Radioprojekt 2018: Radiožurnál láká další posluchače. Roste i Evropa 2

Český rozhlas, okruh Radiožurnál zaznamenal nejvyšší nárůst v týdenní poslechovosti už v druhém kvartálním měření za sebou. Významně roste i Evropa 2. Vyplývá to z nejnovějšího vydání průzkumu RadioProjekt, který mapuje poslechovost rozhlasových stanic.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Průzkum RadioProjekt pro první a druhý kvartál roku 2018 (první celé pololetí letošního roku) přinesl výborné zprávy Český rozhlas Radiožurnál i Evropu 2. Důvod k radosti má i Rádio Impuls a síť KISS rádií.

Celoplošné stanice

ČRo Radiožurnál už podruhé za sebou zaznamenal nejvyšší nárůst v týdenní poslechovosti a obhájil druhou příčku v celkovém pořadí. V týdenním vyjádření si připsal 100 tisíc posluchačů a překročil hranici 1,7 mil. lidí. V denním vyjádření mu přibylo 28 tisíc posluchačů a dostal se na hodnotu 936 tisíc.

Podobně slušně zisky měla v prvním pololetí i Evropa 2. Ta si v týdenní poslechovosti připsala 80 tisíc posluchačů (celkově jich má 1657 tisíc) a v denní poslechovosti přesáhla hranici 900 tisíc. Sesterská Frekvence 1 však ztrácela na obou frontách. V týdenní poslechovosti ztratila 47 tisíc posluchačů (nyní má 1455 tisíc), v denní poslechovosti byla ztráta 39 tisíc posluchačů na současných 956 tisíc.

Nejposlouchanější Impuls si upevnil první pozici v týdenní poslechovosti (2037 tisíc). V denní sice mírně ztratil, ale udržel se nad hranicí jednoho milionu posluchačů (1020 tisíc). Český rozhlas Dvojka má 294 tisíc posluchačů denně a 481 tisíc týdně.

Stanice mluveného slova ČRo Plus má i nadále stabilní čísla v denní i týdenní poslechovosti (85 tisíc denně a 139 tisíc týdně) a prakticky se přiblížila k programu ČRo Vltava, který rovněž oslovuje náročního posluchače. Vltava má i nadále 140 tisíc posluchačů týdně. Soukromá publicistická stanice ZET má 13 tisíc posluchačů denně a 23 tisíc týdně.

V dalším pořadí následuje okruh ČRo Wave (6 tisíc denně a 21 tisíc týdně), ČRo Junior (5 tisíc denně a 16 tisíc týdně) a pořadí uzavírají vážné stanice ČRo D-Dur (3 tisíce denně, 16 tisíc týdně) a ČRo Jazz (2 tisíce denně, 10 tisíc týdně).

Síť rádií KISS oslovila nové posluchače

U nadregionálních stanic si nejvíce pozitivních bodů připsala síť rádií KISS, která rok po spuštění centrálního programu konečně oslovila i nové posluchače. KISS získal 34 tisíc nových posluchačů denně a 58 tisíc týdně. Na tomto místě je ale potřeba připomenout, že nynější zisk pouze vykompenzoval výrazné ztráty z předchozích dvou vln.

KISS v únorovém výstupu RadioProjektu ztratil až 63 tisíc posluchačů týdně a 28 tisíc denně. V květnovém výstupu ztratil dalších 35 tisíc lidí denně. Nyní se alespoň může spokojit s návratem nad psychologické hranice 300 tisíc, resp. 600 tisíc posluchačů. V případě denní poslechovosti má nyní 332 tisíc, u týdenní je na úrovni 627 tisíc.

Další období ukáže zda může být tento růst dlouhodobější.

Nadregionální a regionální stanice

V čele této kategorie nadregionálních stanic jsou i nadále dvě sítě skupiny Media Bohemia – Rádio BLANÍK a Hitrádio. Rodina stanic BLANÍK má 584 tisíc posluchačů denně, a 1061 tisíc týdně. Hitrádia poslouchá 575 tisíc lidí denně a 1038 tisíc týdně.

Následují značky skupiny Radio United/Media Club – zmíněné KISS rádio a po něm sesterské stanice BEAT (266 tisíc denně, 450 tisíc týdně) a Country rádio (229 tisíc denně, 428 tisíc týdně).
V dalším pořadí je FAJN rádio (170 tisíc denně, 311 tisíc týdně) následované rádiem ČAS (121 tisíc denně, 239 tisíc týdně) a Rock radiem (107 tisíc denně, 205 tisíc týdně).

Regionální stanice – Krokodýl a ČRo Brno

U regionálních rádií postupně dochází k významné změně na jižní Moravě. Studio ČRo Brno ztratilo první pozici v týdenní poslechovosti, předstihl jej Krokodýl. Může za to ztráta až 33 tisíc pravidelných posluchačů, kteří ladili brněnské studio Českého rozhlaasu alespoň jednou týdně.

Poslechovost Rádia Krokodýl se nezměnila, ale stabilní hodnota 188 tisíc posluchačů týdně mu stačila k posunu před studio ČRo Brno (to má nově 160 tisíc posluchačů týdně). V denní poslechovosti má ještě ČRo Brno mírný náskok, ale obě stanice dělí pouhých 10 tisíc posluchačů denně.

Další regionální stanice

Na Ostravsku a Olomoucku si Haná SKYROCK upevnila pozici (-5 tisíc na 138 tisíc týdně) před HELAXem, jenž ztratil část posluchačů (-20 tisíc na 116 tisíc týdně).

Pro úplnost uvádíme ještě poslechovost dalších rádií z různých regionů. Černá Hora 152 tisíc posluchačů týdně, Signál rádio 138 tisíc týdně, ČRo Plzeň 96 tisíc týdně, ROCKMAX 85 tisíc týdně, Contact Liberec 81 tisíc týdně a nekomerční Proglas 81 tisíc týdně.

Poznámka: Veškeré údaje čerpáme z veřejně dostupných výstupů z měření RadioProjekt, které provádí agentury STEM/MARK a Median.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .