To nejlepší z českých velmi krátkých vln za rok 2011 (1.díl)

thebestof_vkv_03AUDIOSPECIÁL – V prvním lednovém týdnu zabrouzdá redakce serveru RadioTV v tom nejlepším, co česká rádia v uplynulém roce vytvořila v oblasti zvukové grafiky a self-promotion. Během tří dílů tohoto seriálu tak budete mít možnost poohlédnout se s námi za rokem 2011 a vyjádřit se k tomu, zda se vám ukázky z vysílání líbí či nelíbí. Těšíme se na vaše komentáře. Nyní opusťme zbytečná slova a zrekapitulujme uplynulý rok.

Zpravidla začínáme podobné přehledy celoplošnými stanicemi a poté pokračujeme kraj od kraje. Rozhodli jsme se postupovat trochu jinak, a tak začneme Jihomoravským krajem, postupně se dostaneme v posledním vydání k celoplošným stanicím, rozhlasovým sítím a multiregionálním rádiům. Zástupci jednotlivých krajů jsou seřazeni dle abecedy. Všechny ukázky jsou nahrány členy redakce RadioTV, zvukové anonce a jingly neposkytla rádia.

V článku se objevují ta self-promotion, která se v éteru objevila v rozmezí 1. ledna 2011 do 31. prosince 2011. A vězte, že svůj prostor dostanou všechna tuzemská rádia.

radiotv_face_n05

Jihomoravský kraj

Putování zahájíme v Českém rozhlase Brno. Z bohaté škály vybíráme jingl s anoncí na telefonní číslo do studia. Poznáte hlas herce, který na vás promlouvá? (Nápověda, objevil se například v Četnických humoreskách.)

Brněnské taneční Free Radio 107 FM má v nabídce self-promotion, tady anoncí na vlastní pořady, mnoho zajímavých kousků. Vybrali jsme promo na rubriku Premiéra dne, v níž programový ředitel Martin Kaminský představuje aktuální hity.

Odpolední detox je název show, v níž na frekvencích rádia Kiss Hády moderátoři Míša a Ondra hrají a mluví tak, aby posluchači mohli po náročním dni relaxovat. Hlas patří brněnskému herci Luboši Ondráčkovi.

Rádio Hey hraje rockovou hudbu s velkou dávkou sportovních informací. Stěžejním programovým prvkem je česko-slovenská ranní show Federálové s Bobákem a Kučerou. V neděli ráno je vždy na programu to nejlepší z celého týdne.

Ve vysílání Rádia Jih jsme v redakci vybrali povedenné promo na Ranní jízdu s Lukášem a Peťou, inu ranní vysílání má nabízet vždy to nejlepší.

Rádio Krokodýl, brněnská rádiová jednička, má v zásobě rovněž mnoho povedených zvukových nahrávek. Nechť teď zazní soutěžní upoutávka na soutěž, jejíž hlavní výhrou bylo zapůjčení jaguára na víkend, nikoli zvířete, ale dopravního prostředku.

Rádio Petrov se charakterizuje jako pohodové české rádio, v loňském roce se několikrát konala seznamka s názvem My dva. Poslechněte si, jak tato rádiová stanice poutala na svou novinku. A druhý zvuk informuje o tom, jaké skladby se na vlnách této stanice hrají.


V přehledu jihomoravských stanice nesmíme opomenout ani Radio Proglas. Nastražte uši, abyste zjistili, co naladíte a uslyšíte z vln tohoto rádia. Servírujeme self-promotion na programovou nabídku.

Zlínský kraj

Také druhý zástupce sítě rádií Kiss dostane prostor v našem audiospeciálu prostřednictvím odpolední show. Kiss Publikum vysílá ve všední dny proud Odpolední veget. Více informací netřeba dodávat, více zjistíte ve zvukové ukázce.

Rádio Valašsko dává ve svém vysílání poměrně hodně prostoru regionálním kapelám, je tedy logické, že zvuk patří právě méně známým uskupením.

Rádio Zlín ve svém programu v roce 2011 uvítalo novou posilu – blondýnu Bíbí. Co je zač? A je její inteligence jako ve vtipech o blondýně? Zjistěte to sami v přiložené ukázce.

RockMax má agenta Kubu, ten už je dokonce na Facebooku. Že nevíte, o čem je řeč? Stiskněte tlačítko PLAY a uslyšíte.

Olomoucký kraj

Český rozhlas Olomouc reprezentuje komplexní self-promotion na vysílání, v něm se dozvíte, co v éteru olomouckého studia Českého rozhlasu uslyšíte a jak se k vysílání na VKV vlastně dostanete. Přikládáme také druhý zvuk, který představí soutěžní pořad Hřebíky.


Zvukový obal Rádia Haná dostal v uplynulém roce novou dynamiku. Ze skutečně velkého množství velmi zajímavých zvukových upoutávek si můžete poslechnout poměrně netradiční self-promotion na velkou soutěž „Benzin je na Hané zdarma“ a potom na reprízu výroční Hitparády Rádia Haná TOP 100 za rok 2010.


Rockový okruh Rádia Haná s podtitulem Olomoucko (či známější SkyRock) zejména hraje. Jaké skladby a melodie naladili posluchači na jaře 2011?

Rádio Rubi v loňském roce „nehledalo recept na to, jak být nejlepší“, vědí prý totiž, co hrát. Hudební stanice prezentuje nejlepší skladby v uplynulém roce.

Moravskoslezský kraj

ČRo Ostrava nás zaujala upoutávkou na vánoční soutěž Kapr Karel, posluchači hledali výherní signál a získávali poukázky na šupinaté odměny.

Stěžejní akcí letošního roku Hitrádia Orion byla soutěž „Poslouchám Hitrádio Orion“, registrovaní hráči museli být ve střehu a v pravou chvíli se ohlásit výherním heslem.

Co se žere v Kiss Emergency, se tázalo rádio Kiss Morava. Soutěž nabízela poukázky na pokrmy pro všechny hladové, vyhrávalo se nové odpolední show.

Rádio Čas nevynechalo v letošním roce velkolepou soutěž „Rok života zadarmo“, v níž se doslova bojovalo o ceny na celý rok zcela zdarma – předplatné, pronájem, platba z účty a jiné.

Radio Čas Rock v roce 2011 zahájilo svou pouť českým rozhlasovým éterem. Jestliže se nedostanete k vysílání na VKV, nemusíte věšet hlavu, naladit lze totiž na internetu.

Ostravské taneční rádio Helax na originálních a vtipných self-promotion staví. Nejinak je tomu u upoutávce na ranní show Don’t Panic. O tom, že ráno netřeba panikařit, promluví právě zvuková ukázka na tento program.

Tímto končí první díl audiospeciálu, v němž sledujeme nejzajímavější upoutávky za rok 2011. Anonce na vysílání nemusí být nutně vtipné, stačí, když redakci RadioTV zaujme její originalita. Děkujeme za pozornost.

Autor článku:

Komentáře (4)

 1. JJirka

  http://podcasting.expresradio.cz/data/special/Ve%E8ern%ED%20nejlep%9A%ED%20hudba_Expresradio.mp3

  Dobrý den,
  výše přidávám odkaz na upoutávku pořadu Večerní nejlepší hudba ve městě pražského Expresradia, který jsem získal přímo z radia. Jedná se dost možná o nejvtipnější upoutávku, kterou jsem kdy slyšel. Hodně trefně opírá do pořadů typu Vyber si! na E2 nebo Je to tvoje! na Fajnu, přičemž končí tvrzením „Tohle na Expresradiu neuslyšíte“…

  1. Jerry Prohaska

   Dobrý den i Vám,

   máte velmi dobrý vkus. Toto je bezesporu jedno z nejlepších self-promotion za uplynulý rok. Určitě dostane svůj prostor v posledním dílu, kde se budeme věnovat (mimo jiné) pražským rádiím. Ještě tam potom přidáme jedno – prozradím, že Expres Fresh.

 2. JJirka

  Díky!

  Expres je prostě někde úplně jinde než drtivá většina českých radií a dělá si z nich právem tak trochu blázny. Co se týká jejich upoutávek, hodně mě zaujala třeba i ta na letošní Výroční Expres Top, kde si pro změnu dělají srandu ze stanic pro důchodce…

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .