Říjnové novinky na VKV vysílačích

novinky_vkv_10První sněhové vločky se s končícím měsícem otřely o naše hory a vysočiny, zvěstujíc brzký příchod bílé paní zimy. Toulaje se s přenosným tunerem krajem monitoruji novinky. S otázkou na rtech se pak broadcasterů ptám – „Stihli jste pánové rozvysílat naplánované vysílače? Nebo alespoň namontovat železo?!

Již brzy bude problém se do kopců vůbec někam s autem prokousat, natož ještě mrznout při montáži. Lhůta 180 dní do faktického rozvysílání se lehce může zdát neskutečně tvrdou. Retrospektivně se spolu podíváme, co se událo na VKV vysílačích v měsíci říjnu…

Beat získal další kmitočet, tentokráte v Chomutově!

Na zatím nejnižším čísle stupnice VKV-FM pásma bude moci brzy v Chomutově vysílat naše rocková jednička, Radio Beat. Dalším obdrženým kmitočtem do sbírky 200W perliček sestavujících pokrytí Beatu je vysílací prostředek Chomutov/hotel Armabeton 340+65m, o nominálu 88.5 MHz a síle (23dBW) 200W vertical. Jeho hlavním úkolem je propojit mosteckou frekvenci 93.0 MHz/200W s karlovarskou 106.8 MHz/200W. V zásahu najdeme města Chomutov, Jirkov, částečně i Žatec či Kadaň. Teoreticky až 100 tisíc potenciálních posluchačů pro classic rockový Beat.

Další řádky zprávy RRTV hovoří o zamítavém stanovisku od ČTÚ pro město Hodonín. Snažení Beatu uspět zde s kmitočtovou alternací 92.2, 94.0 a 103.6 MHz zatím vychází pro classic rock na prázdno.

Gama Radio se zatím nikam mimo Mostecko nerozšíří

Zajímavým počinem byla se závěrem prázdnin podaná obšírná žádost na koordinaci broadcastera Gama media s.r.o. provozujícího mostecké Gama Radio. To se pokusilo na ČTÚ koordinovat shodnou tzv. „vázanou“ frekvenci 107.9 MHz pro dokrytí západočeských krajských měst, aglomerací Plzně a Karlových Varů.

Narazila ovšem na kolizní frekvence Domažlice 107.8 MHz (ITU 10kW) a Fichtelberg 107.7 MHz (ITU 2kW). Stejně tak neuspěla s koordinací v Polabské nížině, to když chtěla umístit frekvenci 106.1 MHz do Mělníka. Stopku Gamě vystavila vysoce pravděpodobně kolize s pražským Rock Zone 105.9 MHz vzdáleným pouhých 25km.

Gama Radio v úterý 19. října navýšilo výkon vysílače z 200 W ERP ma 500 W ERP. Od zvýšení výkonu očekává stanice nejen větší dosah vysílání na frekvenci 107,9 FM, ale také tzv. „vyplnění ďolíků“, například na Teplicku či Kadaňsku, kde předtím nebyl signál ideální.

Radio Čas FM získalo kmitočet v Rosicích u Brna

Zkoordinovat vázaný kmitočet k Velkému Meziříčí 92.2 MHz, níže jej umístit k Brnu tak, aby vyplnil mezeru na D1 před metropolí Moravy. Asi nějak takhle zněla hlavní idea, konkrétní úkol koordinátora pracujícího pro Radio Čas FM, Radima Pařízka.

Normální „volný“ kmitočet zde evidentně zkoordinovat nešel. Nebo to bylo prostě jen lehčí…? Ať tak nebo tak, podařilo se! Nově udělený dokrývací kmitočet Rosice-Ostrovačice 399+30m o shodné číslici 92.2 MHz a síle (21.8dBW) 150W ERP putuje pod křídla JUKE BOX s.r.o. provozujícího právě program Čas – FM mutace brněnsko.

Že je první zmíněný kmitočet Velké Meziříčí 92.2 MHz/100W již skutečně v provozu jsem si dnes výjezdově ověřil přenosným radiem u městečka Polná, cca 25km od jedenáctitisícového dálničního městečka, VelMezu.

cas_mapa_pokryti

Nově spuštěné vysílače v říjnu 2010:

14.10. Radio Beat už i na Českokrumlovsku!

Devět dva devět a třicet dva, to jsou charakteristická čísla pro další oživený vysílač Radia Beat. Naše classic rocková jednička nabírá před blížící se zimou tempo přímo pekelné, to když za 14 dní spouští již třetí vysílací kmitočet. Fakticky od včerejšího odpoledne, 13. října, se mohou příznivci kytar a břitkých tónů zaposlouchat do vysílání Radia Beat i na Českokrumlovsku. Vysílacím místem je stanoviště Kiss JC, vodárna ve čtrvti Horní Brána 575+15m, kde na jednoduchém stožárku vně budovy vidno dvojičku vysílacích dipólů od firmy FPG s označením 4135.

Frekvence novinky je 92.9 MHz s ERP 200W vertical s mírným omezením na jih (Rakousko). Jde již o třicátýdruhý aktivní vysílač Radia Beat. Však nevelkého zásahu, který reálně činí zhruba 25 tisíc potenciálních posluchačů. Potud charakteristika čísel. Hezký poslech, rockeři!

13.10. Kiss Hády spustilo poslední přidělený vysílač – Dačice 89 FM!

Včera ve večerních hodinách spustilo HOT AC formátové radio Kiss Hády svůj třináctý a zároveň poslední přidělený kmitočet Dačice/Urbanečský vrch 562+38m o frekvenci 89.0 MHz a síle 500W ERP. Aby tak dokončilo své letité snažení o kontinuální pokrytí jižní Moravy a moravské části Vysočiny.

Pětisetwattový kmitočet, sic je zatím v testovacím módu, bezproblémově pokrývá Slavonicko, Jemnicko, Dačicko a Telečsko. Signálem krásně přechází v sousedící vysílací prostředky Kiss Hády.

Kvalitní signál je na vysílač dopravován ballem jihlavské frekvence 107.7 MHz, použitý anténní systém nese označení „logo“ firmy FPG s označením 4130, a jde o dvoupatrový systém vertikálních dipólů s odraznicí.

Není od věci připomenout, že na stejnou kótu, do stejného anténního systému se pravděpodobně ještě v říjnu sdruží a přesune svůj původně slavonický vysílač 100.8 MHz/1000W ERP classic rockové Radio Beat. Novým vysílacím místem si v pokrytí razantně polepší!

kiss_hady_vysilace

* Dačice jsou přirozeným centrem jihozápadní Moravy, avšak při správní reformě v roce 1960 byly i se svým okolím začleněny do Jihočeského kraje. (pozn. autora) Brněnské Kiss Hády s umístěnkou v jihočeském kraji, domovině Kiss JC, pak mohou znít někomu trošek zvláštně.

13.10. Radio Beat spouští silný vysílač v západních Čechách!

Jak jistě ze zkušeností víte, plzeňská frekvence Radia Beat 97.5 MHz/100W ze Štruncových sadů 302+70m je laditelná a poslouchatelná pouze v městě Plzni. Za jejími hranicemi pak brzy zarušená okolitými kmitočty. Proto ji Beat v idee brzy vymění za dvakráte silnější a méně rušenou 107.3 MHz/200W ERP.

Zásadněji však na západě Čech do pokrytí Beatu promluví 7. října nastartovaný vysílací prostředek – Klatovy/Štěpánovice 495+45m o frekvenci 103.3 MHz a síle 400W vyzářeného výkonu. Silný kmitočet je dle měření slyšet nejen na Klatovsku, ale slušně laditelný je i v některých částech Plzně, či v obcích severně nad krajským městem. Se samozřejmostí sobě vlastní pak doplňuje plzeňskou frekvenci po dálnici D5 až někam k městu Stříbro.

mapka_klatovy Mapka 400W ERP D=340° pro: Klatovy/Štěpánovice 495+45m

21.10. Radio Beat 100.8 FM – Slavonice –> Dačice!

Od večera 21. října již nehledejte kilowattový vysílač Radia Beat o nominálu „sto-celých-osm-ef-em“ na stožáru pily 529+20m při nádraží ve Slavonicích. Je totiž přesunut na novou, co se do pokrytí týče výrazně lepší, severnější lokalitu – Dačice/Urbanečský vrch 562+38m.

Nejen pokrytí, které se teď krásně napojí na vysílače v Jihlavě 92.5, Třebíči 99.5 a Znojmě 93.8 MHz, ale i zásah se výrazně zvýšil! Vždyť nyní, po Praze 95.3 druhý nejsilnější vysílač Beatu bezproblémově pokrývá Slavonicko, Jemnicko, Dačicko a Telčsko.

beat

27.10. Radio Petrov vysílá ve Znojmě, naladíte jej na 92.8 FM!

Poslední registrovaný počin měsíce října hledejme opět na Moravě. Brněnské pohodové Radio Petrov spustilo v podvečer svůj osmý vysílač pro město Znojmo a blízké okolí. Poslední z řady letošních petrováckých přídělů hledejme oživen přímo v centru města Znojma na ul. Dvořákově 21 – 305+35m. Vysílací anténou je radiu jediný vertikální dipól firmy FPG s kódovým označením „4135“ směřovaný cca k S-SZ.

petrov_znojmo Mapka 200W ERP D=340° pro: Znojmo/Dvořákova 305+35 m

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .