Česká televize: nové večerníčky v novém roce

radiotv-archiv32Česká televize uvede letos 97 nových dílů večerníčků, tedy jedenáct nových seriálů, z nichž bude deset animovaných a jeden hraný.

Česká televize uvede letos 97 nových dílů večerníčků, tedy jedenáct nových seriálů, z nichž bude deset animovaných a jeden hraný.

„Všechny nové seriály vyprávějí příběhy s laskavým humorem a akcentují význam přátelství,“ ozřejmuje Kateřina Krejčí, šéfdramaturgyně Centra tvorby pro děti a mládež. Některé z nových seriálů jako například O Kanafáskovi, Čarodějné pohádky nebo Hajadla jsou pokračováním již odvysílaných úspěšných večerníčků. Úplnými novinkami jsou Krysáci a Gogo a Figi.

Pohádky dětem vyprávějí mistři hereckého řemesla: loutkový seriál Krysáci Bolek Polívka a Jiří Pecha, Čarodějné pohádky Bára Hrzánová, Kanafáskovi propůjčil hlas Jaroslav Dušek. Za Hajadla mluví Naďa Konvalinková, Jiří Lábus a Ota Jirák. „Zvolit ten správný hlas pro animovaný seriál je velmi složité. Namlouvání jednotlivých dílů je neobyčejně důležitým krokem při realizaci pořadu. Podle tempa, zabarvení hlasu a emocí hereckého hlasového projevu pak pracuje animátorský tým. Mnohdy se nejdříve namluví pouze pracovní verze komentáře a posléze, již na natočený a střižený obraz, je znovu přemlouvána verze definitivní. Každý režisér či režisérka mají svůj vlastní styl práce se zvukem, který je jednou z charakterotvorných součástí díla. Nejenom vypravěč a hudba, ale zejména také ruchy animovaný film oživují a určují i jeho konečné celkové vyznění,“ dodává K. Krejčí.

Premiéru třináctidílného animovaného seriálu Krysáci mohou diváci sledovat od 1. do 13. ledna. Večerníček v něm děti (tentokrát větší) přivádí do moravských Vizovic, kde se v odlehlém koutě „téměř zapomenuté“ skládky odehrávají neuvěřitelné příběhy plné fantazie, nadsázky a dobrodružství Krysáků Huberta, Hodana a jejich kamarádů – pražského laboratorního přítele Edy a sádrového trpaslíka Ludvíčka. Jejich autory jsou Martin Šinkovský a Cyril Podolský, hudbu zkomponoval skladatel, textař a leader skupiny Už jsme doma Miroslav Wanek. Výtvarníkem scény je Aleš Výmola, podobu loutkám dal Noro Držiak. Režie se ujali Cyril Podolský a Milan Šebesta. Pro Českou televizi vyrobily Filmové ateliéry Zlín.

Premiéru nových šesti dílů animovaného seriálu O Kanafáskovi uvede Večerníček od 21. ledna, předcházet jim bude repríza prvních sedmi dílů od 14. ledna. Nové epizody seriálu zavedou diváky opět za klukem Jonášem a jeho kamarádem – zlobivou uspávací peřinou Kanafáskem, jehož heslem je, že noc je tady od toho, aby se co nejvíc užilo! Noční výpravy těch dvou za dobrodružstvím nelibě sledují Snivec se Spinkalkou, vrchní uspávači z hradu Snovízu. Jonáše trápí, že teď tatínek s maminkou věnují víc pozornosti nedávno narozenému bráškovi než jemu. V nových nočních dobrodružstvích se mu to jeho kamarád Kanafásek snaží vynahradit, ale oba časem přijdou na to, že i takový mrňous může být užitečný a je vlastně moc fajn. Autorkou scénáře je Eva Papoušková, spoluautorkou, výtvarnicí a režisérkou Galina Miklínová. Hudbu složil Petr Ostrouchov. Seriál vyrobila Česká televize ve společnosti Alkay Animation Prague s.r.o.

Šest nových dílů animovaného seriálu Čarodějné pohádky mohou diváci sledovat spolu s reprízou prvních sedmi dílů od 16. února. Sedm chalupnických synků se v nich postupně vydávalo do světa na zkušenou. První z nich Pepin si vysloužil za ženu Meluzínku Amálku, čarodějnickou dceru, která příbuzným svými kouzly pomáhala. Nejmladšího Honzíčka dokonce naučila čarovat. V nových šesti dílech je hlavním hrdinou právě Honzíček, který si na střeše vyhlíží nevěstu a přitom vždycky uvidí něco zajímavého: království potažené černým suknem, tři zázračná jablka, živou vodu a další pohádkové děje. To je příležitost, aby uplatnil nejen svůj rozum, ale i čarodějnické umění, které se naučil od Amálky… Seriál plný pohádkových proměn, realizovaný náročnou klasickou animací kresleného filmu, vznikl na námět spisovatele a významného pohádkáře J. Š. Kubína, který jej ozvláštnil podkrkonošským nářečím, jadrným jazykem a lidovým humorem. Autorkou scénáře a režisérkou je Anna Habartová, výtvarníkem Tomáš Paul, hudbu složil Karel Holas, člen kapely Čechomor. Pokračování seriálu vzniklo jako sedm prvních dílů na zakázku České televize v Krátkém filmu, ve studiu Bratři v triku.

Animovaný seriál Gogo a Figi bude mít premiéru od 26. března. Příběhy dvou nerozlučných ptačích přátel jsou plné jemného humoru, ale i nečekaných zvratů a komických gagů. Životní osudy a peripetie protagonistů vymyslel i napsal Jaromír Gal. Výtvarné návrhy Báry Dlouhé jsou elektronicky zpracovávané s použitím klasické ruční kreslené animace. Česká škola animace je světově uznávaný pojem a tvorba večerníčků je jejím hodnotným žánrem, který na obrazovkách ČT přináší radost do dětských srdíček (a nejen jejich!) již přes čtyřicet let. Tým špičkových animátorů i techniků vede zkušená a uznávaná animátorka, výtvarnice a režisérka Jaroslava Havettová.

Nové díly animovaného seriálu Hajadla na námět knihy Pohádky lesního ticha Marie Kubátové, se na obrazovce poprvé objeví od 24. srpna. Diváci se vydají tam, kde je les nejhlubší a mech nejměkčí, kde žijí Hajadla. Lesní skřítci Krišpín, Silvestr, Vendelín, Barnabáš, myška Eliška a celá plejáda zvířátek jsou zárukou, že se děti mají na co těšit. Projekt vznikl kombinací loutkové a ploškové technologie ve studiu AAA Praha. Autory scénáře, výtvarných návrhů, animace a režie jsou manželé Dagmar Doubková a Jan Tománek. Původní hudbu zkomponoval Petr Skoumal.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .