Rádio přes kabelovou televizi

Kabelové rozvody umožňují vedle televizního vysílání poskytovat i rozhlasové programy. Rozhlasovou nabídku má ve svém portfoliu prakticky každý kabelový operátor. Část kabelových sítí umožňuje analogové rozhlasové vysílání v FM pásmu, to se ale dostává pouze ke klientům dané kabelové sítě.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Rádio v programové nabídce kabelové televize

Nejjednodušší cestou, jak dostat své rádio ke klientům kabelovky, je zařazení do digitální nabídky. Rozhlasová stanice se tak objeví přímo v programové nabídce set top boxu nebo televizního přijímače. Nevýhodou je, že většina potenciálních posluchačů není zvyklá poslouchat rádio „přes televizi“. Z tohoto pohledu je tedy vysílání rádia po kabelu značně neperspektivní.

I v tomto případě však platí, že platforma DVB-C může být zajímavou alternativou pro vaše rozhlasové vysílání, vyplatí se vám ale především jako doplněk k televizi. Pokud máte například televizní stanici zaměřenou na hudbu nebo mluvené slovo, můžete její zvukovou podobu vysílat i v rámci rozhlasové nabídky kabelové společnosti. Tímto způsobem fungují některé hudební televize v Německu nebo Itálii.

Rozhlasové vysílání v televizních multiplexech DVB-T

Rozhlasové vysílání se k posluchači dostává nebo přes digitální televizní přijímač. Divák může přes svou televizi poslouchat i rádio, pokud si na ovladači navolí rozhlasovou nabídku. Tuto alternativu využívají některá existující rádia.

....

Část kabelových operátorů umožňuje vysílání v FM pásmu, ale pouze ve své síti

Další možností vysílání rádia v rámci nabídky kabelové televize, je její zařazení přímo do FM pásma v rámci daného rozvodu. Tento způsob nabízejí některé kabelové společnosti. Část posluchačů a rozhlasových nadšenců přijímala tímto způsobem rádio zejména v 90. letech.

Dnes už je příjem FM rádia přes kabel spíše jen záležitostí několika stovek lidí. Poslech rádia přes kabel je totiž možný pouze u starších FM přijímačů, které umožňují připojení externí antény (kabelu).

Výhody a nevýhody rádia po kabelu

+ Dostupnost rádia přes televizní přijímač
+ Nárokovatelná licence
– Dostupnost pouze pro klienty určené kabelové sítě
– Chybějící tradice poslechu rádia přes televizi

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .