Poprock se zastavil – Rádio Bonton hraje česky a rozdává dárky

bonton_pohodove NÁZOR – Vědělo se o tom již od počátku letošního roku. Přesto byl 1. duben pro většinu posluchačů Rádia Bonton špatným vtipem. Originálně laděné rádio s působivým playlistem skončilo a nahradil jej formát „all-czech“. Jen každá třetí píseň je zahraniční, zbytek pochází z tuzemska, sem tam najdete v playlistu i slovenskou melodii. Hlavním mottem nového Rádia Bonton je „České melodie a dárky„. Kam mají přeladit posluchači na podobně zaměřenou stanici? A proč vlastně muselo Rádio Bonton projít výraznou změnou formátu? Pokusíme se odpovědět.

Proč tak radikální změna Bontonu?

Může se vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit, ale to je tak vše, co se s tím dá dělat.“ Tento cimrmanovský citát je zde bohužel více než na místě. Hudební formát Rádia Bonton byl ve své podstatě výrazně odlišný od konkurenčních stanic a získal si mnoho fanoušků. Jenže posluchačů bylo málo a ubývalo jich. Nabízí se ovšem otázka, zda nový formát má vůbec šanci oslovit více posluchačů.

Nic nezmůžou ani protesty posluchačů (kterých bylo dle RadioProjektu denně pod 30 tisíc, týdně po 70 tisíc). Rádio Bonton, resp. provozovatel skupina Lagardere Active ČR, je soukromý subjekt. Ten je živ z reklamních výnosů. A zde logicky platí přímá úměra – čím méně posluchačů, tím méně příjmů. Neříkám to nijak zahořkle, jednoduše je to fakt. Úkolem vedení je přivést rádio k co nejlepším výsledkům.

Čas ukáže, jestli se nejedná ze strany vedení o velký risk. Miroslav Škoda, ředitel Rádia Bonton a nadále i ředitel Frekvence 1, vsadil na osvědčený formát, v němž hraje prim pohoda a česká hudba. Jedno je jisté, současní posluchači v drtivé většině případů určitě odejdou. Nový krok může paradoxně pomoci konkurenci.


Zdroj: Marketing&Media, www.mam.cz

Jak zní nový Bonton? Pohodově a česky?

Nové Rádio Bonton v mnoha ohledech připomíná Rádio Blaník, Rádio Čas, Rádio Petrov a podobně laděná rádia. Staniční hlas je téměř identický. Změnou je však výrazný podíl české hudby, pouze každá třetí skladba je zahraniční. Má posluchač zájem o tolik české hudby? To ví jen průzkumy provozovatele a za rok i RadioProjekt. Rádio Bonton posluchače „uplácí“ hudebními dárky, které věnují svým blízkým, v druhé polovině hodiny se soutěží s filmovými melodiemi. Oslabí Rádio Bonton Blaník nebo Impuls? Co myslíte?

Server MaM.cz si všimnul zajímavého odstavce v licenčních podmínkách: „Společnost Lagardere odůvodnila žádost tím, že cílová skupina mladých posluchačů, na kterou je vysílání dle programové specifikace zaměřeno, v současné době dává, mnohem více než v minulosti, přednost české a slovenské hudbě (nové i starší produkce) a zahraniční hudbě vydané po roce 1990.“ Proč však vysílání míří na výrazně starší publikum? Říká to i v různých prohlášeních.

Na internetu se objevují názory s podobným vyzněním: „Na Rádiu Blaník jsou profesionálové, kteří už mají ten program vypracovaný. Bonton je narychlo ušitý a na Blaník nemá. Rádio Bonton zažívá porodní bolesti. Dokonce i ostřílený Robert Chochola o prvním víkendu (patrně pod vlivem trémy) neustále za každou větou používal mnohými nenáviděné „eeeeeeeee“. Nebo nebyl připraven? Moderátoři a vlastně celý tým jsou pod velkým tlakem, tak vězme a přejme jim, ať vydrží.


Zdroj: Marketing&Media, www.mam.cz

Emoce, emoce a opět emoce

Poslední hodiny starého Rádia Bonton vládla ve vysílání poněkud smutnější nálada, moderátorky Eva Fraňková a Petra Reisingerová, resp. zprávařka Lenka Benešová se s posluchači loučily a vyzývaly je, „ať si užijí Bonton, tak jak jej mají rádi, dokud to jen jde„. Na sociálních sítích se bouřili posluchači a fanoušci, kteří nad změnou jen nechápavě kroutí hlavou.

Ještě na začátku týdne bývalý tým Rádia Bonton komunikoval s posluchači na původním profilu. Ten však společnost Lagardere smazala. Odstraněny byly i komentáře na novém profilu. Logicky všechny komentáře byly negativní. Založena byla i protestní skupina, nicméně nemá vysoký počet členů a nijak to výsledek nezvrátí.

Je pravda, že poslechovost opravdu výrazně klesala, s každou novou vlnou poslechovosti jsme mohli sledovat odliv posluchačů. Na druhou stranu za to částečně může i špatná komunikační kampaň Rádia Bonton. Pamatujete si na poslední? Ano, je tomu už hodně dlouho. Byť v tomto ohledu má vedení rádia zcela jistě své legitimní důvody.

Kam se moderátoři přesouvají? Milan Bílek zůstává na Rádiu Bonton od 10. do 15. hodiny ve všední dny. Petra Reisingerová si bere oddechový čas od moderování. Eva Fraňková bude nadále přispívat do magazínu o módě. Michal Klein zůstává na Óčku, kde od února podle MaM.cz působí jako hudební dramaturg. Míra Michálek se z Frekvence 1 posouvá na moderátora ranního vysílání Rádia Bonton (6.00-10.00). Petr Šimek (dříve Rádio Bonton) už delší dobu vítá posluchače Frekvence 1 o víkendu, od dubna moderuje Romantiku a Sexy život. Jeho víkendové otěže by mohla převzít Katka Čepelíková.


Zdroj: Marketing&Media, www.mam.cz

Kam za muzikou? K mání je hned několik rádií

Rozhořčení posluchači hojně přelazují z Rádia Bonton. Dle reakcí na sociálních sítí je jejich novou primární volbou pražské Expresradio, jež je o něco alternativnější, přesto má teď příležitost posílit. Někteří se vydávají také k radiu City 93,7 FM. Kromě těchto dvou možností jsme zkoumali, která rádia by je mohla zaujmout.

Pro náročné fanoušky je možnost přeladit na digitální ČRo Radio Wave, zde se hraje skutečně nekomerční hudba, ta je však spíše okrajová. Jistou možností je i přechod na moravské Rádio Haná SkyRock, tamější rockové skladby jsou vyváženou alternativou vůči Radiu Beat a RockMax. I zde by se tak mohla část nových posluchačů rekrutovat. Není to však tolik pravděpodobná možnost, ale osobně směle doporučuji. Možností je i Rock Rádio ze stáje Media Bohemia.

Napíšu-li vám tu, že máte vyzkoušet Rádio Sázava, můžete mě považovat za blázna. Jenže, testoval jsem poslech v pátek dopoledne a nestačil jsem se divit. Klobouk dolů, rádio dostálo sloganu „originální rádio nejen pro střední Čechy„. Trochu dopilovat a posluchači se jistě pohrnou. Pobídnul jsem několik známých, ať vyzkouší, a dali mi za pravdu. Rádio Sázava od svého nedávného startu udělalo mílové kroky správným směrem (tedy kupředu). Byť i tento názor je značně subjektivní.

Nevadí-li vám německý jazyk, je jasnou volbou Antenne Bayern. Stanice známá i tuzemským posluchačům, krátce před revolucí jej mohli na svých přijímačích naladit na území Čech. A které rádio doporučujete vy?

bonton_pohodove_banner

Autor článku:

Komentáře (18)

  1. JJirka

    Já osobně poslouchám Wave, hudba tam je opravdu pestrá a neotřelá. Expresradio je rozhodně nejlepší, nicméně za zkoušku stojí třeba i Radio 1, které já osobně jsem nikdy neposlouchal, ale vím o něm.
    Když už autor článku zachází tak daleko, že doporučuje coby „vidlárny“ typu Rock Radio, zcela opačným směrem se nachází další alternativa v podobě divokého Spin Radia.
    Pokud ale mám odpovědět na otázku, které radio doporučuji já, moje volba míři jednoznačně k Radiu Wave ;-)

    1. Jerry Prohaska

      Děkuji za tip. Rock Radio má určitě své publikum, které je zase jiné než ostatní :)

  2. Václav Kadlček

    U Wave je škoda, že není na FM, pro mě osobně hudba na wave byla avantgardnější víc než na radiu 1, u kterého je poznat, že s tím má víc zkušeností. Nevím jak teď po té změně Wavu, ale bylo tam moc mluveného slova, třeba pořad diagnoza nebo i odpoledne, což bylo zajímavé, ale už je to míň hudební.
    Dík za přehled jinglů Bontonu, podle mě bylo sloučeno neslučitelné a to byl jingl Deejay s použitím „ty si moja prvá“(no name). Nebyly by také jingly E2 z období 2003? Jinak docela lehká změna proběhla: „onton“ na „laník“.
    Radio Sázava bylo vždy jiné než ostatní, nevím čemu se ted tak divíte? Proto si myslím, že posluchači ho ladí, že chcou změnu a to rádio na to má, a tak bych se vyvaroval hraní písniček, které ostatní hrajou každý den, nebo překročily míru počtu opakování, třeba Frenki goes to hollywood – relax, myslím si že to rádio je dost chytré, aby poznalo, které další skladby to jsou a vyvarovalo se jich, je to škoda, to tam přes den je od startu a i teĎ, taky mín tvrdého rocku by to chtelo.

    1. Jerry Prohaska

      Sto lidí, sto chutí – někdo rád mluvené slovo, jiný raději hudbu :) Jingly jsme si dovolili půjčit od konkurence. Ale rád jsem doplnil a těší mě Váš zájem. No Name pro DeeJay skutečně natočili, je to dosti odlišné, ale patří to do té doby.

      Jingly z historie Evropy 2 jsme měli v přehledovém článku: http://www.radiotv.cz/p_radio/r_obecne/20-let-v-ceskem-eteru-poprve-s-evropou-2/, z roku 2003 tam bohužel přímo nic není. Možná něco najdete na internetu, zeptám se kolegů.

    2. Jerry Prohaska

      Sázavu jsem rozhodně nechtěl urazit. Ale poslední dobou se posouvá hudba výrazně směrem kupředu!

    3. violista

      Nechápu co se vám na tom Wave toliko líbí …

    4. JJirka

      Je jedinečné, jeho hudba je objevná a odlišná, moderátoři inteligentní a narozdíl od drtivé většiny našich radií vysílá pořady „o něčem“ a má co říct. Vysílá pestré množství žánrových pořadů s velkým rozptylem a zajímavé publicistické pořady, ukazuje, že radio pro mladé nemusí bejt nutně nablblej kolovrátek.
      Tohle konkrétně se mi na Wave líbí.

    5. Barka

      Mě prakticky na Wave přivedl přes diskuse p.Jose a po čase musím uznat , že je
      vynikající. Je to fakticky to, co jsem v rocku a popu postrádal.

    6. SETI72

      Radio 1 je myslím lepší než Wave. Jde to líp „do uší“.
      Ale pro mě je jednička Beat, alternativu k životu nepotřebuju.

  3. Václav Kadlček

    Jirka – Wave je inteligentní stanice, to ano, proto se ji kolovrátky bály a vyštvali pomocí rady Čro z FM a jsem toho názoru, že by se to mělo změnit. Po strance mluveneho slova vždy byl čro na úrovni. Ne každá průzkumná hudba musí být až tak náročná nebo už jen soustava zvuků, jako třeba na studentkém rádiu R(vařící hrnec- to tam fakt bylo nekecám), což je trochu i případ Wave, ale nechcu nějak mystifikovat, po změně v dubnu jsem ho neslyšel. Radio1 všeobecně hraje to co jiné ne a zároven to ve většině případů není soustava zvuků, takže tato rovnováha mi docela vyhovuje z mého pohledu, ale i tak jsem pro aby se wave prosadil.
    J. Prohaska – taky zatím díky, rád bych právě si připomněl jingly E2 hlavně regionálního vysílání před změnou v 2004 http://www.evropa2.cz/cs/o-nas/press/-evropa-2-od-nove-sezony-s-novym-zvukem-57.shtml Něco jsem našelhttp://www.znelky.wz.cz/, ale ne ty regionální, jak frekvence říkali až na konci vstupu a taky né všechny předěly. Dlouho se tam drželo a možná ještě je původní“Kam vyrazit?“ A konec reklamy je teďka víc takový bublavý a cinkavý, před tím to bylo trhání papíru, jak přesně už nevim. Hudbu jsem si připomněl, tyhle jingly jsem nenašel.

  4. Václav Kadlček

    Jirka – Wave je inteligentní stanice, to ano, proto se ji kolovrátky bály a vyštvali pomocí rady Čro z FM a jsem toho názoru, že by se to mělo změnit. Po strance mluveneho slova vždy byl čro na úrovni. Ne každá průzkumná hudba musí být až tak náročná nebo už jen soustava zvuků, jako třeba na studentkém rádiu R(vařící hrnec- to tam fakt bylo nekecám), což je trochu i případ Wave, ale nechcu nějak mystifikovat, po změně v dubnu jsem ho neslyšel. Radio1 všeobecně hraje to co jiné ne a zároven to ve většině případů není soustava zvuků, takže tato rovnováha mi docela vyhovuje z mého pohledu, ale i tak jsem pro aby se wave prosadil.
    J. Prohaska – taky zatím díky, rád bych právě si připomněl jingly E2 hlavně regionálního vysílání před změnou v 2004http://www.evropa2.cz/cs/o-nas/press/-evropa-2-od-nove-sezony-s-novym-zvukem-57.shtml Něco jsem našelhttp://www.znelky.wz.cz/, ale ne ty regionální, jak frekvence říkali až na konci vstupu a taky né všechny předěly. Dlouho se tam drželo a možná ještě je původní”Kam vyrazit?” A konec reklamy je teďka víc takový bublavý a cinkavý, před tím to bylo trhání papíru, jak přesně už nevim. Hudbu jsem si připomněl, tyhle jingly jsem nenašel.

  5. Jenda

    Reaguji na větu z výše uveřejněného článku, cituji:

    „Oslabí Rádio Bonton Blaník nebo Impuls? Co myslíte?“

    Konec citátu.

    Pochybuji že cokoliv může oslabit Blaník nebo impuls. Nevím sice, zda formát „hezky česky“ je samospasitelný. Asi možná ne. Ale některé stanice jej mají zažitý a umí s tímto zacházet. Pokud je řeč o Blaníku event. Ipulsu, ten místo na mediálním trhu zřejmě má, ale proboha proč všichni kopírují jejich formát?? Na Blaník, potažmo Impuls si lidi zvykli a tyto stanice mají svou bázi posluchačů. A přiznejme si, velmi širokou.
    V případě Bontonu je toto programové salto mortale už skutečně jen lobotomie. Nebo decentněji v citátem z přednášky Járy Cimrmanna, pořádané na jaře roku 1911 na proslulé Sorboně: „Každé zlepšení je zpravidla relativní. Už tím, že stav, kdy se nedá zkazit zhola nic, je stále daleko“…

    Fakt mi to hlava nebere. Proč pořád jen pohoda, pozitivní, úžasný, určitě to dokážeme atd. V naší z kloubů vymknuté době je toho pozitivního už pramálo. A tímto se to rozhodně nezachrání. To je jen strkání hlavy do písku.

    Ještě k tomu playlistu New Bontonu, tedy zveřejněné ukázce:

    Jiří Schellinger – Jahody mražený
    Lynyrd Skynyrd – Sweet Home Alabama
    Bobr a Motýl – Vyznáni
    Hana Hegerová a Petr Hapka – Levandulová
    Argema – Jarošovský pivovar
    Sinead O’Connor – Nothing Compares 2U

    Co k tomu říci? To je skutečně smrtící dávka. Zbraň hromadného ničení v přímém přenosu. Hlavně super trojkombinace Bobr & Motýl – Hegerová – Argema. Kdo to programoval? Neskutečné…

  6. Václav Kadlček

    Tak to je bezpochyby, že Blaník nebo Impuls se už Bontonu leda směje:) Bonton pro I nebo B není o moc víc nebezpečný než třeba Orlík. Opačně nepředpokládám, že by Bonton nabyl nějaké větší poslechovosti, než co má teď. Proč by posluchači ladili něco, co jim za Prahou vyšumí. Nebude to žádný boom, jako když se rozjížděl blaník, tento formát je profláklý.
    1)Buďto pan Škoda chce usnadnit práci pro obchodní oddělení, že se ví pro kterou skupinu se hraje. Ono u těchle opakovačů je asi jedno kolik je ladí posluchačů, hlavně že hrajou pro zavedenou skupinu posluchačů, jinak si nedovedu vyvětlit existenci Fajn radia hity. Konkrétně třeba ve Zlínském kraji(při 3 vysílačích Fajnu) má Fajn poloviční poslechovost co Helax na zbytcích signálu, kterému hrozilo, že z něj bude taky Fajn, opačně se jim do toho nechce, protože asi není důležitá poslechovost, ale zavedená skupina posluchačů.
    2)Nebo pan Škoda nesleduje dění v éteru a nezná pohádku o rádiu Hey, které hrálo hezky česky
    PS: původní bonton by potřeboval očistu od věcí typu Katy Perry – I Kissed A Girl , potom přestup na E2 byl snadný, což byl účel, to je způsob lagardere – slučování, proto E2 spolykala tolik rádií a zároveň jí nekonkurovali, ale posluchači Bontonu se nenachají!

  7. Jenda

    Ještě mne napadlo, že nyní by se mohly dát staré vykrývače Bontonu nějakým jiným, třeba alternativním rádiím. Konkrétně Tábor, Benešov /zde by mohla vzniknout hezká metropolitní rádia/, pak Ústí n/L. Česká Lípa. Všechny vykrývače jsou v dosahu buď hlavního vysílače Blaníku /Benešov, Tábor/, nebo jeho dorývačů /Ústí. Č. Lípa/. Na co tam duplikovat stejný formát a pokud tam hraje Blaník, umí to jistě lépe.

  8. Tombonton

    Ahoj všem. Vím, že tohle už je neaktuální téma, ale rozhodl jsem se to sem napsat. Před pár dny jsem založil na webu e-petice.cz petici za návrat původního Rádia Bonton. Ta petice byla založena hlavně proto, že lidé z mimopražských regionů dodnes nemají na FM žádnou alternativu. Byl bych vám moc vděčný, kdyby jste si chvilku udělaly čas a podepsaly tuto petici. http://e-petice.cz/petitions/za-navrat-puvodniho-radia-bonton.html
    Děkuju a omlouvám se za spam.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: