Nový maďarský mediální zákon vyvolává kontroverze

koncovkaeumalaMediální zákon, který před několika schválil maďarský parlament, vyvolává kontroverze. Informují o nich výhradně ta média, která jsou vůči vládě kritická. Tiskové agentury dnes přinesly zprávu o tom, jak veřejnoprávní Kossuth rádió přerušilo vysílání, jen aby zabránilo svému hostovi vyjádřit protest s připravovanou normou.

Incident se odehrál v ranním vysílání, kde byl hostem novinář Sándor Jászberényi. Ten se pokusil o symbolickou minutu ticha v živém vysílání, čímž chtěl dát najevo právě svůj nesouhlas s novým mediálním zákonem, který podle části odborníků nastoluje novodobou cenzuru médií v Maďarsku. Moderátor maďarského rozhlasu ale vysílání přerušil a to po krátké přestávce pokračovalo bez hosta.

Podle protestujícího novináře se v Maďarsku začíná autocenzura médií, které se bojí vysokých pokut, jež nový mediální zákon zavádí. Právní norma zřizuje nový regulační úřad NMHH, který bude dohlížet na všechny typy médií včetně internetových. Ta jsou povinna přinášet „vyvážené zpravodajství“, které ale není v zákoně přesně definováno.

Sankce za porušení zákona může být až do výše 200 milionů forintů, tedy přes 18 milionů Kč. Zajímavý je fakt, že na udělení pokuty se nevztahuje žádný odklad. Jakékoliv médium tak musí zaplatit pokutu okamžitě bez ohledu na to, zda se odvolá k soudu. Pokud by došlo k masivnějšímu uplatnění sankcí, může to mít likvidační vliv na některé menší redakce. Zákon ještě nařizuje, aby média informovala o místních, celostátních a evropských záležitostech, které jsou důležité pro občany Maďarska.

Zákon vyvolal negativní odezvu i v řadách Evropské unie. Lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn dokonce vyzval Evropskou komisi, aby podnikla vůči Maďarsku blíže nespecifikované kroky. Zákon podle něj porušuje základní práva unie, a navíc Maďarsko má od 1. ledna 2011 předsedat Evropské unii.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .