Slovenský trh prochází zkouškou odvahy. Změní se pravidla udělování licencí?

NÁZOR – Neobnovení licence pro slovenské Rádio Viva, je na slovenském trhu nečekaným krokem. Bude zajímavé sledovat, zda toto dění vyvolá změnou pravidel při udělování licencí. Mezitím má Rádio Viva před sebou poslední hodiny vysílání.

radio-viva-logo-svicky-651

K ukončení vysílání by mělo dojít v noci ze soboty na neděli (21. prosince 2013). Majitelé stanice sdružení v servisní organizaci VIVA Production House, která neúspěšně žádala o novou licenci, se s tím však nehodlají smířit a organizují internetovou petici za záchranu Rádia Viva. Tu podepsalo přes 30 tisíc lidí. Zástupci rádia svolali už dvě veřejná shromáždění včetně „pochodu za pravdu“.

Lidsky tomu lze rozumět a mám plné pochopení pro skupinu podnikatelů, kteří do ozdravení kdysi předlužené společnosti investovali desítky milionů korun a logicky nechtějí o své podnikání přijít.

Končí platnost licence a tím by měl končit i celý příběh

Jenže… na vysílací licenci pro FM není právní nárok. A když jde o celoplošnou síť frekvencí, je logické, že se najde víc než jeden zájemce.

Rádio Viva, přesněji původní majitelé sdruženi v servisní organizaci Viva Production House, mohou mít stokrát morální nárok na tyto frekvence, na situaci to nic nemění. Členové regulační rady se prostě rozhodli tomuto subjektu licenci neudělit. V historii českého i slovenského rozhlasového trhu to není zas tak ojedinělá situace.

Situace kolem Rádia Viva je však nestandardní tím, že tato stanice je jediná v novodobé historii posledních deseti let, která nedostala NOVOU vysílací licenci.

Každý vysílatel má totiž nárok na jedno prodloužení licence. To už Viva využila a vyčerpala, stejně tak její konkurenti. Jenomže zatímco celoplošné stanice Expres, FUN rádio nebo Europa 2 získaly úplně nové licence bez problémů a prakticky bez soutěže (soutěž o licenci byla pouze formální a účastnily se jí pouze vítězné firmy), skupina majitelů Rádia Viva jako jediná měla v této soutěží konkurenci a – neuspěla. A tak nyní organizuje pochody a petice směřující ke zrušení tohoto rozhodnutí, i k odvolání členů Rady.

Problém, o němž se mluví…

Na jednu stranu je dobře, že se o tomto problému mluví. Širší veřejnost tak má možnost vidět, jak to s licenčními řízeními na Slovensku chodí. Škoda jen, že majitelé rádia Viva nebrojili i proti některým předešlým licenčním řízením, kdy se děla nespravedlnost na jiných subjektech. Konkrétní příklady pro českého čtenáře nemá cenu uvádět, ale našlo by se jich několik. Svévůle v rozhodování Rady pro vysílání tehdy majitelům Rádia Viva nepřekážela. Problém je to až ve chvíli, kdy se dotýká jejich zájmů.

Nynější počínání regulátora vydávají zástupci Rádia Viva za snahu o omezování svobody slova a umlčení nepohodlného vysílatele. I kdyby měli pravdu, nic to nemění na tom, že vše proběhlo standardně a dle platných, poměrně dost liberálních, pravidel. Rádiu Viva nebyla licence zrušena ani odejmuta, jen jí skončila platnost. A v tom je zásadní rozdíl.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .