Radioservis pokračuje v hudební škole „Nebojte se klasiky“

nebojte-se-klasiky-9-12-kompletNetradiční škola informující o klasických dílech s názvem „Nebojte se klasiky„, kterou na CD vydává společnost Radioservis, pokračuje novou sérií, v níž představuje vrcholná díla nejznámějších skladatelů. Rusalka, Carmen, Kouzelná flétna i Prodaná nevěsta se dostávají k široké veřejnosti jako jedinečné dramatizace v podání předních českých herců. Nedílnou součástí jsou však též ukázky zpívaných partů a samozřejmě rovněž hudba samotná.

Jedním z hlavních cílů projektu je otvírat dětským posluchačům zdánlivě uzavřený a odtažitý svět opery. Tyto převyprávěné příběhy slavných oper (v úpravě Jana Jiráně) s hudebními ukázkami z archivu Českého rozhlasu, přiblíží dětem i dospělým obsah oper tak, aby jim porozuměli a dokázali je ocenit. Operní postavy na CD ztvárnili např. Vojta Dyk, Tatiana Vilhelmová, Ivan Trojan, Jiří Lábus, Ondřej Vetchý, Petr Vacek, Libuše Šafránková, Marek Eben a mnozí další. V hudebních ukázkách uslyšíte např. Beno Blachuta, Eduarda Hakena, Iva Žídka, Drahomíru Tikalovou, Magdalenu Hajóssyovou, Janu Jonášovou a mnohé další,“ říká pro RadioTV.cz Markéta Konopová, PR manažerka Radioservisu.

V loňském roce představilo vydavatelství Radioservis ve spolupráci s Českým rozhlasem nový, hudebně-výchovný projekt „Nebojte se klasiky“. Podtitul „Hudební škola na CD pro žáky, učitele i zvídavé rodiče“ cílí zejména na děti ve věku od 8 do 12 let: „Představovaná CD lze využít jako kvalitní prostředek zpestření výuky v hodin ách hudební výchovy, jež jsou zaměřeny na vážnou hudbu. CD ‚Nebojte se klasiky!!!‘ zásadním způsobem rozšiřují dostupné materiály ke školní i mimoškolní hudební výuce,“ uvedla Markéta Konopová z Radioservisu.

Hudební školu doplňují na webových stránkách www.nebojteseklasiky.cz různé aktivity, jsou zde hudební testy pro jednotlivce i skupiny, pracovní listy.

nebojte-se-klasiky-9-12-komplet1zdroj: Radioservis

Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany

Víte, kdo je v české národní opeře Bedřicha Smetany ona titulní Prodaná nevěsta? Kdo a komu jí vůbec prodal? A jak se ve skutečnosti jmenuje Jeník Horák, který přišel „z daleka, až od moravských hranic“? Takto se ptá Radioservis.

Plných sedmdesát minut na CD účinkují přední čeští herci v režii Jana Jiráně. Dramaturgii měl na svědomí Robert Rytina. Ve studiu DAMU byl díl Prodaná nevěsta natočen v letošním roce. V roli Jeníka můžeme poslouchat Davida Novotného (zpívá Ivo Žídek), Mařence propůjčila hlas Andrea Elsnerová (zpívá Drahomíra Tikalová), Kecala si zahrál Jiří Lábus (zpívá Eduard Haken). V dalších rolí se můžete těšit na Petra Vacka, Naďu Konvalinkovou, Ladislava Gerendáše, Ladislava Županiče a řadu dalších. Opomenout nesmíme ani Libuši Šafránkovou, stala se průvodkyní celým dějem.

Autorům dramatizace Prodané nevěsty se podařilo zdárně převést původní operu Bedřicha Smetany do dramatické podoby a současně zachovat atmosféru. Podařilo se to zejména díky štěstí na herecké obsazení. Hudba díla není upozaděna, ale stává se neodmyslitelnou součástí děje. Zpívané party jsou zařazovány s ohledem na cílovou skupinu, současně se v nejznámějších místech mísí se slovem mluveným pro lepší pochopení obsahu.

CD nemusí být však určeno jen nutně pro nejmenší posluchače. Těm bezesporu přiblíží nenásilnou formou dílo, o němž by každý měl mít minimálně základní povědomí. Kouzlo mluveného slova jim může zprostředkovat poznatky, jimiž se budou moci pochlubit nejen na hodinách hudební výchovy. Prodaná nevěsta v podání Radioservisu, vydavatelství Českého rozhlasu, má však ambici oslovit milovníky rozhlasových her.

Příznivci oper mají možnost zaposlouchat se i do Rusalky. Vypráví Luděk Munzar, účinkují Klára Sedláčková-Oltová (Rusalka), Ilja Racek (vodník), Vojta Dyk (princ), Tatiana Vilhelmová (cizí kněžna) či Jana Synková (Ježibaba). Kouzelnou flétnu vypráví Marek Eben, v roli Tamina zazáří Jan Potměšil po boku Ivana Trojana (Papageno) a Dana Černá (Pamina). Čtveřici her doplňuje Carmen, vypráví Ivan Trojan, dále účinkují Tereza Bebarová (Carmen), Ondřej Vetchý (José), Michal Pavlata (Zuniga) či Radek Holub (Dancair).

prodana_nevesta

zdroj: Radioservis

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .
Štítky: