První případ vraždy novináře na Slovensku. Další zmizel před deseti lety

Vražda investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky vyvolala na Slovensku zděšení. Šlo vůbec o první případ vraždy novináře v éře samostatnosti. V Československu se první případ stal v dubnu 1992, kdy byl zabit novinář Václav Dvořák.

Ján Kuciak. Zdroj foto: Aktuality.sk

Ján Kuciak. Zdroj foto: Aktuality.sk

Na Slovensku dosud nebyl známý případ vraždy novináře. Jeden investigativní novinář nicméně před deseti lety zmizel bezestopy. Šlo o jednoho z prvních investigativců, jenž byl aktivní především v printových médiích. Pavol Rýpal se rovněž věnoval tématům souvisejícím s mafií.

Jeho zmizení zprvu nepůsobilo zvláštně, neboť on sám se čas od času „ztratil“, aby se později znovu objevil. Alespoň tak o něm psal šéfredaktor webu Aktuality.sk Peter Bárdy v roce 2016.

Rýpalovo zmizení před deseti lety se však – alespoň prozatím – ukázalo být definitivní. Doposud se nepodařilo zjistit, zda ještě žije nebo jak zemřel.

Ohledně smrti mladého novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně se objevují různé teorie. Má se za to, že mu vyhrožoval kontroverzní podnikatel Marián Kočner, jenž mu hrozil diskreditací jeho osoby i rodiny.

Novinář Tom Nicholson, který byl s Kuciakem v posledních týdnech v kontaktu řekl, že se mohl stát obětí italské eurofondové mafie, která má působit na východním Slovensku. Nicholson to řekl slovenskému Denníku N.

K vraždě slovenského novináře se vyjádřila i organizace Reportéři bez hranic.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .