Vzpoura mozků: Když komiksová legenda ožije na rozhlasových vlnách

vzpouramozku

RECENZE – Vzpoura mozků, název nezapomenutelného komiksu je známý patrně i těm, kteří jen zběžně měli v dobách dávno minulých v ruce časopis ABC. Z pera autora Václava Šorela vzešlo ještě za minulého režimu sci-fi dílo, jež si svůj věhlas zachoval i po několika desítek let po svém vzniku. Autor se podílel na scénáři pětidílného rozhlasového seriálu, který se v roce 2012 realizoval Českým rozhlasem. Dílo se před Vánoci díky vydavatelství Radioservis dostává na CD i se dvěma bonusy.

Když obrázky ožijí ve zvuku

V časopise ABC vyšla řada komiksů, některé upadly v zapomnění, řada z nich ale ani po letech neztrácí na lesku své někdejší slávy. Český rozhlas kultovní komiks převedl do audio podoby ve formě pětidílného seriálu. Dramatizace díla Vzpoura mozků se odehrála v letošním roce pod režijní taktovkou Vláda Ruska. V hlavních rolích se představí Aleš Procházka (Hal), Lukáš Hlavica (Marek), Kamil Halbich (Olaf), Marcel Rošetzký (Petr), Jiří Knot (Oskar) a Svatopluk Schuller (Alan). Hudbu k seriálu složil Tomáš Pergl.

NENECHTE SI UJÍT: Rudolf Hrušínský se vrací jako komisař Maigret v druhé řadě detektivních příběhů

Příběh Václava Šorela se začal rodit u v sedmdesátých letech minulého století: „V té době jsem byl ovlivněn Stanislawem Lemem a jeho báječným Návratem z hvězd, Vesmírnou odyseou 2001 Arthura C. Clarka a dalšími autory, kteří se zabývali problematikou soužití umělé inteligence s lidmi. Rozhodující impulz k napsání tohoto příběhu mi ale dala až návštěva výpočetního střediska letňanské Avie, ve které jsem tehdy pracoval. Tajemná budova s velkým sálem, uprostřed kterého se nacházelo ‚monstrum‘, jakási modla lidí, kteří zde přenášeli záhadné disky a odnášeli si stohy potištěných papírů,“ říká autor Václav Šorel.

Vzpoura mozku by RadioTV.cz

Nejen audio, ale též scénář a komiks na CD

Děj shrnul pro RadioTV samotný autor původního komiksu, který nakreslil František Kobík, Václav Šorel, ten navíc na žádost Českého rozhlasu pracoval na samotném scénáři pro rozhlasový seriál: „Posádka hvězdoletu Prométheus se po mnoha letech vrací z hlubin vesmíru, kam byla vyslána, aby se pokusila nalézt inteligentní život. Namísto bouřlivého přivítání ji ale čeká mlčící Země obalená neznámým růžovým polem. Ze starého záznamu na Měsíci se astronauti dozvědí, že větší část naší planety ovládla umělá inteligence – roboti a zbytek lidstva přežívá pod ochranným silovým polem v centrální oblasti Evropy. Posádka Prométhea se rozhodne proti robotům zasáhnout, a po četných dobrodružstvích se jí za pomoci lidí podaří roboty porazit.“

RECENZE: Radioservis k památce Radoslava Brzobohatého vydává Ministerstvo strachu

Na popularitě díla Vzpoura mozků měl a má velkou zásluhu již zmíněný malíř František Koblík. O popularitě komiksu svědčí i fakt, že byl několikrát reprízován. Ne všichni posluchači ale Vzpouru mozků znají. Je třeba upozornit, že ne vždy se předělávka jednoho typu díla na jiné podaří, někdy ani sám autor předlohy nedokáže vystihnout důležité aspekty. To ovšem není případy Vzpoury mozků. Václav Šorel se díla zhostil na výbornou. Srdce nejednoho fanouška vědecko-fantastického žánru zaplesá nejen pro velmi dobré herecké výkony předních osobností české scény, ale radost třeba pod vánočním stromečkem udělá CD i z jiného důvodu.

AKTUÁLNĚ: Na CD se dostanou Komisař Maigret a nový román Larse Keplera

Radioservis kromě pěti dílů seriálu Vzpoura mozků totiž příznivcům komiksu přináší na CD hned dva bonusy. Prvním z nich je kompletní scénář rozhlasového seriálu ve formátu PDF. Audio kniha by nebyla kompletní, kdyby ve formátu PDF neobsahovala původní komiks. Cena kompletu je 229 Kč, k dostání je v prodejnách Radioservisu, objednat si CD je možné prostřednictvím webových stránek www.radioservis-as.cz.

vzpouramozku_velke

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. kulisara

    Na tento komiks si velice dobře pamatuji a je vážně škoda, že neexistuje jeho filmové zpracování, které by si tento komiks rozhodně zasloužil. Otázka je, zda by případní „holiwoodští umělci“ z tohoto významného dílka neudělali nějakou typycky emerickou slátaninu….

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: