Novela tiskového zákona otevře místní periodika i opozici

print_tisk_novinyNovela tiskového zákona by měla zavést povinnost pro vydavatele obecních periodik, které jsou financovány z veřejných peněz, aby poskytovaly přiměřený prostor i pro opoziční politiky. Mnoho obecních periodik je totiž považováno za hlasnou troubu vedení radnice. Novela vychází z dílny Ministerstva kultury.

Zákon už podepsal prezident Miloš Zeman, účinný bude od 1. října letošního roku. Cílem má být zajištění plurality v radničních periodikách v zájmu zprostředkování objektivních a vyvážených informací. Podle informací, které publikovala agentura ČTK, by měli všichni členové zastupitelstva dostat přiměřený prostor pro publikování svých názorů v radničním periodiku. Pokud opozice prostor přesto nedostane, bude mít vydavatel zákonnou povinnost zajistit zveřejnění doplňující informace.

Důležitější než samotná povinnost poskytnout prostor všem zastupitelům je praktická vymožitelnost tohoto ustanovení. To se ukáže až v praxi. Právě zpravodajská a názorová nevyváženost je největším problémem většiny obecních periodik. V drtivé většině jsou články, názorové texty či dokonce dopisy občanů publikovány v obecním tisku pouze tehdy, pokud jsou v souladu s postoji vedení radnice.

print_tisk_novinyIlustrační foto

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. Ivo Rottenberg

    Zákon je dobrý a je také dobré, že i RadioTv o něm informuje. Nebývá totiž běžné takto informovat, existuje mnoho zákonů, o nichž se neví, takže nejsou prakticky využívány. Na druhou stranu, místní periodika jsem nikdy nebral vážně, neb stále se chválící vedení obcí, v nichž to není úplně košer, ztrácí na vypovídací hodnotě.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .