A vítězem bitvy o Premier League se stává… Slovak Sport TV!

porad-premier-leagueANALÝZA – Mnoho sportovních fanoušků i mediálních novinářů tomu zprvu nechtělo věřit, ale je to skutečně tak. Anglická fotbalová Premier League se v našich končinách minimálně na tři roky stahuje na druhý kanál Slovak Sport.TV, který odstartuje v červenci. Jde o exkluzivní vysílací práva pro Českou a Slovenskou republiku, což znamená, že diváci tuto soutěž neuvidí ani na Nova sport ani Digi Sport, ani na Sport TV.

Slovak Sport TV přinese jednu z nejžádanějších soutěží

Informaci včera pozdě večer jako první přinesl server Digizone.cz, kterému ji potvrdil ředitel Slovak Sport TV Róbert Greguš. Slovak Sport porazila v boji o exkluzivní práva jak Novu, tak skupinu Sport TV, která provozuje kanály Sport1 a Sport2. Ve hře byl i majitel kanálu Digi sport, potažmo platformy Digi TV, tomu se ale velké šance v tendru nedávaly.

Za favorita v našem regionu mnozí považovali právě skupinu Nova a její kanál Nova sport. Pro něj byla Premier league po dlouhá léta stěžejním produktem a ředitel stanice Marek Kindernay opakovaně v médiích dával najevo naději, že po třech letech se slavná anglická soutěž opět vrátí právě na obrazovky Novy sport, případně i TV Fanda. Nestalo se tak. Nejbližší tři roky se bude Premier League exkluzivně objevovat pouze na kanálu Slovak Sport 2, který zahájí vysílání už příští měsíc.

Nejvyšší anglická fotbalová soutěž skvěle zapadá do mozaiky naší programové struktury a bude jedním z hlavních pilířů nové sportovního kanálu. Jak jsme avizovali, chceme konkurovat zahraničním kanálům a tento krok naši snahu jen potvrzuje,“ uvedl ředitel Slovak Sport TV Róbert Greguš ve stanovisku, které přinesl jako první server Digizone.cz. Nespecifikoval ale finanční podmínky.

slovak-sport-tv-studio2Studio Slovak Sport TV. Ilustrační foto

Nova byla favoritem díky partnerství s britskou agenturou AMI

Šance pro nového provozovatele se zrodila poté, co balíček práv pro český a slovenský trh získala britská agentura AMI, která je hodlá dále licencovat televizím u nás. Přitom internetový deník Insider ještě v únoru informoval, že tytéž vysílací práva získá česká společnost Pragosport, to se ale nakonec nepotvrdilo. Všeobecně se však usuzovalo, že nejpokročilejší vztahy s agenturou AMI má televize Nova sport, která s touto agenturou úzce spolupracuje a koupila od ní například práva pro anglický pohár FA Cup.

Nakonec ale Nova nebyla tím, kdo by definitivně zvítězil. Agentura AMI se rozhodla licencovat Premier League pro následující tři sezony právě televizní skupině Slovak Sport TV.

tv-premier-league2

Digi Sport v roce 2010 přeplatil cenu dvojnásobně

Když před třemi lety získal exkluzivní práva na Premier league v našem regionu kanál Digi sport, zaplatil za tato práva dvojnásobnou cenu než byla v té době obvyklá. Tehdy neznámá rumunská společnost Important Media House koupila práva na vysílání anglické fotbalové Premier League ve čtyřech zemích střední Evropy za astronomickou sumu 42 milionů eur a využila je právě na kanálu Digi sport.

Z těchto čísel nicméně nelze vyvozovat, kolik mohl provozovatel Slovak Sport TV zaplatit za tři roky exkluzivity přenosů Premier League na českém a slovenském trhu. Lze ale předpokládat, že cena práv pro český a slovenský trh se pohybovala spíš v desítkách než v jednotkách milionů eur. Tento příklad zároveň ukazuje se, že i relativně nové televizní společnosti mají šanci získat pro své sportovní kanály exkluzivní obsah, a že provoz úspěšného sportovního programu nemusí být jen v rukou nadnárodní společnosti, ale může jej ve stejné programové kvalitě nabízet i lokální provozovatel.

Nova sport už zjistila, že může žít i bez Premier League

Značný problém z programového hlediska má i tentokrát Nova. Premier League totiž patřila mezi top produkty jejího sportovního programu prakticky od vzniku Galaxie Sport před 10 lety. Nova sport každý víkend vysílala několik přímých přenosů, a tato soutěž je se stala výrazným tahákem pro předplatitele. V roce 2010 ale o tento produkt přišla a z anglického fotbalu vysílala pouze záznamy, podobně jako například i Česká televize na svém programu ČT sport.

Nova sice dokázala získat práva například pro anglické poháry, ale pro fotbalové fanoušky to byla pouze slabá náplast. Kdo tedy chtěl sledovat přenosy fotbalové Premier League, musel si předplatit platformu Digi TV nebo získat přístup k některé ze zahraničních satelitních platforem.

Z ARCHIVU: Provozovatel Digi TV si hraje s českými televizemi o fotbal

tv-premier-league1Ilustrační foto: Zimbio.com / Getty Images

Slovak Sport získává na hodnotě i pro kabelové operátory

Ředitel rodiny kanálů Slovak Sport TV Róbert Greguš tímto krokem zároveň zvedne hodnotu svých dvou programů pro české a slovenské kabelové a satelitní operátory. Slovak Sport TV se totiž díky Premier League stává zajímavým hráčem na poli sportovních kanálů v České a Slovenské republice a je potřeba s tím počítat. Přitom vedle Premier League má tento program licence na další obsah včetně argentinské nebo belgické fotbalové ligy, zámořské hokejové NHL nebo vybraných tenisových turnajů WTA a ATP.

Zatím není jasné, kteří kabeloví operátoři budou novou stanici šířit a zda se objeví také na satelitu. Vše bude jasné až v průběhu několika týdnů.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .