V pondělí se na Dvojce Českého rozhlasu poprvé ozve Rádio Junior

hajajaV pondělí 3. září zahájí Dvojka Českého rozhlasu nové rozhlasové pásmo pro nejmenší posluchače. Dosavadní Domino skončí, Zora Jandová jako vedoucí nové Tvůrčí skupiny pro děti a mládež Českého rozhlasu představila novou koncepci vysílání. Dětské vysílání pokračuje v tradičním čase 19:00-20:00 ve všední dny, nově se vysílání Rádia Junior ozve rovněž v sobotu.

Stěžejním prvkem bude nový web

Český rozhlas spustí v září nový web pro děti a mládež. Stěžejní součástí budou tři streamy – dva písničkové (pro menší a větší děti), třetí spustí později a bude nabízet pohádky („zprostředkuje bohatství archivu ČRo i nahrávky z CD“). ČRo navíc spustí aplikace pro chytré televize a tablety. Změny v dětském vysílání a aplikacích začnou v září a budou nabíhat postupně v průběhu podzimu.

Když jim vytvoříme pozitivní návyk na značku Českého rozhlasu, tak věřím, že až přeletí puberta, kdy budou kašlat na všechno, tak se zase vrátí a stanou se z nich budoucí posluchači Českého rozhlasu… Chystáme dlouhodobé čtení na pokračování s Jiřím Lábusem o vodnících. Snažíme se o to, abychom děti u poslechu udrželi a potřebujeme od nich zpětnou vazbu,“ upřesnila Zora Jandová, vedoucí Tvůrčí skupiny pro děti a mládež pro Rádio Česko.

Samostatnou kapitolou jsou nové internetové stránky pro děti. „Mají kvalitní obsah a my ručíme za to, že se děti, ani podprahově, nesetkají s žádnou reklamou. Budou rozděleny na několik částí, od stránek pro nejmenší až po streamová rádia, kde děti budou moci poslouchat jak proud mluveného slova, to ale až od října, až po proud písniček pro malé i větší. Bude toho mnohem, mnohem víc, stačí se v pondělí podívat na stránky www.radiojunior.cz.“ Stránky zatím vedou na původní stránky pro děti Webík.

radiotv_face_n05

Věda a technika na vlnách Rádia Junior

Zora Jandová vidí posluchače rozhlasu jako „srdcaře“, proto stojí o zpětnou vazbu na adresu zora.jandova@rozhlas.cz. „Vzdělávání je pro mě velkou prioritou,“ říká vedoucí skupiny pro děti Zora Jandová. Pondělní vysílání je koncipováno do tématu „Pod lupou“, úterní vysílání se ponese v duchu „My a náš mikrosvět“, tým Rádia Junior se tak podívá, jak funguje tělo či na koníčky. Ve středu dostane prostor linka důvěry, ve čtvrtek se budoe prozkoumávat okolní svět a vesmír. V pátek příjde na řadu zábava.

Dětské pásmo se po delší odmlce ozve též v sobotu, vysílání se soustředí na četbu. Co přinese sobotní sedmá hodina večerní? „V ní se tematicky zaměříme na trochu jinou četbu, budou to skvosty z archivu Českého rozhlasu. V celé hodině toho samozřejmě bude mnohem víc,“ doplňuje Zora Jandová. Na příklad v říjnu budou tématem zvířata. Novinkou bude dlouhodobá soutěž: „Vymysleli jsme také dlouhodobou rodinnou soutěž, která bude propojena s celým vysíláním Dvojky ČRo. Představuji si, že děti budou spolupracovat se svými rodiči a prarodiči a naopak.

Jak doplnila Zora Jandová v pořadu Je jaká je, jelikož pásmo v 19:00 navazuje na vysílání pro dospělé, proto bude obsah určen starším dětem. Postupně se dostane na menší děti, až pro ty nejmenší je určen právě legendární Hajaja. Zora Jandová chce navazovat na tradici a neměnit vše jen proto, že je ve funkci nová. V prvním týdnu představí Rádio Junior, jak bude vypadat nové dětské vysílání Dvojky Českého rozhlasu.

zorajandova

Zora Jandová – Foto: Elena Horálková, Český rozhlas

Hajaja se posune před osmou

Podobnou revoluci, jakou byl přesun Večerníčku na České televizi, bude podzimní přesun pásma Hajaja na vlnách Dvojky Českého rozhlasu. Pohádkový skřítek opouští 19. hodinu a na četná přání rodičů se objeví před 20:00: „Mým zadáním, resp. celé nové tvůrčí skupiny, je dát novou tvář dětskému vysílání. Vyhověli jsme také četným prosbám rodičů a vložili pohádky pro nejmenší, tedy Hajaju, před 20:00 hodinu,“ řekla ve vysílání Dvojky ČRo Zora Jandová.

Od pondělí 3. září zahájí vysílání Rádio Junior, jedná se o výsledek několikaměsíční práce Tvůrčí skupiny pro děti a mládež Českého rozhlasu. Do posledního srpnového pátku se ve všední dny mezi 19. a 20. hodinou objevovalo pásmo Domino, to nahradí novinka. „Pro děti máme také dlouhodobé čtení na pokračování, které jsem napsala pro Jirku Lábuse. Je o vodnících, je tam trochu střet hodných a nehodných vodníků s hodnými i nehodnými lidskými postavami. (…) Psala jsem to od roku 2005, původně to bylo pro televizi, která to pak nechtěla. Mí vodníci se umějí proměňovat v různé figury. Posluchači tam najdou různě zašmodrchané a všechny možné moje kamarády, které jistě lehce rozpoznají. (…),“ řekla Zora Jandová. Tento cyklus bude vysílán každý den.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .