Vychází sté jubilejní číslo 21. století, vydejte se s námi do historie titulu

21stoleti_logomainPrávě dnes, ve čtvrtek 21. července, vychází jubilejní číslo magazínu z portfolia vydavatelství RF Hobby s výstižným názvem 21. století. Jeden z nejúspěšnějších titulů z vydavatelství oslovuje pravidelně 345 tisíc čtenářů a mezi časopisy o vědě a technice je na českém trhu vůbec nejpoptávanější. Magazín 21. století se už dočkal i svých zahraničních mutací.

Letošní osmé vydání časopisu 21. století bude už sté v pořadí. Vůbec první číslo vyšlo 18. dubna 2003 za zaváděcí cenu 29 Kč. Na sto stranách se čtenáři mohli dozvědět o 50letém výročí objevu DNA, o záhadách bermudského trojúhelníku či technických a technologických hitech. Za více než 8 let od svého vzniku se může pochlubit silnou čtenářskou základnou, několika speciály a rovněž polskou a maďarskou mutací.

Revue objevů, vědy, techniky a lidí“ se snaží o popularizaci vědy

Měsíčník 21. století si klade za cíl popularizovat vědu, podtitul „Revue objevů, vědy, techniky a lidí“ pak naopak odkazuje na širokou škálu témat, kterými se měsíčník zabývá.  Za více než osm let své existence dosáhl magazín na 345 čtenářů měsíčně. Původně vycházel 21. století na 100 stranách, aktuálně přesahuje počet listů číslo 120, v určitých měsících se počet stran ještě zvyšuje (redakce tak vynahrazuje prostor, který v případě zvýšeného zájmu inzerentů v silnějším období třeba před Vánocemi, zabírá reklama).

AKTUÁLNĚ: RF-Hobby vydává speciál Epochy a Mozkovny

V jubilejním čísle 21. století se čtenáři mimo jiné dozvědí, co prozradilo japonské zemětřesení, zda zmizí lední medvědi společně s arktickým ledem (nevypočitatelné výsledky křížení savců) nebo o nové studii potvrzující obavy s hloupnutím populace kvůli zvýšeným emisím. Chybět nebude speciál „Sága rodu Baťů“ a na přání čtenářů uvádí redakce článek „Šest největších katastrof při dobývání vesmíru„.

21stoleti_bannerMěsíčník 21. století vychází od 18. dubna 2003.

Za dobu existence 21. století vzniklo několik úspěšných klonů

V květnu 2005 vyšlo vůbec první číslo 21. století EXTRA, tematický speciál vychází dvakrát ročně a čtenáři si mohou s částí nákladu koupit též s přiloženým CD či DVD. Hned první číslo se věnovalo nejvděčnějšímu tématu – „Vesmíru“. Mezi dalšími tématy zmiňme „100 divů současného světa„, „101 největších záhad planety Země“ či „99x záhady Bible„.

Z ARCHIVU: První číslo Krimi Revue na stáncích od středy

Na nejúspěšnější okruhy navazuje projekt PANORAMA 21. století s podtitulem „Věda, která vás bude bavit„. Šéfredaktorem je Pavel Přeučil, vyměnil si post s bývalým šéfredaktorem „Panoramy“ Pavlem Šmejkalem. Sesterský magazín vychází každé dva měsíce, vždy se střídají témata „Fascinující vesmír„, „Pozoruhodná archeologie„, „Zázračné technologie“ a „Tajemství lidského zdraví„. První číslo spatřilo světlo světa v listopadu 2009.

epocha_reklamaČtrnáctideník Epocha charakterizuje vydavatelství následovně: „Pikantní témata v odlehčené formě, vysoký obsah atraktivních informací, lehce stravitelné složení, bulvární aroma“. Ukázka z reklamní kampaně.

Neméně úspěšnými jsou též dětská vydání měsíčníku 21. století JUNIOR, který vychází též ve speciálních číslech. Od května 2006 je určen dětem ve věku 8-14 let. „Magazín tak umožňuje dětskému čtenáři lehkou, srozumitelnou a přitažlivou formou odhalit základní poznatky ze světa vědy, techniky, přírody, astronomie, historie, umění a dalších oborů,“ doplňuje redakce. Každé vydání obsahuje celkem 3 dárky: velkoformátový plakát, kartonovou vystřihovánku a příbal.

MOZKOVNA: Vychází další titul s hlavičkou 21. století

Od června 2010 si zájemci o rubriku „Mozkovna“ mohou otestovat své znalosti v projektu „21. století MOZKOVNA„, vychází dvakrát ročně v červnu a prosinci, jedná se o „nový koncept, který přináší pestrou paletu hlavolamů, rébusů, slovních i obrazových kvízů, logických úloh a dalších mozkolamů, určených pro zpestření volných chvil„.  Jako jediný titul nelze předplatit.

Z ARCHIVU: Globe Revue v současné podobě končí

Volně jsou s tituly s hlavičkou „21. století“ spojeny další magazíny. Epocha, čtrnáctideník s lehce bulvárním nádechem, se na trhu objevuje pravidelně od dubna 2005. Daří se též magazínu History Revue, od dubna 2008 si vybudoval silnou čtenářskou základnu. Enigma se pak od listopadu 2007 soustředí na tajemno a mapuje „rozmanité konspirativní teorie a vyjasňuje praktiky tajných společenství„.

history_reklamaUkázka z aktulní kampaně měsíčníku History Revue s heslem „Vstupte s námi do dějin„.

Už pátým rokem podporuje 21. století mladé vědce

Společnost RF Hobby, jež vydává mimo jiné právě 21. století, letos už popáté ocenila vědeckého pracovníka „Cenou 21. století„. Ta je určena mladým vědcům do 35 let, udělena je na návrh Akademie věd ČR, součástí odměny je prémie 100 tisíc korun. Letos získal uznání RNDr. Jan Borovička, Ph.D., v současné době pracuje ve dvou odborných ústavech Akademie věd ČR, v Ústavu jaderné fyziky a v Geologickém ústavu. Jak uvedl magazín, Jan Borovička se „zabývá především interakcemi velkých hub a geologických podloží, a to hlavně schopností hub akumulovat v plodnicích stopové prvky, jako jsou kovy, polokovy, halogeny a jiné„. Za peníze si oceněný koupí několik svazků monografie o pavučnicích a na kytaru.

K TÉMATU: Web 21. století se převlékl do nového

Elektronická verze titulů RF Hobby se slevou

Vydavatelství RF Hobby nabízí čtenářům rovněž elektronickou verzi svých magazínů, cena elektronického jen nižší zhruba o 15-16 Kč, verze je dostupná v elektronických čtečkách, tabletech, notebooku, osobním PC či mobilním telefonu. Více informací najdete na www.publero.com.

SOUVISEJÍCÍ: RF-Hobby zahájilo prodej elektronické verze titulů

21stoleti_banner_panoramaPanorama 21. století vychází každé dva měsíce a zaměřuje se na čtyři nejlákavější témata.

21. století expanduje za hranice České republiky

Tituly z portfolia RF Hobby jsou k dostání v České republice, slovenští čtenáři si mohou magazíny objednat. Vlastní mutace se dočkali čtenáři v Polsku v srpnu 2008, titul zde získají čtenáři pod značkou „21. Wiek“ a je určen pro čtenáře ve věku 20-45 let. Jedná se o překlad českého vydání s tím, že odpovědna, listárna a vybrané rubriky jsou zpracovány polskou redakcí. Ani zde nejsou zájemci ochuzeni o „21. Wiek EXTRA„, „Enigmu„, „21. Wiek Panorama“ či čtvrtletník „21. Wiek History Revue„. Oficiální stránky najdete na www.21wiek.com.pl.

NENECHTE SI UJÍT: Druhá Panorama 21.století vyšla v jiném formátu

Maďarským čtenářů nezprostředkovává vydavatelství „21. století“, ale „3. tisíciletí“, tedy „3. Évezred„. Dále čtenáři narazí na „3. Évezred Extra„, „3. Évezred Panoráma„. Epocha zde vychází pod názvem „Látkép„, resp. jako speciál „Látkép Extra„. Zájemci mohou prolistovat web www.3-evezred.hu.

rfhobby_zahraniciNěkolik časopisů z portfolia vydavatelství RF Hobby úspěšně expandovalo také do zahraničí.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .