Rudolf Hrušínský se vrací jako komisař Maigret v druhé řadě detektivních příběhů

rudolf_hrusinsky

RECENZE – Legendární komisař Maigret v podání Rudolfa Hrušínského se vrací již ve druhém kompletu pěti kompaktních disků, které minulý měsíc vydala společnost Radioservis. Autorem příběhů je belgický spisovatel Georges Simenon, jeho předlohu zdramatizoval Český rozhlas už v roce 1970 a na příbězích pracoval postupně až do roku 1988. Radioservis vydává druhý komplet zhruba rok po prvních pěti příbězích.

V době, kdy se Rudolf Hrušínský ocitnul na listině nežádoucích, nabídnul mu Český rozhlas realizovat se ve velké roli geniálního detektiva Maigreta. Jeho pověst jej předchází, už když v prvním příběhu přijíždí do lázní ve Vichy.

Belgický spisovatel Georges Simenon se narodil roku 1903, jelikož jeho otec vážně onemocněl, nedokončil svá středoškolská studia a začal pracovat jako učeň v cukrárně, resp. příručí v knihkupectí. Později se dostal do místních novin. Ve 20 letech zamířil do Paříže, kde začal psát do deníku Le Matin. Během zdejšího působení začal psát nejprve psychologické romány, později stvořil detektivní romány v čele s postavou detektiva Maigreta.

Maigret zavítá nejen do lázní

Taktovku všech příběhů měl výhradně ve svých rukou proslulý rozhlasový režisér Jiří Horčička. První série detektivek slavila úspěch, a proto se vydavatelství Radioservis rozhodla přinést posluchačům druhých pět příběhů. Ten zve na příběhy Maigret v lázních, Maigret a zbytečné starosti, Maigret a lovec zvuků, Maigret a tulák, Maigret a Dlouhé Bidlo.

Pověst brilantního detektiva potkává komisaře Maigreta už na začátku prvního příběhu z druhého kompletu, kdy přijíždí do lázní. Na radu lékaře si zde chce odpočinout a načerpat novou energii. Nebyl by to detektivní příběh, kdyby se nestala vražda. Kdo stojí za vraždou dámy se dozvíte v příběhu „Maigret v lázních“, po boku Rudolfa Hrušínského září Josef Somr, Jiří Holý, Eva Klepáčová, Jiřina Petrovická či Hana Talpová.

V druhém příběhu potkáme odborníka na elektrické vláčky, jemuž svůj hlas propůjčil Jiří Štěpnička. Ten má neblahé tušení, že bude zavražděn. Komisař Maigret tak vlastně řeší vraždu, která se ještě nestala… ale už brzy se to změní. Třetí, psychologicky laděný příběh „Maigret a lovec zvuků“ nás zavede do společnosti Vladimíra Brabce, Petra Haničince či Zdeňka Dítěte.

Mistři mluveného slova Radoslav Brzobohatý, Jaroslav Kepka či Jaroslava Adamová vám budou dělat více než hodinu společnost v dalším příběhu. Maigret řeší případ dalšího zavražděného tuláka, u něj je nalezena zbraň, kterou byl zabit ten první. Poslední příběh nás zavede do chvíle, kdy Maigreta navštíví žena lupiče, prosí našeho hlavního hrdinu o pomoc. Máte-li rádi Jiřinu Bohdalovou či Miriam Hynkovou, neměli byste si tento příběh nechat ujít.

Nezapomenutelný Maigret podruhé stále ve formě

O dramatizaci příběhů se postarala dvojice dam Jaroslava Strejčková a Miroslava Hrušková. Nemusíte být fanouškem detektivních příběhů, abyste strávili při poslechu nezapomenutelné okamžiky. Jiří Horčička povolal za rozhlasový mikrofon samá velká jména, která jsou předem záruky kvalitního výkonu.

Pokud jste přišli o prvních pět příběhů, můžete si je u Radioservisu objednat ve zvýhodněném dvojkompletu „5x komisař Maigret“ a „5x komisař Maigret podruhé“.

maigret_radioservis

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: