Rozhlasové vysílání v televizních multiplexech DVB-T

Rozhlasové vysílání se k posluchači dostává nebo přes digitální televizní přijímač. Divák může přes svou televizi poslouchat i rádio, pokud si na ovladači navolí rozhlasovou nabídku. Tuto alternativu využívají některá existující rádia jako doplňkovou platformu.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Kdy se vyplatí poslouchat rádio přes televizní set top box?

Český rozhlas tímto způsobem vysílá své stanice včetně těch, které nejsou dostupné v tradiční FM platformě. Výhodou je zejména univerzální dostupnost, jelikož digitální televizní příjem DVB-T využívá přes 60% českých domácností. Rozhlasové vysílání v DVB-T lze přijímat na běžnou anténu a můžete tak oslovit skutečně zajímavý počet posluchačů. Nevýhodou je, že posluchači nejsou zvyklí „konzumovat rádio přes televizi“. Z tohoto pohledu je toto vysílání značně neperspektivní.

I přesto ale může být DVB-T platforma zajímavou alternativou pro vaše rozhlasové vysílání, zejména s ohledem na předpokládaný zásah více než poloviny českých domácností. Vyplatí se vám ale především jako doplněk k televizi. Pokud máte například televizní stanici zaměřenou na hudbu nebo mluvené slovo, můžete její zvukovou podobu vysílat i v rámci rozhlasové nabídky.

Pokrytí DAB a DAB+ v České republice

Nejlepší pokrytí signálem digitálního rozhlasu má v současné době Praha a Středočeský kraj. Z pohledu počtu pokrytých měst následuje Královehradecký kraj, Moravskoslezský kraj a Ústecký kraj. Podívejte se na přibližné pokrytí v regionech.

....

Zvuková verze ČT sport nebo ČRo Sport

Vysílání zvukových verzí využívají například televizní stanice v Anglii, Polsku nebo Itálii. Podobnou cestou se může vydat i Česká televize, která by mohla zpřístupnit například zvuk svého sportovního programu ČT sport i pro rozhlasové posluchače.

Sportovní zvukové rádio hodlá provozovat i Český rozhlas. I pro toto vysílání je platforma DVB-T vhodnou alternativou.

Výhody a nevýhody rozhlasového vysílání v televizních multiplexech DVB-T

+ Příjem na běžnou anténu
+ Široká dostupnost (DVB-T příjem využívá 60% domácností)
– Chybějící tradice poslechu rádia přes satelit

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .