ani nechtěli mluvit, ani se o probíhajícím vyšetřování nedozvěděl oficiální cestou.

Moderátor v prohlášení mluví o konsenzuálním vztahu, který se odehrál před lety

Pokud má konsenzuální vztah s kolegyní, který se navíc odehrál před lety, vést k veřejnému ponížení a zničení pověsti označené osoby, tak ať nám nebesa pomáhají,“ dodal Smiley v rámci veřejného prohlášení na sociální síti.

V případě televize PBS jde již o druhou veřejnou ikonu, která byla stažena z obrazovky kvůli podezření z nevhodného chování. Před třemi týdny byl vyhozen veterán Charlie Rose, který se kromě PBS objevoval i ve vysílání CBS a Bloomberg TV.

Výraznou odezvu měla i kauza, v níž figuroval Matt Lauer, moderátor ranního vysílání televize NBC. Seznam osobností, které se v důsledku nevhodného chování musely poroučet, je však mnohem širší.

Veřejnou debatu ohledně sexuálního obtěžování původně odstartoval případ vlivného filmového producenta Harvey Weinsteina. Následně vznikla kampaň #metoo, kde známé ženy i muži vypovídají o svých zkušenostech týkajících se nevhodného sexuálního chování.

Další informace v angličtině:
PBS Suspends ‘Tavis Smiley’ Following Sexual Misconduct Investigation
‚This has gone too far,‘ says Tavis Smiley after PBS suspends his show for ‚misconduct‘

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .