Ročenka 2012: Události loňského roku v Praze a středních Čechách

rocenka_003Pokračujeme v seriálu mapujícím zásadní události loňského roku v českých rozhlasových stanicích. Dnes zamíříme do hlavního města České republiky a okrajově navštívíme též střední Čechy. Patrně jednou z největších zpráv byla formátová změna Rádia Bonton, to zastavilo „pop-rock“ a dalo přednost „českým melodiím“. Jaká událost byla podle vás ta zásadní? A co očekáváte od letošního roku?

První duben přinesl do českého éteru novou stanici se starým názvem. Rádio Bonton se změnilo k nepoznání. Loňský rok však v Praze přinesl i další informace.  Zamíříme též do středních Čech, do této oblasti zavítáme též v následujícím dílu seriálu.

ČRo Regina: 5 let Bezstarostné jízdy

Významný milník má za sebou Český rozhlas Regina. V září roku 2012 totiž uplynulo pět let od chvíle, kdy se v éteru této stanice objevilo poprvé pásmo „Bezstarostná jízda“. Společný projekt s Global Assistance je určen pro řidiče z Prahy, motoristé volají svá hlášení na linku 800 900 500. Akci oslavila stanice sletem Nebeských andělů monitorujících situaci ze vzduchu.

PSALI JSME: Český rozhlas rozšiřuje Noční linku na regionálních stanicích

ČRo Regina ale zažila též řadu jiných událostí, v létě pokračovaly tradiční akce „Koukej plavat“ a „Karlínské filmové léto“. První projekt spočívá v uspořádání plaveckých závodů na trati 92,6 metru (odpovídá frekvenci stanice). Druhý pak nabízí filmové snímky. Regina též seznámila posluchače s novými jízdními řády MHD, soutěžila o tablet Consul či odvysílala koncert z festivalu Sen letní noci. V prosinci v rámci charitativní akce zdobil ČRo Regina stromečky.

UP 5 let Bezstarostné jízdy by RadioTV.cz

Dance Radio s novým programem pod Lagardere

Pražské taneční Dance rádio převzala mediální skupina Lagardere kompletně pod svá křídla. Spolupráce se společnostmi Dance factory a Czech computer skončila k 1. lednu letošního roku a Lagardere se rozhodla provozovat Dance rádio zcela samostatně. Programový ředitel Lumír Skokan nicméně v týmu zůstává a bude vysílání řídit i nadále. V budoucnu chceme být více vidět, abychom získali možnost oslovit i nové posluchače,“ řekl k aktuálním změnám.

Původně internetové Dance radio vysílá už sedm let. Hlavní oslavy proběhly v sobotu 23. června v Retro Music Hall, kde se připravuje mimořádný hudební program. Příchozí potěší svým vystoupení celý tým rádiových moderátorů. V programu se objevilo několik novinek. V září nasadilo moderovaný pořad s novinkami ze světa hudby a tanečních akcí.

dance_opravdove_tan_radio

Ethno Radio: Ranní show Svět podle Majkla

V pondělí 10. prosince nasadilo Ethno Radio do programu „Svět podle Majkla“, přebíraný pořad ze sesterského Rádia Sázava. Vyznačuje se netradičním playlistem a nezvyklým moderátorským projevem Michala Viktoříka, který se v 90. letech vryl do povědomí posluchačů rádií Golem a Bonton. Od listopadu pak vysílá stanice o novinku Čajovna.

Ta vzpomíná na hudební éru 70. a 80. let. „Tato éra má většinou mediální nátěr tzv. normalizace a je tím míněno, že vše, co se tehdy dělo, bylo špatné a bez hodnoty. To ale není pravda, jak uvidíme, tedy spíše uslyšíme v Čajovně,“ takto charakterizoval novinku ředitel Miroslav Pýcha. Podle něj je toto nespravedlivé k řadě skvělých muzikantů, skladatelů a textařů.

Expresradio: „Nejlepší hudba v metropoli“

Pražské Expresradio změnilo v červenci 2012 svůj hudební claim, nově už nehraje „Nejlepší hudbu ve městě“, ale „v metropoli“, stalo se tak v roce, kdy stanice oslavila 10 let od zahájení vysílání. Současně došlo k úpravě programového schématu. Změna vysílacího času postihla Expres TOP (nově v pátek v 17:00) či Expres Edge (pátek v 18:00). Expresradio promluvilo též do programu sesterské televize Óčko (obě stanice provozuje Mafra), hudební televize od loňského roku vysílá hudební pásmo „Óčko expres“.

Expresradio: Nejlepší hudba v metropoli (NEW’07) by RadioTV.cz

Oldies Radio s novou vizuální identitou

Pražské Oldies radio po více než pěti letech přistoupilo ke změně vizuálního stylu. Nová korporátní identita má za cíl ještě větší sepjetí s jedinečnou hudební dramaturgií stanice. Pro Oldies radio jí navrhl grafický ateliér se specializací na tvorbu brand a vizuálních identit Visualscream.

PŘEČTĚTE SI: Pražské Oldies radio představilo novou vizuální identitu

Největší výzva při řešení rebrandingu stanice spočívala v nalezení motivu, který by vizuálně reprezentoval její hudební dramaturgii. Ta není vymezena pouze časovým obdobím 60., 70. a 80. let, ale mnohem spíše souborem určitých hudebních hodnot, vnímaných především na pocitové úrovni. Na první pohled mimořádně různorodé dekády a hudební styly spojuje mnohem víc než jen doba vzniku a melancholie současných posluchačů. Pokusili jsme se proto právě toto pojítko definovat a vizuálně vyjádřit,“ říkají k vývoji nové korporátní identity její autoři Dan Friedlaender a Jan Vranovský z ateliéru Visualscream.

oldies-logo-stare-nove

Radio 1 s novým webem s tracklisty

Alternativní Radio 1 spustilo po devíti letech nový web. Nejzajímavější novinkou je pravidelné zveřejňování tracklistu všech odvysílaných pořadů. Moderátor nyní vyplňuje tracklist během svého vysílání, po jeho ukončení se tracklist ihned objeví na hlavní stránce webu a je zároveň dostupný i z profilu moderátora. Nové stránky připravila agentura GoodShape.

Radio 1, které patří do portfolia skupiny Radio Investments, odvysílalo v srpnu nový specializovaný pořad Buzz. Jde o projekt Jany Kománkové a Snajpr Ka. Posluchače čekají premiérové skladby doplněné tracky z hudební historie a exkluzivní DJ mix. Pořad bude mít dvě vydání za měsíc.

radio1-web-2012-screen

Rádio Bonton: České melodie a dárky

Vědělo se o tom již od počátku letošního roku. Přesto byl 1. duben pro většinu posluchačů Rádia Bonton špatným vtipem. Originálně laděné rádio s působivým playlistem skončilo a nahradil jej formát „all-czech”. Jen každá třetí píseň je zahraniční, zbytek pochází z tuzemska, sem tam najdete v playlistu i slovenskou melodii. Hlavním mottem nového Rádia Bonton je „České melodie a dárky“.

GLOSA: Může chystaná transformace Rádia Bonton příjemně překvapit? Nebo půjde s davem?

Když v lednu 2012 Rádio Bonton zrušilo řadu novinek z roku 2011, posluchači mohli být zaskočeni. Některým se změny líbily. Ve chvíli, kdy se však objevily informace o radikální změně licenčních podmínek, musel být překvapen nejeden z nás. Rádio Bonton se sice potýká s výrazným poklesem poslechovosti, přesto je jeho hudební formát něčím výjimečný a odlišující se od konkurence.

PSALI JSME: Rádio Bonton vysílá nově hitparádu sestavenou výhradně z česko-slovenských hitů

Nejprve však pop-rockové Rádio Bonton razantně omezilo programové schéma. Vedení stanice převzal šéf sesterské Frekvence 1 Miroslav Škoda.
Jde o jednu z nejstarších značek v českém éteru. Nynější působení ale nemá s dřívější érou devadesátých let prakticky nic společného. Mediální skupina Lagardere, která v roce 2005 převzala tehdejší Rádio DJ, uvedla na trh zcela nový produkt pod původním názvem Bonton. Stanice se prvotně zaměřovala na pop-rockovou hudbu, tímto směrem zaměřila i svou komunikaci. V posledních letech se profilovala i jako městské rádio pro Pražany, což komunikovala i níže zobrazená kampaň Bonton vládne Praze.

= Zvukový mix grafiky Rádia Bonton (120401) by Marketing&Media CZ

Radio City: V mobilech, speciál Milenium a soutěže

Pražské radio City 93,7 FM potěšilo fanoušky moderních komunikačních platforem, nově je totiž dostupné v chytrých mobilech a to hned na několika jejich typech. Kromě možnosti poslechu rádia najdou uživatelé nové aplikace možnost naladit internetový speciál, zobrazit si odehraný playlist, texty písniček a mnoho dalších možností.

Hudební novinka Milenium pražského radia City 93,7 FM poprvé dolehla k uším posluchačů už 29. února 2012. Nový hudební speciál Milenium s René Hniličkou obsadil 21. hodinu ve všední dny, dosavadní blok Devadesátka se posune na 20. hodinu. Radio City pro své posluchače připravilo též spuštění stejnojmenného webrádia Milenium, hrát bude non-stop hity z let 2000-2010.

Pražská Eiffelovka na Petříně na prvního máje večer patřila pražskému radiu City 93.7 FM a jeho posluchačům. Také loni se rozhodl tým pražského Radia City obléknout všechny slečny, paní, dámy a ladies podle nejnovějších podzimních trendů. Společně se svou kamarádkou můžou posluchačky vyhrát značkové oblečení s.Oliver od radia City a zúčastnit se VIP night shoppingu na začátku listopadu, kde se budou dámám věnovat i profesionální vizážisté.

Pražské Radio City 93,7 FM už pošesté organizovalo předvánoční charitativní projekt, ve kterém spojilo celou Prahu prostřednictvím největšího symbolu pražských Vánoc, vánočního stromu na Staroměstském náměstí. Každý mohl i letos sponzorovat svou vlastní žárovku na tomto stromě, posluchači poslali rekordní počet dárcovských SMS ve prospěch nadace Leontinka.

milenium_velke

Classic FM: Nový pořad „Vybrané tóny“

Pražské rádio Classic FM uvedlo v září 2012 novinku „Vybrané tóny Rémy Martina“. Vždy ve středu po 19. hodině začíná pořad s hosty a tipy, nechybí ani „prvotřídní skladby“. Čtrnáctideníkem provází Réma Martin. „Pustit z hlavy okolní shon, zpomalit a uvolnit se“ má pomoci tento pořad posluchačům. Hostem prvního dílu byl houslista a fotograf Lukáš Kuta.

RockZone 105,9 rovněž s novým webem a pořady

Sedmé narozeniny oslavilo pražské rádio RockZone 105,9 v Lucerna Music baru. V únoru spustilo nový web, stránky se nesou v tmavě červené barvě. Stanice navíc nasadila do vysílání „Českou desítku“ s Magdou Wronkovou. Dvanáct rockových skladeb sooupeří každý týden ve středu v 17:00. Stanice navíc soutěžila s posluchači o volné vstupenky na zápasy ruské KHL.

DOPORUČUJEME: Nový Impuls na středních vlnách. Zajímavý plán lídra trhu

rockzone_web

Radio Spin: Páté narozeniny s novinkami v programu

Už pět let vysílalo v únoru 2012 pražské Radio Spin, které provozuje Radio Investments. Na konci března rozšířilo programové schéma. V pátek od 19:00 začíná pravidelně Rabbit Hole, jehož náplní je styl elektronické hudby „glitch pop“. Sobotní dopoledne ovládla show „Hangover“ (vysílá se po 9. hodině). Stanice vyrazila i mimo vlny, nový program „SPIN IT WEDNESDAY“ připravuje stanice s klubem M1 Lounge. Za zmínku určitě stojí také fakt, že stanice vysílá od ledna 2012 z nového studia.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .