Radioservis zprostředkuje vzpomínky na květen 1942 a dílo předního britského autora

radioservis

Radioservis, vydavatelství Českého rozhlasu, uvádí na trh několik novinek. Některé z nich vám dnes představíme. První z nich je působivé vyprávění československého pilota, generála Františka Fajtla, ten popisuje krušné chvíle května roku 1942. Jeho kniha ožívá hlasem Jiřího Ornesta v nahrávce Českého rozhlasu České Budějovice. Druhá nahrávka má společného jmenovatele, Ivan Trojan nás zavede do poválečného Berlína, kde svede citovou bitvu.

František Fajtl: Sestřelen

Hlasem Jiřího Ornesta ožila v roce 2008 v Českém rozhlase České Budějovice  vzpomínky nositele čtyř československých válečných křížů a ocenění britského, francouzského a sovětského řádu generála Františka Fajtla. Jeho literární svědectví pro rozhlas upravil režisér Lubomír Koníř a v těchto dnech vydává na CD vydavatelství Radioservis.

Ve své první knížce Sestřelen vylíčil své válečné dobrodružství, které nás nepřestává fascinovat. 5.května l942 byl se svým spitfirem sestřelen nad okupovanou Francií. Přestože byl po nouzovém přistání v poli obklíčen Němci, podařilo se mu uniknout. Československý pilot v britské uniformě se proměnil v pěšáka a s pomocí francouzských venkovanů potom v civilistu, který dokázal projít Francií až k Pyrenejím, překonat je a skončit svou jednoměsíční pouť ve Španělsku. K překvapení kamarádů, kteří už se s ním v duchu rozloučili a rozebrali si jeho věci, se vrací do Anglie a znovu usedá do letadla. Rytíř válečného nebe František Fajtl nebyl postavou velký. To bylo pro těsnou kabinu spitfirů výhodné. Je však bezesporu velkou postavou lidského zápasu o svobodu,“ říká k osobě Františka Fajtla Zdeněk Svěrák.

DOPORUČUJEME: Vzpoura mozků: Když komiksová legenda ožije na rozhlasových vlnách

Druhá světová válka trvá třicet jeden měsíc, píše se květen 1942 a Anglie právě absolvovala největší leteckou bitvu v dějinách, Královské letectvo teď brání britské výsostné území, navíc vstupuje do ofenzivy proti Luftwaffe. A zde vstupuje do děje osoba Františka Fajtla, ten je  vroce 1942 plnoprávným členem RAF v hodnosti majora (squadron leader).

Tak je tomu i 5. května 1942, kdy je cílem mise francouzské nákladové nádraží v Lille. Z májového operačního letu se však František Fajtl nevrací; ne, nikdo jeho letadlo neviděl hořet nebo padat, ale to ještě nic neznamená. Mezi šťastnými navrátilci z mise na Lille není. Jeho jméno je na tabuli v seznamu letců opatřeno poznámkou – missing – nezvěstný,“ uvádí nás do děje režisér Lubomír Koníř. Český pilot je ovšem stále naživu, hořící letoun totiž uhasila kyprá půda francouzského pole.

RECENZE: Rudolf Hrušínský se vrací jako komisař Maigret v druhé řadě detektivních příběhů

Když jsem připravoval Fajtlův text k natáčení, měl jsem od začátku jasno o jeho interpretovi. Jiří Ornest patří mezi ty zkušené rozhlasové (neviditelné) herce, kteří si od první chvíle získají posluchačovu pozornost. Dokáže vnímat souvislosti i citlivě zacházet s těmi několika málo výrazovými prostředky, které samota rozhlasového studia nabízí, ale především – přesně je dávkovat. Pokud se vám bude zvuková podoba jednoho z nejpozoruhodnějších textů Františka Fajtla líbit, je to nepochybně i zásluhou Jiřího Ornesta.“

frantisekfajtl_sestrelen

Ian McEwan: Nevinný

Jméno britského spisovatele Iana McEwana není patrně třeba blíže představovat, je laureátem prestižní Bookerovy ceny, patří tak k nejvýznamnějším britským spisovatelům současné doby. Velkých ohlasů se dočkala jeho díla rovněž v tuzemsku, prakticky všechny jeho romány byly přeloženy do češtiny a to poměrně v krátkém časovém úseku.

Hlavní postava Leonard Markham promlouvá k posluchačům hlasem předního českého herce Ivana Trojana, ten v režii Ladislava Smočka pracoval na dramatizaci románu Nevinný pod taktovkou Českého rozhlasu už v roce 2005, nově se dostává na dvě CD. Po boku Ivana Trojana uslyšíme Zuzanu Stivínovou v roli Marie Eckdorfové. Leč Němka, přesto ji Leonard miluje. Na CD uslyšíme Ladislava Mrkvičku v roli Boba Glasse.

PSALI JSME: Radioservis k památce Radoslava Brzobohatého vydává Ministerstvo strachu

Jan Kolář, který měl na svědomí dramatizaci, k námětu románu říká: „Zdá se, že i v tzv. postmoderní době většina čtenářů dobré literatury touží po silném příběhu s překvapivou pointou a McEwan jej umí napsat opravdu brilantně. Ladislav Nagy v doslovu k McEwanovu Pokání uvádí, že pro spisovatele jsou typické postavy silných žen a slabých mužů a polarita a mocenské hry mezi mužem a ženou zajímají autora asi vůbec nejvíc. A to je i jedno z důležitých témat knihy Nevinný.“

Špionážní thriller Iana McEwana nás zavede do roku 1955, tehdy CIA ve spolupráci s britskou MI6 zahajuje operaci Gold. „Šlo o tunel prokopaný ze západního sektoru rozděleného Berlína do ruské zóny. Cílem byl odposlech sovětských armádních linek. Tunel byl Sověty odhalen v dubnu 1956, ale pravděpodobně byl prozrazen už při jeho plánování sovětským krtkem v britské tajné službě Georgem Blakem,“ zde podle Jana Koláře podobnost s realitou končí. „Vše ostatní – ponurá atmosféra válkou rozbitého Berlína, soupeření špionážních služeb a především tragická love story mladého britského technika Leonarda Markhama a o šest let starší rozvedené Němky Marie Eckdorfové, do níž zasáhne osudová náhoda – je dílem autorovy nevšední fantazie.“

NENECHTE SI UJÍT: Radioservis vydává nahrávky humorných písniček a reklam z let 1927-1943

Leonard svým počínáním zradil i nezradil, zabil i nezabil. Berlín lze v románu (bez pejorativního významu) označit jako schizofrenní, nic není jednoznačné, jak by se mohlo zdát. Můžeme tak ospravedlnit, přesvědčovat či přemítat nad činy. Jenže není cesty zpět.

ianmcewan_nevinny

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .