Rozhlasové seriály se vrací na scénu, po letech se možná obnoví Doňa Mimoňa

mapa_venezuelaDo českého rozhlasového éteru se po letech vrátila „nekonečná radionovela z Venezuely“ s názvem Doňa Mimoňa. Don Seladon, Chuan Perveréz a mnoho dalších mafiánů opět ovládá vlny hned několika rádií. Podívejte se s námi na další projekty, které jste mohli slýchat.

Letos v dubnu se po dlouhé době vrátila do éteru radionovela Doňa Mimoňa. Nejedná se ovšem o jediný rozhlasový seriál, který jsme mohli ve vysílání českých rádií – zmiňme Holky od vedle (remake Mezi námi děvčaty), Osada Zmatenka, Ořechovka 90210, Rodinná klepeta a mnoho dalších.

Doňa Mimoňa – Venezuelská mafie opět na scéně

Příběhy mafie z Venezuely jsme mohli v premiéře slýchat v letech 2005-2008. Celkem bylo natočeno 620 dílů této radionovely, na svědomí ji má kreativní a reklamní agentura Leopardo. Z počátku se seriál objevoval v éteru Radia DeeJay, Helax, Rádia Haná, Rádia Egrensis, Rádia Metuje a AZ Radia. Dlouho bylo ticho po pěšině a reprízy se vysílaly pouze na internetovém rádiu SeeJay. Nutno podotknout, že ikdyž od premiéry nějaký ten pátek uběhnul, příběhy jsou stále k zasmání. U některých dobových reálií (Ešus a Miloš Zemanos) je třeba trochu zapátrat v paměti, přesto jejich vysílání dodá úsměv poměrně často.

Letos v dubnu projevila některá rádia zájem o odvysílání nejlepších již natočených dílů, konkrétně tak můžete seriál zaslechnout v éteru Rádia Haná Olomoucko (program SkyRock), Rádia Egrensis, Ethno rádia a právě SeeJay. Jednání probíhají rovněž s tanečním Helax radiem. Už na podzim by se potom mohly natáčet zbrusu nové příhody. Celkem vyšly dvě CD s výběrem nejlepších dílů.

K TÉMATU: Doňa Mimoňa se vrací do rádií

A o čem celý seriál vlastně je? Šéf venezuelské mafie Don Seladon obchoduje s kvokajnem. Jeho pobočníkem je Vedro Gonzáles. Dalšími důležitými členy jsou Doňa Mimoňa, Chuan Perveréz, majitel býčí koridy a Realu Madrid. Ve své podstatě se v době svého vzniku strefovali autoři do aktuálního dění v České republice s patřičným venezuelským akcentem (Don Klausos, pořad Sama Doňa s Hankou Heřmánkosovou a Alenou Zapolárnickou a mnoho dalšího). Seriál ale i v době, kdy nebyl vysílán v FM pásmu, žil svým životem na webu www.donamimona.cz, posléze zakotvil také na Facebook, kde si můžete poslechnout vybrané díly.

Svou fanouškovskou základnu tak stále udržuje a snad tedy na podzim uslyšíme premiéru. Nutno podotknout, že podobná rozhlasová dílka jsou poměrně dosti finančně náročná, jak si budete moci přečíst níže, rozpočet jednoho seriálu může spotřebovat nemalé množství peněžního objemu.

dona_mimona_programPřehledný program vysílacích časů radionovely Doňa Mimoňa.

Mezi námi děvčaty – „Impulsácké“ dílo má svůj remake

Opět agentura Leopardo dala vzniknout komediálnímu radioseriálu Mezi námi děvčaty. Soužití samoživitelky a dospívající dcery mohli sledovat posluchači Rádia Impuls v roce 2008. Projekt celoplošné stanice stál podle slov generálního ředitele Jiřího Hrabáka veškerý rozpočet na zábavu v daném roce. Hlavní roli byla přijata herečkou Jaroslavou Kretschmerovou (Alena Veselá) a její dceru Martu ztvárnila Barbora Popelková. Tvůrci se museli potýkat s několika omezeními, do tří minut museli vměstnat stručný přehled děje z minulého dne a ještě přinést celý příběh (většinou uzavřený) s pokud možno vtipnout pointou.

PSALI JSME: Haná uvádí mikrokomedii Holky odvedle

Program Mezi námi děvčaty se dožil celkem 420 dílů a vysílán byl do konce června 2010. Seriál nakonec nevysílalo pouze Rádio Impuls, už loni jej nasadilo do programu slovenské rádio Hey pod názvem „Babské reči, alebo Čo nové u susedov v Čechách„. Kromě názvu se ovšem nic neměnilo. Od letošního roku zakoupilo seriál Rádio Jizera a od dubna mohou příhody poslouchat pravidelně lidé na vlnách Rádia Haná. Dodejme, že rádia Jizera a Haná seriál vysílají pod názvem „Holky odvedle„.

Ořechovka 90210 – seriál Ranní show Evropy 2

Rozhlasový seriál měla ve svých počátcích také Evropa 2. Ořechovka 90210 jednoznačně odkazuje na seriál Beverly Hills 90210, nasvědčuje tomu rovněž původní znělka, kterou namluvil Miroslav Saic a to pro oba seriály. Hlavní role ztvárnili Patrik Hezucký a Leoš Mareš. Do dnešních dnů působí v Ranní show Evropy 2. Děj seriálu si patrně pamatujete, postavy řešili každodenní situace. Nechyběl ovšem ani humor a rovněž nevšední situace. Ořechovka 90210 samozřejmě vyšla také na dvou CD nosičích, takže příběhy jsou zaznamenány na velmi dlouho.

ZAJÍMAVOST Z ARCHIVU: Merchandising už není doménou filmu, ale i médií

Oba protagonisté uvedli v život rovněž několik dalších fiktivních figurek a postaviček (Mrázek, ale i Simona – Renata Kajdžas a jiné). Dodnes pokračují ve volném cyklu Zpátky do minulosti„, kde se dívají nejen na současné události pohledem lehce ironickým.

A to stále není vše…

V českém éteru jsme mohli slýchat ještě mnohá jiná dílka. Říká vám něco radioseriál „Osada Zmatenka„? Na svědomí jej mají stejní tvůrci jako seriál Doňa Mimoňa, vysílal se na Country Radiu v roce 2008 a děj se točil okolo obyvatel jedné zmatené osady. Slýchat jsme mohli ovšem také Šustpark a Šoustpark – přesněji řečeno, první verze se vysílala před 22. hodinou a druhá pro peprnější obsah mohla směřovat k uším posluchačů až po magické desáté večerní.

Rodinná klepeta se pak vloudila do éteru rádia Kiss Hády. Dle názvu poznáte, že se jednalo o parodii seriálu TV Prima s názvem Rodinná pouta. Nekonečné seriály televizní ovšem také zamířily na vlny rozhlasové, Velmi křehké vztahy (TV Prima) putovaly nejprve na Rádio Impuls, kde se posluchačům představoval děj minulých dílů a lákadlo na díly příští. Později se informace dostaly rovněž do programu Frekvence 1.

Jedním z nejslavnějších seriálů české provenience bezesporu patří Tlučhořovi (není třeba připomínat, že autory a hlasy jsou Oldřich Kaiser a Jiří Lábus), seriál není mrtvý, na webu www.kaiser-labus.cz herci stále pracují na nových dílech, v polovině května oslavil tento portál jeden rok. Celkem se natočilo už 908 dílů. Tomuto fenoménu a rovněž nejdelšímu rozhlasovému seriálu The Archers (vysílá BBC Radio 4) se budeme věnovat v některém z příštích článků.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .