Report 2017 zná své vítěze, pro SRT byl letošní ročník přelomový

Šestadvacátý ročník pravidelné přehlídky zpravodajských, publicistických a dokumentárních pořadů s názvem REPORT vyhlásila v polovině prosince vítěze. Společně se ohlédněme za počiny, které vzbudily u členů Sdružení pro rozhlasovou tvorbu (SRT), rozhlasových tvůrců, teoretiků a studentů největší ohlas. V letošním ročníku se podařilo výboru SRT navázat spolupráci s jihlavským festivalem dokumentárních filmů.

Report 2017 - vyhlášení výsledků v budově Českého rozhlasu, autor: Sdružení pro rozhlasovou tvorbu

Report 2017 – vyhlášení výsledků v budově Českého rozhlasu, autor: Sdružení pro rozhlasovou tvorbu

Sdružení pro rozhlasovou tvorbu je spolek sloužící jako diskuzní platforma pro rozhlasové tvůrce, studenty, teoretiky a příznivce zvukových děl. Na přehlídkách slovesné, zpravodajské, publicistické i dokumentární tvorby jsou přítomni tvůrci všech generací, v letošním ročníku REPORT zaujaly zejména příspěvky mladší generace tvůrců a oceněna byla i tvorba pro duchem mladé posluchače.

V polovině prosince proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků v Galerii Vinohradská v budově Českého rozhlasu.

I. kategorie: zpravodajské a publicistické pořady

1. místo a zároveň cena Zdeňka Boučka za originalitu Jonáš Zbořil – Jak se mladí vyrovnávají se smrtí
2. místo Vojtěch Berger – Romové v Sheffieldu
3. místo Monika Tomášková – Ptačí chřipka v Olomouci potvrzena

Cenu za originalitu získal vítězný příspěvek Jonáše Zbořila s názvem „Jak se mladí vyrovnávají se smrtí“, tématu řadou médií opomíjeným se zhostil s velkým odhodláním. Tento příspěvek pro Radio Wave budu mít v hlavě ještě dlouhou dobu, osobní výpověď respondentky byla zachycena citlivě, bez senzacechtivosti a s pokorou.

Jarní Report 2017: Pozornost na sebe upoutali zejména mladí tvůrci

V jarní části rozhlasové soutěžní přehlídky pořadů s názvem Report 2017 měli přítomní možnost poslechnout si celkem 17 soutěžních příspěvků. V první kategorii zpravodajských a publicistických příspěvků zvítězil Jonáš Zbořil s příspěvkem „Jak se mladí vyrovnávají se smrtí?“.

....

II. kategorie: publicistické pořady

24. října 2017 v Divadle Na Kopečku Ji.hlava

1. místo a zároveň Cena generálního ředitele ČRo Mária Pfeiferová – Hra
2. místo a zároveň Cena Jiřího Hrašeho Romana Pszczolková Kubicová –
Když se řekne „zuška“ (1./3)
3. místo Ondřej Novák – Labyrintem brutalismu

Sdružení pro rozhlasovou tvorbu se zapojilo do Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Zatímco televizní dokumenty jsou v popředí zájmu, rozhlasové dokumenty jsou někdy neprávem opomíjené. Co se týče témat a kvality, drží krok s těmi televizními. Velmi často otevírají témata, jichž se televize chopí později nebo vůbec. I toto je možnost, jak kvalitní veřejnoprávní tvorbu ukázat širší veřejnosti.

AudioREPORT v Jihlavě, autor: AudioDokument žije

AudioREPORT v Jihlavě, autor: AudioDokument žije

III. kategorie: dokument, feature, pásmo

25. a 26. října 2017 v Divadle Na Kopečku Ji.hlava

1. místo Tereza Reková – Matěj
2. místo Ivan Studený – Paskováci
3. místo Dan Moravec – Coming In

Radio Wave svým hudebním zaměřením oslovuje specifickou a poměrně úzkou skupinu posluchačů, v programovém schématu se ovšem najde řada příspěvků, které by mohla mít ambice překročit tuto hranici a vydat se k dalším lidem. V letošním roce vkročila stanice do dosud málo probádaných sfér podcastu s projektem „Zhasni!“. Ryze webový projekt měl několik témat, jež rezonují společností. Tvůrce Dan Moravec přinesl dokument na téma „Coming In“.

Přítomnou porotu oslovil a příspěvek umístil na třetí příčce. Originální počin z dílny Českého rozhlasu se dostal i právě k těm, kdo vlny veřejnoprávního rádia neposlouchají. Přeji tvůrcům, ať se i těmito kroky podaří dostat se k novým posluchačům. Je to jeden ze způsobů, jak mladé dostat k poslechu Českého rozhlasu.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .