S příchodem podzimu rádia mohutně finišují a spouští kmitočty

podzim_na_vkvMAPKY A FOTKY UVNITŘ – Podzimní smršť spouštění nových kmitočtů je tady, tuzemská rádia mohutně finišují, rozšiřují své pokrytí s cílem oslovit nové posluchače a přinést lepší kvalitu signálu. Podívejme se na ty kmitočty, které počátkem října ožívají. Fajn radio změnilo šumperskou frekvenci, na dálnici D1 Radio Beat sloučí dva stávající vysílací prostředky, no a Bonton s Rádiem Krokodýl v nových lokacích.

Teplotně sice stále léto, nicméně podzim klepe pomalu ale jistě na dveře. Přinášíme vám přehled nově spuštěných kmitočtů, které doplňujeme informacemi o novinkách z FM pásma.

Krokodýl vysílá v Břeclavi, zítra v Jihlavě

5. 10. 2011

Brněnská rádiová jednička, Radio Krokodýl, rozpohyboval své ústrojí a s podzimem postupně oživuje přidělené vysílače. Technik radia, Jan Baloušek, potvrzuje naši domněnku o spuštění vysílače Krokodýla v Břeclavi a datuje ji na 16. hodinu odpolední dne 20.9.2011. Radio Krokodýl mohou břeclavští ladit na frekvenci 99.1 MHz, síla vysílače je 50W a naleznou jej ve středu města na ulici Jana Palacha 26, kde sdílí anténní systém RVR sesterského Radia Jih, vysílajícího lokálně na 101.4 MHz.

RRTV: 17. zasedání Rady bez kmitočtu, Country Radio upraví vedlejší “cílovku”

Zároveň nás zpravil Jihlavský DX Club o zítřejším avízovaném spuštění vysílače Krokodýla v Jihlavě. Slíbeny jsou fotografie, o které se s námi podělí.

mp_krokodyl11nAktuální mapa pokrytí Rádia Krokodýl, pro zvětšení klikněte myší. Zdroj: DX Radio.cz/JIDXC

ctu-mapka_jihlava_hosovMapka pro Jihlavu, zdroj: ČTÚ

Radio Bonton spustilo vysílač v Českých Budějovicích

4.10.2011

V Českých Budějovicích by prý chtěl žít každý… toliko hlásá vypůjčená věta od Cimrmanovců. Taktéž i Radio Bonton, které včera v odpoledních hodinách spustilo svůj v dubnu přidělený vysílač České Budějovice/komín teplárny 403+60m. Logicky se sdružilo do anténního systému a sdílí tak vysílací propriety sesterského rádia Evropa 2. K vytvoření kvalitního zásahu stotisícové jihočeské metropole má k dispozici celkem dostačující stowattovou frekvenci o nominálu 98.7 MHz. Za informace o spuštění děkujeme Václavu Votavovi z jihočeských Ledenic.

Mám velkou radost z toho, že se nám v poslední době podařilo rozšířit vysílání jak na severu v Ústí nad Labem, tak aktuálně na jihu v Českých Budějovicích. Doufám, že se novým posluchačům bude program rádia a také hudební skladba líbit. I pro ně chystáme ve vysílaní novinky a změny,“ říká Martin Pokorný, ředitel rádia Bonton. Předpokládané pokrytí na jihu Čech je 100 tisíc obyvatel.

mp_bonton_11Aktuální mapa pokrytí Rádia Bonton, pro zvětšení klikněty myší. Zdroj: DXRadio.cz/JIDXC

Na dálnici D1 dojde ke sloučení dvou vysílačů

4.10.2011

Na naší nejstarší dálnici D1 dojde ke sloučení dvou vysílacích prostředků Radia Beat. Aspoň tak dokládají data z mezinárodní koordinace. Fakticky zanikne jak provozovaný vysílač – Vlašim/Trhový Štěpánov (D1-54km) 101.6 MHz/200W 440+40m EfV=82m, tak i vysílač zatím plánovaný – Želiv/Sedlice (D1-82km) 101.6 MHz/500W 535+35m EfV=140m.

PSALI JSME: Rock Rádio rozšiřuje pokrytí, spustilo vysílač v Jičíně

Nahrazeny budou jediným vysílacím prostředkem o totožném nominálu 101.6 MHz a síle 500W vyzářeného výkonu v lokalitě Křivsoudov/Hraběšín (D1-68km) 540+35m, EfV=186m.

Otázka na broadcastera směřovala k technikovi Radia Beat Pavlu Polákovi. Ten k celé záležitosti poslal toto stanovisko: „Provozovat dva překrývající se vysílače o shodné frekvenci je sice řešitelný, přesto velký technický oříšek. A pokud nám v lokalitě Želiv nešel operátor vůbec na ruku a ČTÚ bylo svolno k řešení na kótě Hraběšín, která se s vysokou efektivní výškou nachází mezi oběma zkoordinovanými vysílači, neřkuli je to řešení finančně efektivnější, naše rozhodnutí bylo jasné…“

mp_beat_08-2011Aktuální mapa pokrytí Radia Beat, pro zvětšení klikněte myší. Zdroj: DXRadio.cz/JIDXC

Radio Čas FM (okruh jižní Morava) nově v Oslavanech

3.10.2011

Malé moravské městečko Oslavany a zásadnější město Ivančice jsou nově v zásahu Radia Čas FM, přesněji v zásahu regionálního okruhu Radia Čas – FM jižní Morava, inklinujícího od popu do folk & country muziky.

DOPORUŘUJEME: Rockové tóny Rádia Haná SkyRock se už vlní v Mohelnici

Informace o spuštění máme od kolegy z DX Pavla Čermáka, který hovoří touto řečí: V Oslavanech byl nedávno na věži operátora Vodafone spuštěn na frekvenci 94.6 MHz další vysílač Radia Čas FM. Vysílač se nachází na vrcholu lokality Oslavanská stará hora 284+30m, asi 200m JZ od Oslavan směr Nová Ves. Jako zdroj signálu slouží s největší pravděpodobností brněnský vysílač 95.5 MHz. Směrem na Brno je ve vertikální polarizaci otočena tříprvková přijímací yagi anténa. Vysílací dipól Kathrein 762943 je pak umístěn na samém vrcholu stožáru. Usuzuji, že vyzařovací diagram bude téměř kruhový. Vysílač je určen pro pokrytí mikroregionu Ivančicko – Oslavansko, kde vzhledem k terénnímu profilu nemá žádná ze stanic na VKV pokrytí, které by se dalo označit za kvalitní. Z tohoto důvodu jsem přesvědčen, že v uvedené oblasti bude mít Radio Čas FM docela slušnou poslechovost. Stabilní příjem za jízdy mohu potvrdit od obce Babice u Rosic po Moravský Krumlov.“

cas_oslavanyVysílač Rádia Čas v Oslavanech, pro zvětšení klikněte myší. Zdroj: DXRadio.cz/JIDXC

cas-fmAktuální mapa pokrytí Radia Čas, pro zvětšení klikněte myší. Zdroj: DXRadio.cz/JIDXC

Radio Beat vysílá ve Vyškově – laďte na 91.1 FM

3.10.2011

Classic rockové Radio Beat rozvysílalo s termínem 21. září vysílač ve Vyškově. Signál moravské mutace Radia Beat je šířen z kóty Manerov-Holý kopec 370+36m, využívajíc vybudovaného zázemí sesterského Kiss Hády. Parametry vysílače jsou 91.1 MHz/200W ERP, polarizace signálu vertikální.

PŘEČTĚTE SI: Classic-rockový Beat dorazil do Vyškova a okolí

Beat s novinkou skvěle doplňuje a propojuje pokrytí stávajících vysílacích prostředků na střední Moravě. (Brno 91.0, Zlín 98.8 a Olomouc 93.8 MHz).

mp_beat_08-2011Aktuální mapa pokrytí Radia Beat, pro zvětšení klikněte myší. Zdroj: DXRadio.cz/JIDXC

Fajn Radio Hity změnilo v Šumperku frekvenci

2.10.2011

Nadávné posvěcení změny frekvence Fajn radia Hity na lokálním vysílači v Šumperku/ul. Vrchlického 323+30m 89.3 MHz/100W na méně rušenou 89.5 MHz bylo dle hlášení Pavla Širce uvedeno minulý týden v praxi. Jednoduchý zásah na vysílači zaručil menší zarušení parazitními frekvencemi (lokální kombinace mezifrekvence 10.7 MHz) v blízkém okolí vysílače, ovšem zase zarušil příjem vysílače Zlín/Tlustá hora 89.6 MHz/10kW rádia Rock Max.

mp_fajnradiohity_20111Aktuální mapa pokrytí Fajn radia Hity, pro zvětšení klikněte myší. Zdroj: DXRadio.cz/JIDXC

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .