Vzpomínková anketa na Michala Zelenku

zelenka-iconMichal Zelenka byl osobou, která spojovala celý rozhlasový trh. Připravili jsme pro vás vzpomínkovou anketu, do které se zapojilo mnoho lidí z branže. Každý ale jen velice těžko hledal vhodná slova, neboť v Michalovi jsme všichni ztratili nejen profesního kolegu, ale především osobního přítele.

Tato anketa je součástí přílohy serveru RadioTV věnované Michalu Zelenkovi.
Přejít na hlavní stránku přílohy.

Kateřina Petrůjová – tajemnice APSV, dlouholetá spolupracovnice Michala Zelenky: Vzpomínky na život
Známe se od patnácti let, jsem vděčná za to, kolik mě toho naučil. Vzpomínat na něj, to je jako vzpomínat na celý můj život.

Jiří Hrabák – šéf rádií Impuls a Rockzone: Bylo příjemné spolupracovat s člověkem, který vám rozumí
S Michalem jsme se měli rádi a čím dál více jsme se respektovali. Byl velice vzdělaný a schopný, dokonale rozuměl své práci i lidem kolem něj. Bylo příjemné spolupracovat s člověkem, který vám rozumí. Michal byl důležitý pro celý trh nejen díky své odbornosti a schopnostem, ale i díky své tolerancí. Byl dobrým katalyzátorem různých názorů uvnitř rozhlasové branže.

Michel Fleischmann – Lagardere: Snažil se z nás udělat dobré herce na rozhlasovém jevišti
V Michalovi ztrácíme šéfa asociace, prezidenta, toho kdo dotahoval naše debaty a idey do důsledků. S Michalem odešel člověk, který měl zásadní vliv na nás, protože on opravdu miloval rádio. Snažil se z nás udělat dobré herce na rozhlasovém jevišti, a byl vždycky k dispozici, když jste ho potřebovali. Když jsme se jako zástupci různých rádií nedokázali domluvit na některých klíčových věcech, byl to právě Michal, kdo se dokázal povznést nad naše malichernosti, pragmaticky a přátelsky nás znova dal dohromady. Byl to doopravdy prezident celého rozhlasového trhu s odpovídajícím respektem. A z osobního hlediska to byl můj dobrý přítel – málokdo s ním prožil tolik hodin při vytváření mediální scény. Těch hodin bylo hodně, i díky tomu existuje náš rozhlasový svět v té podobě jak ho známe. Michal byl i člověk výjimečného humoru – když už nevěděl jak udržet naši pozornost, tak nám vyprávěl vtipy. Měl velikou sbírku různých větiček a veršíků, které budou mít i do budoucna obrovskou hodnotu.

Jan Neuman – programový a marketingový ředitel MMS: Na jeho znalostech a nadšení vyrostlo několik generací rádiových obchodníků
Málokdo se o český rozhlasový trh zasloužil víc než Michal. Od jeho vzniku byl motorem, který tlačil věci i lidi kupředu, ať už se to týkalo výkumů, legislativy, nebo pozice rádia na reklamním trhu. S oblibou říkal, že není ten co má moc, ale tím kdo má vliv. A ten opravdu měl. Vždycky se mu podařilo najít konsenzus mezi rozhádanými broadcastery, posadit k jednomu stolu konkurenční mediazastupitelství, trpělivě komunikovat s členy RRTV, či lobovat za “svoje” rádia v parlamentu.
Michal rádio miloval a dokázal o něm vyprávět celé hodiny. Na jeho znalostech a hlavně nadšení vyrostlo několik generací rádiových obchodníků, jeho prezentace bavily a přesvědčovaly klienty na národním i lokálním trhu.
Michal byl ale hlavně báječný člověk. Obdivoval jsem jeho neuvěřitelnou pracovitost, jeho vtip i optimismus. Měl obrovský dar komunikace a cit na lidi. S každým se dokázal dát do řeči, trpělivě si ho vyslechnout, poradit, nebo pobavit, bylo-li potřeba. Michal byl taky nesmírně šarmantní a většina našich kolegyň měla pro jeho gentlemanské chování velikou slabost. Navždycky si budu pamatovat jak ráno snídá na zápraží své jihočeské chalupy a povídá historky ze života. Tvrdil, že jednou napíše knížku příběhů z počátků rozhlasové branže. Strašná škoda, že už na to nebude mít čas. Na závěr si dovolím použít parafrázi věty, kterou říkal svojí ženě “Míšo, byl jsi nejlepší, to by žádnej jinej nedokázal”, budeš nám moc chybět.

zelenka-foto-1Michal Zelenka s manželkou Petrou Janů. Foto: Kateřina Petrůjová

Pavel Foretník – Národní rozhlasová asociace: Michal byl skutečným motorem rozhlasového trhu
Měl realistické vize o dalším vývoji již v době, kdy jsme se všichni ostatní ještě jen učili, jak by měl trh fungovat. Byl to opravdu člověk na svém místě a i přes určité rozpory mezi jednotlivými skupinami na rozhlasovém trhu požíval obrovský respekt ze všech stran. Nedokážu si představit lepšího člověka, který by mohl být reprezentantem celého rozhlasového trhu.

Kateřina Kalistová – předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání: Dovedl komunikovat s upřímností a temperamentem jemu vlastním
V osobě Michala Zelenky odešel člověk, který z pohledu Rady dokázal sjednocovat někdy i protichůdné názory provozovatelů rozhlasového vysílání. Ztratili jsme tím partnera, který dovedl komunikovat s upřímností a temperamentem jemu vlastním. Bude nám chybět.

Vítězslav Jandák – poslanec, exministr kultury, ve sněmovně se zabýval kulturou a mediální legislativou: Odchází výjimečný člověk
V poslední době ztratila naše společnost výjimečných lidí a Michal byl jedním z nich. Dokázal spojit soukromý rozhlasový byznys, který byl rozhádaný a snažil se celý trh stmelit zevnitř. Vystupoval i vůči politické reprezentaci velice korektně a konstruktivně. V tom udělal obrovský kus práce, který bude doceněný až za nějaký čas. Byla radost s ním spolupracovat – nezávislý, objektivní a přesto kopal za celou organizaci. Je mi to strašně moc líto, vzpomínám si na něj, říkali jsme si před několika týdny jak se navštívíme na chalupě, a časově to nevycházelo tak věřím, že to v budoucnu vyjde už někde mimo tohoto světa.

zelenka-foto-2Michal Zelenka v jednom z rozhovorů. Foto: Ivana Dvorská pro web Digizone.cz. Použito se souhlasem redakce Digizone.cz.

Petr Pleva – dlouholetý poslanec, bývalý člen podvýboru pro kulturu a mediální legislativu: Obdivoval jsem jeho báječný smysl pro humor
Těžko se mi o tom mluví, Michala jsem považoval za přítele. Byl to člověk velmi přátelský, otevřený. Zásadově hájil svůj obor, hájil zájmy opravdu všech rádií, ale byl vždycky otevřený diskuzi, uměl přijmout kompromis. Dalo se s ním mluvit o mnoha jiných věcech než jenom o těch profesních. Obdivoval jsem i jeho báječný smysl pro humor.

Peter Duhan – generální ředitel Českého rozhlasu: Udržoval vztahy nás všech v rovnováze
Odešel především člověk, který stmeloval celý rozhlasový trh. Byl to právě on, kdo sjednotil všechny provozovatele rozhlasového vysílání k tomu, aby používali jednotnou metodu průzkumu poslechovosti a udržoval vzájemné vztahy všech vysilatelů v rovnováze a vzájemné spolupráci. Byl prezidentem Asociace provozovatelů soukromého rozhlasového vysílání, pracoval ve Sdružení komunikačních a mediálních organizací a mnoha dalších institucích. Odchodem Michala Zelenky ztrácíme vzácného člověka, spolupracovníka, přítele. Bude nám všem velmi chybět.

Martin Hroch – Radio Investments: Michal bojoval za všechny, všichni by bojovali za Michala
Na rozhlasovém trhu se pohybuje několik konkurentů, ale Michal byl v těchto vztazích výjimečný. On bojoval za rádio jako za průmysl – dokázal opravdu reprezentovat všechny subjekty nehledě na jejich vlastníky. Byl skutečně tím, kdo trh nejvíce formoval a bude hodně těžké najít podobnou osobnost, která by byla tak nadšená pro rádio, která by byla tak spjata s trhem a zároveň tak nezávislá, aby byla přirozenou autoritou pro všechny. Michale, děkujeme.

Jan Zilvar – dlouholetý ředitel Country rádia, konzultant: Získal všechny pro své nadšení.
Michal Zelenka byl v první řadě kamarád a kolega. Jako prezidentovi APSV se mu podařilo postupně vnést do rozhlasového chaosu principy a postupy, podle kterých pracují mnohá rádia dodnes. Snažil se rozhlasový trh tmelit, vedli jsme spolu několikrát debaty o vývoji rozhlasu u nás. Byl skvělý školitel obchodních týmů. Nováčci z něj byli nadšení a zkušenější kolegové s ním konzultovali konkrétní obchodní případy. Vedle toho vybudoval z APSV mezinárodně respektovanou stavovskou organizaci, která měla vliv na novelizace mediálních zákonů u nás, na vztahy s Radou pro rozhlasové a televizní vysílání, na prosazovaní kvalitnějšího prostoru nejen pro privátní média. Kdykoliv jsem mu zavolal, byl k dispozici. Vždycky hledal řešení. Na Michala jsem se obracel vždycky, když jsem potřeboval konzultovat nějakou spornou věc. Věděl jsem, že to spolu probereme a řešení najdeme. Michal mi už teď chybí. A českým rádiím bude Michal strašně chybět.

Michal Sroka – ředitel programové divize MMS: Každé setkání s ním bylo výjimečné
Michala Zelenku jsem poprvé potkal v roce 1994 na Rádiu Vox, kde jsem se svým kamarádem jeli „okukovat“ jak se dělá to skvělé rádio v Praze. Michal Zelenka, přestože jsem byli cizí lidé nám věnoval 2 hodiny svého času a dal mi o rádiu informace, které jsem používal ke své práce až dodnes. S Michalem jsem se pak za těch 17 let potkali ještě mnohokrát a vždy to bylo setkání, které mi něco dalo. Michal Zelenka se zasloužil o rádiový trh v České Republice a neznám nikoho kdo by měl o našem trhu a rádiu vůbec takové vědomosti… Michal si vždy našel čas, vždy pomohl, byl otevřený, vtipný a takového si ho budu už navždy pamatovat. Musím říci, že jeho odchod mne osobně značně zasáhl a jeho osoba bude chybět jak mne tak většině lidí, kteří měli tu možnost se s ním setkat nebo pracovat.

Jan Škoda – marketingový konzultant MMS, jeden z mnoha absolventů školení pana Zelenky:
Michal byl pro mne velmi vyjíměčný a přátelský člověk, na kterého jsem se mohl kdykoliv obrátit s jakoukoliv věcí i mimo běžnou práci. Byl to velký odborník rozhlasového světa, pro který toho mnoho dokázal i obětoval. Jeho rady jak prodávat rozhlasovou reklamu, mě neutále doprovází a myslím, že ještě dlouho doprovázet budou. Setkání s ním bylo pro mne vždy nezapomenutelným zážitkem a jeho názory mě častokrát inspirovali do další práce a života samotného. Vážím si toho, že jsem mohl Michala poznat – byl chodící předloha i motivace a měl dar lidského pojetí snad všech témat, které mě jen napadají…

michal-zelenka-posledni-fotoFotografie z posledního rozloučení s Michalem Zelenkou ve Strašnicích. Foto – Radek Dresler

Radek Dresler – zakladatel a dlouholetý šéfredaktor RadioTV: Michal byl skvělý učitel a mimořádný člověk
Michal byl všemi uznávaný odborník, skvělý učitel a hlavně mimořádný člověk, který bohužel odešel v nejlepším věku. Od mých začátků v mediální žurnalistice mi vycházel maximálně vstříc, vždy veselý, dobře naložený, nikdy neodmítl pomoc. Byl to takový spolehlivý maják, který v mlze českého éteru svítil pro všechny. Upřímnou soustrast manželce i jeho spolubojovnici Katce.

Juraj Koiš – šéfredaktor RadioTV: S Michalem se každý cítil jako vítěz
Uměl nacházet kompromisy ve složitých situacích a zároveň prosazoval řešení, při kterých se každý subjekt cítil v rámci daných možností jako vítěz. Tím byl Michal pověstný – žádné řešení u něj neprošlo, dokud nebyli spokojení všichni. To byla vlastnost, která z něj dělala nejrespektovanějšího a prakticky nejvlivnějšího člověka na rozhlasovém poli.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: