Ročenka 2012: Co přinesl rok 2012 na multiregionálních stanicích a rozhlasových sítích?

rocenka_002

V dalším díle ročenky zmapujeme multiregionální rádia a zamíříme též k rozhlasovým sítím. Výrazného rozšíření pokrytí se dočkala zejména rádia společnosti Radio Investments. Radio Beat získalo opět řadu nových kmitočtů a rozšířilo tak své frekvenční portfolio, zkrátka nepřišlo ani sesterské Country Radio: To díky zvětšujícímu se územnímu dosahu dokázalo získat jedny z nejlepších výsledků poslechovosti ve své historii.

Rok se s rokem sešel a redakce RadioTV vám přináší několikadílný seriál, ve kterém zmapujeme největší události uplynulého roku 2012. Zásadní informace z uplynulého roku jsme se rozhodli členit podle jednotlivých regionů České republiky (podobný systém využíváme při analýzách poslechovosti).

Country Rádio: Výrazně expandující stanice s úspěchem

Country Rádio si alespoň jednou týdně naladí 491 tisíc posluchačů, denně potom 258 tisíc. Meziročně si v týdenním ukazateli poslechovosti dokázala stanice polepšit o 60 tisíc, což je signifikantní nárůst. Vděčit tomu samozřejmě může nejen svému playlistu a programu, ale též vzrůstajícím pokrytí. Nejčastěji se na stránkách RadioTV mluví o Country Radiu právě v souvislosti s udělenými a spuštěnými kmitočty.

DOPORUČUJEME: Zájem rádií o Brno 98,1 MHz je enormní – country, dance, též dechovka a oldies

Na svém posledním letošním zasedání udělila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání Country Radiu novou frekvenci v Třebíči. Country Radio rozšiřuje pokrytí o tři nebonitní kmitočty v lednu 2012, stejnojmenný provozovatel úspěšně zažádal o technické parametry Písek město 2 101,5 / 200 W (zásah 32 072 obyvatelé), Strakonice město 94,6 / 200 W (28 923 obyvatelé) a Trutnov město 104,4 / 200 W (44 460 obyvatel). Jedná se o skutečně velký úspěch. Country Radio zkoordinovalo též kmitočet Příbram 92,2 MHz (200 W). S potenciálním zásahem 46 679 obyvatel nebyl shledán jako dostatečně bonitní, a tak jej RRTV udělila bez vyhlášení licenčního řízení.

Největší zásah ale udělalo Country Radio v červenci, kdy najednou získalo šest kmitočtů, mezi nimi byly frekvence určené pro Český Krumlov, Jindřichův Hradec, Dačice, Klatovy, Tachov a Křivsoudov.

rocenka_banner

Evropa 2: Mohutná kampaň na nový program

S novým vedením představilo rádio Evropa 2 nové vysílací schéma včetně nové večerní show. Od začátku ledna 2012 obíhalo ve vysílání tajemné promo na datum 12. ledna 2012, přesně v 9:00. Čas označoval zahájení nového vysílacího schématu rádia Evropa 2. Ranní show Leoše Mareše, Patrika Hezuckého a Lucie Šilhánové zůstává beze změny od 6 do 9 hodin. Po něm se po sedmi letech vrací do dopoledního vysílání Afterparty známý Pavel Cejnar, ten si mění čas s Liborem Boučkem.

TEASER 12.1.2012 v 9.00 by RadioTV.cz

Od 9 do 12 hodin dělá společnost Pavel Cejnar. Nově se posluchači naladí na beatboxové vlny v rubrice Škola beatboXXu, natočené víkendovými moderátory Nastym a En.druem. V pravé poledne startuje blok MaXXimum muziky s Ivou Vavřínovou, kterou doprovází Zorka Kepková, stávající moderátorka Snídaně s Novou. Odpolední mikrofonové otěže přebírá Libor Bouček s pásmem Refresh.

K TÉMATU: Evropa 2 aktualizuje vysílací schéma, představuje novou show Tobiho a Vladimíra

Středeční večer servíruje posluchačům Evropy 2 novou show Rebélie Tobiho a Vladimíra. Součástí každého všednodenního večera byla rubrika Bravíčko. Start moderovaného víkendového vysílání se přesunul na osmou hodinu, posluchače dopoledním vysíláním provázeli Petr Cerha (Nasty) a Ondřej Havlík (En.dru). Na konci roku 2012 se už ví, že Ondřej Havlík není členem moderátorského týmu, skončila i večerní show Tobiho a Vladimíra. Do týmu však přibyl Jindra Ekl.

UP Rebélie Tobyho a Vladimíra by RadioTV.cz

Fajn radio: Soutěž o iPhone5, nové posily týmu

Síť Fajn radio připravila u příležitosti zahájení prodeje iPhone 5 na českém trhu guerilla akci na Václavském náměstí, kde se před týdnem prodal vůbec první iPhone 5 v Čechách. Na Fajn iPhone guerillu z Václavského náměstí navazuje soutěž o nejnovější model přímo v éteru. Dnes jsou na programu finálová kola.

Rozhlasová síť Fajn radio přivítala v září v moderátorském týmu novou posilu, stal se jí Dominik Turza, který je spíše známý jako Smrtka z televizní soutěže Novy s názvem Talentmánie. Ve vysílání je prezentován jako DJ Rockstar. V odpolední show Nekecej OnAir přibyla od pondělí 3. září nová rubrika „Pevný Bojar aneb rady otce Fúrie“. Programový prvek vychází ze stejnojmenného pořadu internetové televize Stream.cz.

TEASER Pevný Bojar a otec Fúrie (Fajn radio) by Marketing&Media CZ

Fajn radio přichází v únoru s novou mobilní aplikací, kterou chce umožnit svým posluchačům mít nejnovější songy stále v kapse. S Fajn aplikací budou moci posluchači jednoduše vybírat z nabídky všech Fajn rádií včetně webových, sledovat aktuální playlist a program vysílání, nebo shlédnout obrázek právě hraného alba, či singlu.

Hitrádio: Nový speciál Milenium

Každý všední den po 21. hodině naladí posluchači od března 2012 hodinu Milenium, na svědomí jej bude mít hudební expert René Hnilička, jehož znají posluchači z dalšího speciálu Devadesátka. Tentokrát ovšem v playlistu budou dominovat interpreti jako Shakira, Dido, Black Eyed Peas, ale i čeští Kryštof, Aneta Langerová nebo Divokej Bill. Novinku představila kromě radia City 93,7 FM i Hitrádia

Také Hitrádia nabízí novou aplikaci určenou pro tzv. chytré mobilní telefony. Zdarma si můžete stáhnout software, který vám umožní poslouchat vaše rádio kdekoli, na displeji se zobrazují názvy hraných skladeb (včetně grafického obalu CD a textu písničky). Nechybí ani webové speciály Zóna lásky, Milenium a další.

Moderátoři Ranní show Hitrádia Vysočina museli dodržet slovo a vyfotit se bez šatů. Sázka proběhla v návaznosti na téma vysílání, v němž se hovořilo o nahotě prince Harryho a publikování jeho fotografiích v rouše Adamově v bulvárním tisku. Právě v tomto okamžiku vznikl sázka: „Pokud někdo z Vás podpoří prince Harryho s námi a nebude se stydět za nahotu svého těla, půjdeme do podpory s Vámi.”

UP Milenium s René Hniličkou by RadioTV

Radio Beat: Expanze pokračovala i v roce 2012

Expanze Radia Beat je neutuchající, ani na řadě zasedání RRTV nevychází provozovatel Broadcast Media naprázdno. Do vínku byl “classic-rockovému” formátu mimo jiné přidělen nominál 107,8 MHz. Díky vyzářenému výkonu 200 W bude zásobit až 41 652 obyvatel Svitav-Opatova. Jak doplňuje RRTV, podle ústního vyjádření znalce nebyl kmitočet shledán dostatečně bonitním pro vyhlášení licenčního řízení.

Radio Beat ovládlo deváté zasedání RRTV v roce 2012. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání opět zasedala, silným hybatelem na jejím devátém zasedání, které se konalo 9. května, byla společnost Brodcast Media, pro Rádio Beat získala povolení k přesunu trutnovského prostředku a své državy rozšiřuje pro Náchod a Uherský Brod.

Rádio Blaník: Programové novinky a více české hudby

Rádio Blaník přistoupilo od 15. října 2012 k výraznějším změnám ve svém dosavadním programovém schématu. Největší novinkou je nový blok “České odpoledne”, jedná se o informační mozaiku, v níž dominuje české a slovenská muzika. Každé pondělí navíc přivítá Jirka Svoboda přímo ve studiu známého hosta. Z dopoledního vysílání se přestěhovala do nového slotu stálice rádia Vladimír Čech. Za mikrofon nově usedá samotný programový ředitel Rádia Blaník Daniel Rumpík.

S příchodem podzimu připravilo Rádio Blaník několik dalších akcí pro své posluchače. První akce proběhla už v sobotu 6. října. Kromě pouštění draků mohli účastníci objevovat i zajímavé letecké modely.

Rádio Blaník se svými posluchači slavilo na Koncertech pro všechny bezva lidi své třinácté narozeniny. K této příležitosti vydala stanice tradiční narozeninové noviny. Navíc vydává v pořadí již třetí CD Hezky česky, které navazuje na desetidílnou řadu Pohodové české písničky. V Sokolově pak s novými posluchači pokřtí právě spuštěnou novou frekvenci 103,7 MHz.

Rádio Blaník: Ještě více hezky česky (PROMO) by RadioTV.cz

Radio Čas: Majitel stanice získal multiplex 4

Dopravní Rádio Dálnice, kterému patří jihlavská frekvence 99,4 MHz, na ní nějaký čas nevysílalo. Potenciální posluchači zde mohli naladit Radio Čas Dyje, které rovněž provozuje mediální dům podnikatele Radima Pařízka. Ten tvrdí, že se jednalo o technický problém trvající pouze několik hodin. Podle našich informací ale trval tento stav minimálně několik týdnů. Sporné vysílání zaregistrovala i RRTV.

Od března 2012 naladí posluchači Radia Čas v Zábřehu a okolí svou stanici na novém kmitočtu 88,6 MHz. Účelem nové frekvence je zlepšit pokrytí tohoto města, které je nedostatečně pokryto. Malý 50W bubláček může oslovit lehce přes 25 tisíc posluchačů. Který kmitočet bude následovat? A kolik jich společnost Juke Box provozuje?

Druhý rockový vysílací prostředek, který byl udělen na pátém zasedání RRTV v roce 2012, putoval na konto společnosti JUKE BOX. Programový okruh Radio Čas Rock s potenciálním zásahem 34 826 posluchačů naladíte v Novém Jičíně, nominál 91,6 MHz vyzařuje výkonem 100 W.

25. ledna došlo k poměrně zásadní změně na českém televizním trhu digitálního terestrického vysílání. Český telekomunikační úřad a společnost Telefónica Czech Republic jakožto provozovatel multiplexu 4 oznamují, že celá síť frekvencí bude mít nového vlastníka. Je jim firma Digital Broadcasting, jejímž většinovým vlastníkem je rozhlasový podnikatel Radim Pařízek.

Radio Čas také promovalo ve svém vysílání novou frekvenci v Zábřehu, na nominálu 88,6 MHz hraje od dubna 2012.

UP Nově v Zábřehu by RadioTV.cz

Rádia Kiss s novým programem

Poměrně významné, neřkuli radikální změny představila rádia Kiss během podzimu 2012. Novou odpolední show má například rádio Kiss Hády, „Odpolední Kisslík” představil jako průvodce dva jmenovce Ondřeje. Revoluční obměnou prošlo programové schéma rádia Kiss Jižní Čechy, odpolední dvojice má ranní drive a ostřílený matador z večerního bloku má odpolední prime-time.

Jako nebonitní byl v roce 2012 shledán nominál 97,1 MHz pro Děčín město a okolí. Ačkoli s výkonem 100 W osloví podle výpočetního systému RadioLab 53 676 obyvatel (a dříve by byl označen jako bonitní kvůli překročení hranice 50 tisíc), odborné stanovisko znalce neshledává kmitočet jako dostatečně bonitní pro vyhlášení samostatného licenčního řízení. Pro úplnost je třeba dodat, že udělen byl společnosti Rádio Bohemia pro program Kiss 98fm. Původně pražský program dokryje severní Čechy, dosud v této oblasti žádná ze stanic sítě Kiss v regionu nepůsobí a broadcaster tak může vyplnit mezery na tamním trhu.

K velké změně se odhodlalo i pražské rádio Kiss 98. Nejen, že inovuje zvukový obal, představilo nový staniční hlas. Od pondělí 5. března promlouvá k posluchačům charizmatický hlas herce a dabéra Jana Maxián, znát ho ovšem mohou i fanoušci hudebního tělesa Nightwork.

Zvukový design provedl Martin Hájek, grafika se inspiruje dosavadním obalem. Jingly dostávají nové aranžmá a přichází se zcela novými prvky. Ve vlastní produkci vznikal zvukový obal více než dva měsíce.

Nový obal rádia Kiss 98 (120305) by RadioTV

Radio Hey vysílalo z Wroclawi

Čeští fanoušci cestující na zápasy národního fotbalového týmu mohli díky lokálním zpravodajským informacím Rádia Hey mít servisní informace v češtině a to přímo ve vysílání jednoho z místních polských rádií. Informace o dopravní situaci ve městě, které pomohou při příjezdu a odjezdu fanoušků ze zápasů ve Wroclavi a živě aktualizované tipy na návštěvu zajímavostí města nebo místních restaurací a hospod.Radio Hey vydalo v prosinci druhou knihu s „československým humorem“, autory jsou moderátoři ranní show stanice Federálové. Radko Bobák a Tomáš Kučera se v prvním díle ohlédli za svou dovolenou v Bibione.

Síť rockový stanic Radio Hey! představila v říjnu 2012 zcela nové internetové stránky. Hlavním znakem je především jednoduchost a přehlednost webové prezentace, nechybí tradiční sekce věnující se programu a staničnímu týmu.

radiohey_novyweb

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .